مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۶۷۵۸۱۶
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۲:۴۹
چاپ
بررسی برنامه‌های با محوریت زنان در شبکه «من و تو» نشان می‌دهد می‌دهد که این شبکه حساب ویژه‌ای بر ایجاد اعتراض و مخالفت با محوریت زنان علیه نظام باز کرده است.
سرویس جنگ نرم مشرق- در دسته‌بندی مخاطبان شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی، زنان جایگاه ویژه‌ای دارند؛ این طیف از مخاطبان تلویزیون و ماهواره اساساً بنا به دلایلی از جمله میزان بالای مصرف رسانه، تأثیرگذاری بر سبک زندگی خانواده و... همواره مورد توجه عملیات روانی و رسانه‌ای غربی‌ها برای تأثیر بر زندگی جامعه ایران بوده‌اند.

 

یکی از شبکه‌هایی که وابسته به دولت انگلیس است و در حوزه سبک زندگی فعالیت می‌کند و تمرکز ویژه‌ای بر موضوع زنان دارد، شبکه «من و تو» است. نگاهی به عملکرد، تبلیغات و القائات این شبکه به خوبی نشان می‌دهد که هدف‌گذاری اساسی در این شبکه بر تأثیرگذاری در مخاطبان زن جامعه ایران قرار گرفته است. هرچند که میزان مخاطبان این شبکه همواره با افت و خیز بسیار همراه بوده، اما انتخاب هوشمندانه زنان و دختران برای جذب به عنوان مخاطب تا حدی تأثیرگذاری این شبکه را قابل تأمل کرده است. به عبارت دقیق‌تر زنان در جامعه ایران نقش پررنگی در هدایت خانواده دارند و تغییر در سبک زندگی و سلیقه آنها می‌تواند منجر به تغییر در باورها و خواست خانواده شده و در نهایت در جامعه اثرگذار خواهد بود. از سوی دیگر طیف زنان و دختران در جامعه ما بیش از مردان اوقات خود را با تلویزیون سپری می‌کنند و به نوعی بیننده‌ای ثابت برای رسانه‌های تصویری محسوب می‌شوند که ماهواره بخشی از آن است.

 
شبکه «من و تو» تمرکز ویژه‌ای بر موضوع زنان دارد؛ زیرا زنان در جامعه ایران نقش پررنگی در هدایت خانواده دارند و تغییر در سبک زندگی و سلیقه آنها می‌تواند منجر به تغییر در باورها و خواست خانواده شده و در نهایت در جامعه اثرگذار خواهد بود

نگاهی به ساختار برنامه‌های این شبکه در ابتدا مهم‌ترین مؤلفه آنها یعنی الگوسازی برای جامعه زنان ایران را نمایش می‌دهد. این الگوی غربی، سعی می‌کند از نوع پوشش و آرایش، اندام، اعتقاد، مذهب و حتی سلیقه زن ایرانی را هدایت کرده و تغییر دهد.

به این منظور می‌بینیم که تقریباً در تمامی برنامه‌های این شبکه از برنامه‌های تفریحی و سرگرمی و آشپزی تا سیاسی و اقتصادی زنان با همان الگوی پوشش و آرایش غربی ظاهر می‌شوند و درواقع سعی دارند به عنوان یک مدل زنده در مقابل چشمان مخاطب باشند.

مؤلفه دوم در من و تو به شکل‌دهی و تعریف جایگاه اجتماعی زنان می‌پردازد؛ بدین معنی که سعی می‌کند زن را از قالب و ساختار معروف جامعه ایران خارج کرده و در جایگاه‌های مردانه حاضر کند. در این میان تبلیغ زن موفق، آزاد اندیش، غیر سنتی و جذاب و مقبول نیز در بطن اجتماع الگوسازی می‌شود.

 
نگاهی به ساختار برنامه‌های این شبکه در ابتدا مهم‌ترین مؤلفه آنها یعنی الگوسازی برای جامعه زنان ایران را نمایش می‌دهد. این الگوی غربی، سعی می‌کند از نوع پوشش و آرایش، اندام، اعتقاد، مذهب و حتی سلیقه زن ایرانی را هدایت کرده و تغییر دهد 

سومین مؤلفه مهم نیز در این میان تحریک زن ایرانی برای مطالبات اجتماعی، اعتراضات مدنی و حقوقی است که مطابق با سبک زندگی غربی برایش تعریف شده است. آنچه در این مؤلفه بیشتر به چشم می‌خورد، القای نقش کنشگری اجتماعی در این شبکه انگلیسی است که حساب ویژه‌ای بر روی اعتراض و مخالفت با محوریت زنان باز کرده است.

