مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۶۷۴۶۳۸
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۵ - ۲۲:۴۵
چاپ
یک روز در آسایشگاه مشهور پایتخت/
قصه پیرمرد خاص کهریزک، داستانی پردرد است؛ هنوز هم حال و روزش به هم می‌ریزد وقتی یاد روزی می‌افتد که دو پسرش خانه بزرگ و تمام دارایی‌اش را به نامشان زدند و او را تنها و بی کس رها کردند و رفتند.
به گزارش سرویس جامعه مشرق؛ می‌گفت آسایشگاه خوب است اما بهترین آسایشگاه هم خانه خودِ آدم نمی‌شود، کمی اشک هم می ریخت آخر. می‌گفت فقط یک آرزو دارد و آن برگشتن در جمع خانواده‌ای است که سال‌ها برایش زحمت کشیده، اینجاهایش اما بغضش حسابی ترکیده بود. خب چه کار کند؟ دلش می خواست صدای نوه‌ها در گوشش بپیچد وقتی با بازی های کودکانه شان خانه را از شادی پر می کنند. سهم کوچکی از شادی‌های این دنیا.
 
آسایشگاه برای پدر و مادرهای پیر و تنها همه چیز دارد جز محبتی که نبودش را با پوست و استخوان حس می کنند، درست همان زمانی که بیش از همیشه به آن نیاز دارند. دیدن اشک های پیرزنی که دلش برای دیدن خانواده اش پر می کشد یا آن پیرمردی که هنوز امیدوار است بچه ها به سراغش بیایند و سال تحویل را مثل قدیم ها دور هفت سین خانه‌اش جشن بگیرد. درست مثل روزهایی که همه دور یک سفره بودند و سرنوشت هرکدامشان با یک گوشه دنیا گره نخورده بود.
 
از دیدن اشک‌های پیرزن، امیدهای پدر پیر و کِز کردن نعمت‌های زندگی در گوشه‌ای سرد، بدنت سرد می‌شود، بغض گلویت را فشار می‌دهد و اشک درون چشمانت دو دو می‌زند. پیش خودت می گویی مگر می شود فرزندی این گونه دلتنگی پدر و مادرش را ببیند و به راحتی و زندگی شخصی خودش فکر کند؟!
 
کهریزک 
 
وقتی مددکار آسایشگاه می گوید شاید شرایط اقتصادی خیلی از آنها را مجبور به این کار کرده، به تمام این پیرزن ها و پیرمردها آفرین می گویم که در جوانی شان با وجود تمام مشکلات فرزندانشان را بزرگ کردند و شرایط اقتصادی را بهانه ای برای طرد آنها نکردند، هرچند داماد یا عروس بی معرفت هم بی تاثیر نیست.
 
 100 تختخواب برای ده‌ها قلب شکسته
 
اینجا کهریزک است، جنوبی ترین نقطه پایتخت، جایی که 44سال قبل دکتر محمد رضا حکیم زاده سنگ بنایش را برای نگهداری از 100سالمند و بیمار بی‌سرپرست بنا کرد، اما هرگز فکرش را هم نمی‌کرد نیم قرن بعد حتی محله کهریزک را هم به نام آسایشگاهی که او بنا نهاده بود بشناسند.
 
آسایشگاه 100 تخت خوابی کهریزک حالا هزار و 750 مددجو دارد و هزینه نگهداری سالمندان، معلولان و بیماران ام اس که در این آسایشگاه خیریه روز و شب می‌گذرانند، سالیانه از 35میلیارد تومان هم گذشته است. هزینه های سرسام آوری که بیش از 82 درصد از آن توسط خیرین و مردم تامین می شود و دولت سهم اندکی در اداره این بنگاه خیریه بزرگ دارد.
 
این روزها کمتر کسی است که نام کهریزک و پدر و مادرهای پیر و چشم انتظار ساکن در آن به گوش کسی نخورده باشد، آنهم در ایامی مانند عید سعید قربان که سیل گوشت های قربانی به کهریزک سرازیر می شود.
 
نذوراتی که به گفته مسئولان کهریزک بیش از نیاز سالمندان و معلولان ساکن در این خانه بزرگ است و ای کاش مردم و خیرین قدمی برای تامین دیگر هزینه‌های این موسسه خیریه بر می داشتند. از پرداخت هزینه های آب و برق و گاز که مبادا با بالا رفتن میزان بدهی ها، قطع شود تا هزینه خرید لباس و پزشک و پرداخت حقوق پرسنل.
 