در این میان نگاهی به یکی از برنامه‌های این شبکه به نام «سمت نو»، می‌تواند به نوعی بیانگر شیوه و روش "من و تو" در تأثیر گذاری بر زنان باشد. «سمت نو» میز گردی است با حضور سه مجری زن که هر هفته از این شبکه بر روی آنتن می‌رود و در هر برنامه نیز یک مهمان معمولاً زن در این برنامه شرکت کرده و سه موضوع عموماً اجتماعی با دربرگیری جامعه زنان را بررسی می‌کنند و ارتباط با مخاطبان برنامه نیز در قالب شبکه‌های متنوع اجتماعی صورت می‌گیرد.

اما چند شاخصه مهم در این میز گرد اجتماعی وجود دارد که بررسی دقیق‌تر آن هم بیانگر نقش این برنامه و هم شبکه "من و تو" در حوزه زنان است.

 
 میز گرد «سمت‌ نو» هیچ‌گاه هیچ صدای مخالف، نظر متفاوت و حتی سلیقه‌ای دیگر در آن بیان نمی‌شود و عنوان «موافق‌ها» بیشتر برازنده آن است

اولین مشخصه‌های «سمت ‌نو» در قالب‌های شکلی آن خودنمایی می‌کند که مهم‌ترین آنها شکل و شمایل کاملاً قراردادی و از پیش تعیین شده است؛ در حالی که این برنامه سعی دارد با ژست چالشی و نقادانه به بحث و بررسی در مورد معضلات اجتماعی بپردازد، نوبت صحبت‌کردن مجریان و حتی میهمان برنامه، نظرات تک‌تک آنها که در ادامه یکدیگر بیان شده و مکمل سخنان پیش خود است، همه حکایت از متنی از پیش نگارش شده دارد که مجریان و حتی گاهی میهمان فقط وظیفه بیان مو‌به‌موی آن را دارند. این در حالی است که مجریان برنامه هر یک در وب‌سایت شبکه "من و تو سابقه از فعالیت‌های اجتماعی و مدارک تحصیلی خود را ارائه داده‌اند و سعی دارند در جایگاه صاحب‌نظر و کارشناس در برنامه ظاهر شوند!

میز گرد «سمت‌ نو» که هیچ‌گاه هیچ صدای مخالف، نظر متفاوت و حتی سلیقه‌ای دیگر در آن بیان نمی‌شود و عنوان «موافق‌ها» بیشتر برازنده آن است، شاخصه دیگری هم دارد که به نتیجه‌گیری برنامه‌ها و موضوعات مطرح شده در آن مربوط است. درواقع همه برنامه‌های با موضوع معضلات اجتماعی بدون استثنا در انتها ساختار نظام ایران را ریشه معضلات اجتماعی می‌دانند و چند دقیقه‌ای را نیز به‌طور غیرمستقیم به تحریک و تهییج مخاطبان به‌ویژه زنان برای تغییر در وضعیت نظام و مخالفت به آن می‌پردازند.

 
درواقع در همه قسمت‌های این برنامه‌ با موضوع معضلات اجتماعی، بدون استثنا در انتها ساختار نظام ایران را ریشه معضلات اجتماعی می‌دانند و چند دقیقه‌ای را نیز به‌طور غیرمستقیم به تحریک و تهییج مخاطبان به‌ویژه زنان برای تغییر در وضعیت نظام و مخالفت به آن می‌پردازند 

بررسی وضعیت این برنامه در احترام به مخاطبش نیز جالب توجه است؛ اول از همه محتوای عنوان شده در هر یک از برنامه‌های این شبکه است که با بیان مفروضات غلط وارد بحث و نتیجه‌گیری می‌شود و در برخی موارد فرض ارائه شده نیز به قدری غیرواقعی در نظر گرفته شده که گویا "من و تو" سطح سواد و شعوری بسیار پایین برای مخاطبش در نظر گرفته است.

در وهله دوم نیز باید به برخی توهین‌های مستقیم به مخاطبان در این برنامه اشاره کرد که یکی از نمونه‌‌های آن بیان یکی از میهمانان برنامه است که مخاطبان ایرانی را فقیر از لحاظ فرهنگ و شعور معرفی می‌کند.

 
 شبکه "من و تو" که وابسته به دولت انگلیس است، سعی می‌کند زن را از قالب و ساختار معروف جامعه ایران خارج کرده و در جایگاه‌های مردانه حاضر کند

در مجموع «سمت نو» نمونه‌ای روشن از رویکرد شبکه "من و تو" برای مواجهه و تأثیرگذاری بر مخاطبان ایرانی این شبکه است؛ مخاطبانی که بیشتر آنان را زنان جامعه ایران تشکیل می‌دهند که در جستجوی سرگرمی به این رسانه روی می‌آورند. این در حالی است که آمارها و ارقام مربوط به نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد، مخاطبان "من و تو" هیچ‌گاه عدد قابل توجهی را تشکیل نداده، اما به هر حال آگاه‌سازی این مخاطب نسبت به محتوای مخرب این شبکه از وظایف رسانه‌های داخلی است.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۴۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲۳
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
23
114
درجاهلیت مدرن هویت زن زنده به گور میشود.
پاسخ ها
حقگو
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
یکی از نخست وزیرهای استعمار انگلیس گفته بود که باید به سر مسلمانان دامن بریزیم تا فساد انها را از پا در بیاورد
امروز با تصاویر برهنه و اخبار خیانت حتی در سینمای خودمان تیشه به ریشه خانواده می زنند و می زنیم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
در غرب زن وسیله ای برای تجارت جنسی و غیره است و در ایران زن بسیار با ارزشه حالا اگه کسی از ماهواره الگو بگیره چی میشه خودتون حدس بزنید
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
23
70
اینا بهتره برن به فکر تم مهمونیهاشون باشن،
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
ای بلا ماهواراه می بینی؟!
سيد احمد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
5
68
جامعه و فرد را خانواده مي سازد و خانواده را زن و مادر بنيان مي نهد و مي سازد و تربيت مي كند...
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
12
50
جامعه هدف این برنامه اغلب افرادی باسطح پایین اطلاعات وپرمدعاست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
اللخصوص اصلاح طلبای بی فکر
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
24
51
هرگز اجازه نخواهیم داد....هرگز...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
مرگ بر انگلیس خبیث
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
انگلیس شغالیسم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
9
50
اگر میخواهی مردم یک کشور بر علیه اش بشورانی اول زنانش را بگیر (ادوارد توماس) دقیقا کاری که انگلیس ها با سرمایه گزاری فراوان از طریق یه مشت وطن فروش انجام میدن . جای تاسف داره صدای و سیما ما یک مستند درست راجب هدف این شبکه نساخت که مردم حداقل بدونند چی دارن میبنند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
ایران اسلامی چون نقطه ای مقابل دنیای کفر است پس خدا هم پشتیبانش است و هر چه روباه پیر انگلیس شغال نقشه بکشد نخواهد توانست کاری از پیش ببرد
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
13
37
باید جلوی این برنامه گرفته شود یا ایران برنامه ای در شبکه در تقابل با این برنامه درست کند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
همه ای اونهایی که پای این شبکه هستند فقط دارن خانواده شونو نابود میکنند و در اخر چنان زهری خواهد زد این مار سمی انگلیس به این عده ای ماهواره بین که دردش رو تا تمام عمرشون حس خواهند کرد ///
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
6
42
مشکلات طلاق و خیانت و جابجا شدن زن و مرد از زمانی شروع شد که زن ارزش های الهی خودش رو تغییر داد و مرد این تغییر رو پذیرفت و خودش هم تغییر کرد.
اینها بنام آزادی، ناخودآگاه یا آگاهانه دارند بنیان خانواده، آینده انسانها رو به چالش میکشند.
شک نکنید اگر این رویه ادامه پیدا کنه، نابودی آینده انسان ها تضمین شده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
یه چیزی نوشتی آدم نمیدونه مثبت بده یا منفی.... ولی با نصف صحبتت موافقم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
10
50
غلط کردند بی شرفها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
9
49
ننگ بر رسانه روباه پیر.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
لعنت بر انگلیس حرامزاده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
7
40
صدا و سیما چه جوابی به این برنامه های پر مخاطب دارد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
47
14
بازم چرت و پرتای زرد نیوز برای شست و شوی مغزی کاربرا ..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
گوشتکوب میرزا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
باز قرصاتو نشسته خوردی
جواد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
2
در بین برنامه های این شبکه چند موضوع خیلی پررنگ دربارش کار میشه.