 کهریزک
 
وارد آسایشگاه که می‌شوی غم عجیبی سر تا پایت را فرا میگرد. دیدن پدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌هایی که چشم انتظار بر روی نیمکت‌های آهنی و سرد روز و شب سر میکنند و هیچکس نمی‌داند در این هوای سرد، کدامین سال‌های زندگی را با حسرت مرور می‌کنند. شاید به تولد بچه‌ها فکر می کند، یا روز ازدواجشان. شاید به روزی فکر می کند که پسرش اولین بار راه رفت، با همان پاهای کوچکی که حالا بزرگ شده اند و او را در این گوشه از دنیا به حال خودش رها کرده اند.
 
پیرمردی با رکوردی عجیب در کهریزک
 
زمستان است و سرمای هوا ساکنین کهریزک را خانه نشین کرده است، حیاط مجموعه خالی و سوت و کور است و غیر از تعداد انگشت شماری سالمند و معلول کسی در حیاط چندین هزار متری کهریزک به چشم نمی خورد.
 
اتفاقی با نقی یعنی قدیمی ترین میهمان کهریزک برخورد می کنیم. او تنها مستاجر آسایشگاه است که از سالروز تاسیس آنجا تا امروز میهمان کهریزک بوده است؛ 44سال زمان کمی نیست برای تنها بودن.
 
نقی معلول جسمی حرکتی است و علاوه بر این به سختی می تواند صحبت کند. یکی از پرسنل آسایشگاه حرف های نقی را برایمان ترجمه می کند. اینکه از همان روز اول همراه دکتر حکیم زاده به کهریزک آمده و امسال چهل و چهارمین سالی است که حضورش در کهریزک را جشن می گیرد اما دقیقا نمی داند که چندسال دارد.
 
نقی از دار دنیا هیچ ندارد. نه قوم و خویش، نه مال و اموال. او تنهایی اش را در تمام این سال ها با خدا قسمت کرده است.
 
پرستارش می گوید: نقی هر سال سه ماه روزه است و رفاقتش با خدا سر دراز دارد. او را شخصِ دکتر حکیم زاده موسس آسایشگاه کهریزک به اینجا آورده و حالا قدیمی ترین مددجوی کهریزک است. نقی در این دنیا هیچ دوست و آشنایی ندارد اما خیرین و مردمی که هر از گاهی به دیدن ساکنین کهریزک می آیند نقی را مثل یک پدر یا برادری مهربان دوست دارند. حیف که دوست نداشت تصویری از او منتشر شود.
 
اینجا جمع مردان تاریخ جمع است
 
به آسایشگاه مردان میرسیم، جمع پدر بزرگ های تنها! پدرهای دیروز که خانواده‌ای اتکایش به بازوانشان بود و امروز آنقدر تنها مانده اند که باید روز و شب درگوشه‌ای از آسایشگاه به سر کنند.
 
پیرمرد، لاغر و نحیف روی نیمکت، بی تفاوت به سرمای زمستان نشسته است. پرستار میگوید بابا هشت سالی هست که اینجاست، می دانی شغل بابا چه بوده؟ بابا معلم تاریخ جغرافیا بوده و شاگردهایش الان هرکدام برای خودشان کسی شده اند.اینجا جمع مردان تاریخ جمع است، اما معلم تاریخ هم دارند.
 
پیرمرد با سردی نگاه می کند، دلش خون است، از بی مهری ها. میگوید وقتی سکته کردم نگهداری از من سخت بود. اما الان با هشت سال پیش خیلی فرق کرده ام. کارهایم را خودم میکنم ولی بازهم کسی سراغم نمی آید... بغض می‌کند و با حسرت از پسر نداشتنش می‌گوید و آهی می‌کشد که ای کاش پسر داشتم و به خاطر حمام کردن و کارهای دیگر کارم به آسایشگاه نمی کشید.

حرف هایمان هنوز تمام نشده بود که داوود از راه می رسد. داوود 30 ساله به نظر می رسد و معلولیت ویلچرنشینش کرده است. داوود را کوهی از انرژی می بینم، پر از دغدغه و امید. می گوید فکرم درگیر است؛ فصل امتحانات دانشگاه است و باید برای امتحانات بخوانم. از آنطرف مسابقات شطرنج هم داریم و باید تیمم را بچینم.
 
هزینه دانشگاه داوود و امثال او، خرج رفت و آمدش تا دانشگاه و دیگر هزینه های سرسام آور را مردم می دهند؛ خیرینی که حتی نامی از آنها برده نمی شود، تا معلولیت برای امثال داوود تبدیل به محدودیت نشود.
 
 آشنایی با پیرمرد مشهور تلگرامی

وارد سالن آسایشگاه که می شویم، چهره مهربان پیرمردی خندان برایم آشنا به نظر می رسد. چند دقیقه ای فکر می کنم و ناگهان کلیپی کوتاه که چندی پیش در فضای مجازی دست به دست می شد مقابل چشمانم مرور می شود. پیرمردی دوست داشتنی که می گفت: "دخترم، هرکجایی که هستی، من تو کهریزکم... شماره تلفنی، خودت بیا، بخش یک اتاق 5...."
 
 
 
آن روزها کلیپ پیرمرد اشک خیلی ها را در آورده بود. اشک آنهایی که پدرهایشان دیگر بینشان نبودند و حاضر بودند تمام دار و ندارشان را بدهند اما یکبار دیگر پدر را در آغوش بگیرند. همان روزها خیلی ها به دیدن پیرمرد آمدند اما از دخترش خبری نشد.
 
کهریزک 
 
پیرمرد مهربان است و خوش برخورد. سوهانی صدایش می زنند. سوهانی با اینکه هفت سالی است میهمان کهریزک است اما روحیه ای طناز دارد.هفت سال پیش دخترش او را به تحویل آسایشگاه داده و رفته است. می پرسم راستی بابا جان دخترت بالاخره آمد یا نه؟ خنده ای می کند و می گوید: نه هنوز نیامده است.
 
پرستار به آرامی می گوید: هیچ خبری از دخترش نیست، معلوم نیست زنده باشد یا نه. اگر زنده بود حتما پیدایش می کردیم ولی دختری در کار نیست، سوهانی اینجا تنهاست، تنهای تنها.
 
مردم کهریزک را تنها نگذاشته اند
 
اینها اما یک روی سکه است، روی دیگرش را هم باید دید، باید دید که مردم می آیند و با جان و دل کمک می کنند و مهر می ورزند و همراز اهالی اینجا می شوند. اسپانسرها هم هستند که بی چشمداشت کمک می کنند و توقع سلفی و نام و امضا ندارند.
 
مدیران اینجا هم حواسشان جمع است و نمی گذارند هر فرد و گروه و شرکتی برای کمک کردن، خودشان را تبلیغ کنند و ده برابر رقمی که اینجا هزینه کرده اند، سود مادی و معنوی برای خودشان ایجاد کنند.
 
مهندس علینقی را در همین حوالی و در میان آمد و رفت های این آدم ها که الحمدلله قلیل و رو به کاهش نیستند، می بینم. طبق معمول همه آنهایی که اینجا می آیند، چشمانش خیس شده اما در همان حال، مشغول خنده و گفتگو با تعدادی از اهالی قدیمی اینجاست. مثل خیلی ها که اینجا می آیند، تمایلی به توضیح دادن درباره کمک ها و برنامه هایش ندارد اما مثل ساکنان خونگرم کهریزک، از همه می خواهد اگر کمک مادی هم از دستشان بر نمی آید، ساعتی قدم زدن در این مجموعه و ملاقات با پدرها و مادرهای ایرانی را از دست ندهند.
 
دیگرانی هم هستند که مهمانهای دائمی اینجا هستند. علی آقا که تمایل به گفتن فامیلش ندارد، برایمان می گوید که به دیدار این عزیزان عادت کرده و گویی جزئی از خانواده شان شده، بارها و بارها در ماه اینجا می آید و حسابی سبک می شود، درست مثل اشک هایی که آدمی در آغوش پدر و مادرش می ریزد.

پیرمرد عروسکی که روزی میلیاردر بود
 
درست روبروی اتاقی که سوهانی با فکر دختر و نوه هایش روز و شب ها را به سر می کند، پیرمرد عروسکی خانه دارد. 80 ساله است اما تمام دار و ندارش از دنیا عروسک های رنگارنگی است که دور تا دور تخت خوابش چیده است.
 
آقای فرونچی مهربان است و مهمان نواز. آنقدر که به زور دستمان را میگیرد و داخل اتاقش می برد. از عکس های دوران جوانی اش تا عروسک های بی جانی که حالا همدم و مونسش شده اند را یک به یک نشانمان می دهد.
 
قصه فرونچی قصه پردردی است. مرد ثروتمندی که حالا همه به پیرمرد عروسکی می شناسندش. هنوز هم حال و روزش به هم می ریزد وقتی یاد روزی می افتد که دو پسرش خانه بزرگ و تمام دارایی اش را به نامشان زدند و پیرمرد را تنها و بی کس رها کردند و رفتند.حالا یکی از پسرها تکنسین هواپیما است و دیگری تکنسین کشتی های مسافربری. هر دو از ایران رفته اند و فرونچی را با عروسک هایش تنها گذاشته اند.
 
کهریزک 
 
قصه عروسک هایش هم شنیدنی است. پرستار می گوید: وقتی بابا را به آسایشگاه آوردند آنقدر افسرده بود که کلامی حرف نمی زد. به توصیه روانشناسان دو تا عروسک به بابا دادیم و گفتیم سعی کن با این عروسک ها حرف بزنی. یک شب بالاخره بغضش ترکید و یک دل سیر گریه کرد. از آن به بعد توانست حرف بزند و به همین خاطر هرکس به دیدنش می آید برایش عروسک می آورد!

چشم بر هم زدنی کافی است تا متوجه شویم قریب 4 ساعت است در این مجموعه قدم زده و اشک ها و لبخندهای پدربزرگ ها و مادربزرگ های دوست داشتنی را از نزدیک لمس کرده ایم. باید رفت اما هنگام خروج، غمی در چهره هر ساکن اینجا که رفتن مراجعه کننده ای را می بیند، موج می زند. شاید باید بلند فریاد می زدیم که زود باز میگردیم، سریعتر از قبل و این بار با همراهانی بیشتر، شاید با آدم هایی از جنس فرزندان شما.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۶۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۴
ناشناس
Sweden
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
23
52
آیا می فهمید چرا فرزند آوری ارزشی ندارد؟
. الان در شرایط مدرنیته وجود فرزند چه فایده ای برای والدین
دارد؟ آن قدیم بود که اگر فرزند پسر بود بزرگ می شد و نیروی مولد اقتصادی
مزرعه می شد و اگر دختر بود مسوول مرغها و آغل گوسفندها و نان پختن و..
بود. اما الان فرزند جز بدبختی چه چیزی با خود دارد؟
و چرا فرزند نباید پدر و مادرش را تحویل خانه سالمندان بدهد؟
در قدیم افراد به ندرت به سن پیری می رسیدند. وقتی هم پیر می شدند
تجربه آنها بسیار برای فرزندان مفید بود چرا که سبک زندگی در طول نسلها
چندان تغییر نمی کرد. اما الان قضیه فرق دارد. تجربیات پیران با سبک زندگی
متفاوت فقط به درد قصه گفتن می خورد و دیگر فایده ای برای دنیای مرتب در
حال تغییر و غیرقابل پیش بینی مدرن ندارد. پس پدر و مادر پیر فقط یک موجود زاید
است که جایی مخصوصا در آپارتمانهای کوچک امروزی ندارد. تفاوت فرهنگی و دینی
نسل قدیم و جدید هم مزید علت و دلیل عدم تحمل پدر و مادران پیر است.

پس جالا دیگر نیازی به فرزند نیست. اگر هم کسی عقده داشتن مونس دارد می تواند توله سگی را بزرگ کند که نه جای زیاد می خواهد و نه هزینه تحصیل و دانشگاه دارد و نه وقتی پیر شدی تو را به خانه سالمندان می برد.
تا 100 سال آینده اساسا نقش پدر و مادر
از زندگی انسانها حذف می شود و کمپانی های متخصص به طور کنترل شده و در
کارخانه های مجهز با بهترین و سالمترین اسپرم ها و تخمک های ذخیره شده از
قویترین و باهوشترین انسانها، نسل آینده را به تعداد مورد نیاز تولید
کرده و و آن را تا سن بلوغ بزرگ خواهند کرد. دقیقا مثل جوجه کشی. آغاز
این برنامه با ایجاد بانکهای اسپرم و تخمک در دنیا آغاز شده است و نه در
غرب که در ایران هم به اجرا در خواهد آمد. نگران مسائل شرعی هم نباید بود
چرا که طبق آخرین فتاوا تزریق اسپرم به تخمک بین زن و مردی که زن و شوهر
نیستند اشکال شرعی ندارد.
در دنیای آینده سنت ازدواج و فرزند آوری را فقط در موزه ها و کتابهای
تاریخی خواهید دید.
این است نتیجه رفتن به مدرنیته. این است نتیجه نشنیدن وعده خدا که یاد آوری کرد
که تغییر و دست بردن در خلقت خدا پیروی از شیطان است. این است نتیجه گوش
نکردن به نیروهای سنت گرا و ضد تجدد مانند شیخ فضل الله نوری که با هوش فوق
العاده خود این روزهای وحشتناک را می دیدند.
آری. وقتی اقتصاد هدف شد دیگر جایی برای ارزشهای سنتی وجود ندارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
حرف چرت زیاد زدی ، بچه اگه درست تربیت بشه این بلا رو سر پدر مادرش نمیاره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
جناب سوئدی پیشنهاد کاربردی و عملی برای این مشکل ها دارید ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
خطاب به ناشناس ۰۱:۳۸
اتفاقاً ایشان درست می گوید.
نهایت سبک زندگی مادی گرایانه همین است.
آن ها در حال تخریب نهاد خانواده و گسترش روابط نا مشروع اند.
اگر کمی دقت کنیم می بینیم که در تبلیغات هنرپیشه ها در فیلم ها و محصولات فرهنگی و غیر فرهنگی به دنبال ترویج زندگی مادی و دور کردن انسان ها از خدا هستند.
اگر غفلت کنیم پیروان شیطان ما را هم با خود در باتلاق جهالت غرق خواهند کرد.
تنها راه نجاتمان تمسک جستن به ارزش های الهی است که در فطرت انسان به ودیعه نهاده شده

از جناب ناشناس سوئد هم به خاطر روشنگری در این زمینه تشکر می کنم.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
۰۱۳۸
در فساد فراگیر تربیت درست نادر میشود
دریجانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
01-38ناشناس....خوب بخون بعد تراوشات ذهنیتو کامنت کن
شبیه راز
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
خوب از شرایط مدرن زندگی مردن بیا بیرون. ببین بچه به چه دردها که نمیخوره.
Ali
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
0
36
حسابی دلم شکست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
0
42
ازخداوند رحمان طلب میکنم هرگز هیچ انسانی رامحتاج غیرخودش نکنه
ابادانیم
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
0
16
اینم نشونه ازمردمی با ادعای تمدن هست.وقتی اصالت درست باشد اینطور نمیشود.
بی طرف هستم
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
10
6
... تو تمدن ایرانی.
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ.
اذربایجانی
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
22
حیاط خانه پدر بزرگم بسیار بزرگ و پر بود از درختهای میوه با حوض اب بابا حاجی از تمام خواهر برادرهاش بزرگتر بود و احترام خاصی در خانواده داشت پسرهاش احترام خاصی برایش قائل بودند بابا حاجی یک پدر سالار واقعی بود تا چیزی میگفت پسرها و عروسها سریع از روی احترام انجام میدادند تابستانها همه مهمان خانه بابا حاجی میشدیم خانه باغ بابا حاجی بسیار شلوغ بود مردی مهربان و پر ابهت و مذهبی
zizi
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
1
26
تو رو خدا پدرو و مادراتون اینجوری ول نکنید..... تو رو خدا دلشون رو نشکونید....من واسه مامان بابام جونم هم میدم ..... اسمشون که میاد اشک تو چشمام جمع میشه...مطمئنم هر کار کنم نمیتونم زحمت هاشون رو جبران کنم.....ولی همه تلاشم رو میکنم....
پاسخ ها
ناشناس
| Sweden |
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
بگذار بزرگ شوی. درگیر زندگی بشوی و روزهای ضعف و ناتوانی پدر و مادر پیرت را که دایم تر و خشک لازم دارند ببینی و بعد این ادعا را بکن. اگر پای حرفت بایستی واقعا آدم هستی.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
ناشناس 1:34
از کجا می دانید که هنوز بزرگ نشده اند؟
ناشناس
| Sweden |
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
اگر بزرگ شده و واقعا در دوری پیری و ناتوانی والدین خدمتشان را می کند یک قهرمان است
دکتر گاوچرون از کومور
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
سوسول احساساتی. جمع کن جمع کن بابا
بهرنگ
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
18
من بعضیا از اینا رو دیدم که می گفتن فرزندانمان از ما خسته شده بودند و ما را اینجا سپردند
چقدر والدین برای فرزندان خود تلاش کنند و بعد فرزندان با نا مهربانی تمام والدین خود را فراموش کنند
قصه تلخ و پرغصه ایست.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
جهالت که شاخ و دم ندارد
اینها از سنتهای الهی و قوانین روزگار بسیار غافلند
باشد منتظر باشند تا ببینند چی می شود!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
1
13
الهی بمیرم.....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
1
13
الهی بمیرم واسه دلتون...واسه چشمای منتظرتون...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
2
6
تففففففففف تو این زندگی......
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
1
6
نسلی که با تمام مشکلات،با تمام نداری ها ،با تمام سختی ها فرزاندانشان را بزرگ کردن...از خودشان گذشتند،همه هست ونیستشان را گذاشتند....لعنت به ما
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
17
خدایا دلم گرفته....انسانیتم آرزوست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
9
آخه آدم مامان باباشو میزاره خانه سالمندان....عزیزای دلشو ....متاسفم واسه همتون
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
1