این شبکه بصورت خیلی زیر پوستی و نرم مجری های مرد رو به پشت صحنه برده و در حال حاضر اکثر برنامه هاش رو خانم ها اجرا می کنند.
بر روی مسائل زنان بیشتر از هر موضوع دیگه ای مانور میدن و به اصطلاح میخوان زنان رو بیدار کنن که تا به حقوق اجتماعی خودشون آگاه بشوند.
یکی دیگه از موضوعاتی که هنوز علتش رو نفهمیدم رواج نگهداری سگ در جمع خانواده، هست که برنامه ها و مستندهای متعددی در این رابطه از این شبکه پخش شده و میشه.
موضوع بعدی موسیقی هست که به انواع و اقسام مختلف بر روی این موضوع کار میکنن.مسابقه خوانندگی، نوازندگی، زندگی ترانه سرایان و خوانندگان خارج نشین
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
21
34
برن بمیرن همشون. چند تا زن ... میخوان ایرانو به هم بزنن؟ بزرگ تر از اونا نتونستن غلطی بکنن. به افتخار ایران هووووووووووورررررررررررااااااااااااااااااااااا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
دیگه ببین انگلیس چقدر حقیر شده که به این کارا رو اورده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
فازت چیه دوست عزیز؟!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
16
44
چلغوزهای بی وطن فراری
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
بر نسل نجس فراریها لعنت
پویا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
2
لیاقت بعضی از محدود زنان داخلی ، عریان شدن و مورد سوء استفاده قرار گرفتن به سبک حقوق بشر اروپایی ست و مجریان خودفروخته شبکه های مذکور است
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
1
اون وقت این چند تا سوکاله میخوان ایران رو شخم بزنن . زارت
پری
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
0
کسی هم هست ایناروجدی میگیره
کسی هم هست که برنامه ی اینارو ببینه ..
من که نیستم..
ازعلینژادبدطوری حرصم میگیره فکرمیکنه داره باسیاست های ایران مخالفت میکنه درصورتی که داره با دستورات خدامخالفت میکنه ..
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
5
واقعا که این شبکه من و تو یکی از کثیف ترین شبکه ها هستش.هر چی مزدور وط فروش خائن بوده رو دور هم جمع کردن و یک تیم ساختن تا عقده هاشون رو مرتفع کنن.ولی کور خوندن.
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
1
اوه اوه از همين الان ميگم شكست خورده ..اونم فقط به خاطر بودن سگ لومه
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
4
انگلیسو ما نشناختیم هنوز..
شیطان روزای زوج میره پیشش چیز یاد میگیره..
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
5
متاسفانه این خود فروخته ها قلب خانواده ها را نشان گرفته اند واین خطری جدی برای خانواده ها وجامعه ما میباشد که میبایست همه هموطنان از نقشه پلید اینان آگاه باشند.
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
4
وضعیت فرهنگی مردم ما انقدر افتضاح شده که متأسفانه خیلیا تحت تأثیر این برنامه ها قرار می گیرن! انقدر بی سوادی و بی اطلاعی نسبت به مطالب دینی، شدید شده که انگلیس به تأثیر گذاری این شبکه ها، بسیار امید بسته.
ولنگاری فرهنگی تو کشور موج میزنه...چه از طرف دولت چه از طرف سایر متولیان و چه حتی از طرف NGO ها.
e.h
Italy
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
5
هیچ غلطی نمیوانن بکنن ایران بقوه الاهی امام زمان عج وعزم رهبر محبوبشوملت بزرگش همیش سرافراز میمند وخواهد ماند
سعید طوسی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
6
خدا لعنتشون کنه
farzad Espero
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
1
5
ادم باید خودش عاقل باشه حالا چه زنش چه مردش .(از همه لحاظ)
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
2
10
خاک بر سر مزدورشون که حقوقشون رو از دولت انگلستان میگیرن
بی غیرت ها
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
خاک بر سر حرامزاده شون
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
2
6
انگلیس حرامزاده
پویا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
2
7
بیاید با حذف شبکه های اجتماعی و ماهواره از زندگی و خانواده خود از حرکت در مسیری که غربیهای فاسد برای ما تدارک دیده اند به منجلاب فساد و تباهی دچار نشویم ، دل کندن از شبکه های اجتماعی سخت است ولی اگر با دقت به اطراف خود بنگریم متوجه معضلات ناشی از کارکرد این شبکه ها خواهیم شد...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
1
3
این که ما بشینیم هی نق بزنیم دردی رو دوا نمیکنه. شما ببین چرا زن ها دوست دارند چنین برنامه هایی ببینند؟
ماجد زبیدی(خونین شهر)
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
2
4
برای مقابله با این برنامه دقیقا شبیه به آن (نوع ایرانی اسلامی) رو تدارک ببینه صدا وسیما
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
0
0
ا گر می خواهید برای مردم مشکلی پیش نیاید ماهواره هارو جمع کنید از روزی که ماهواره وارد مملکت شد مردم بی حیا شدن
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار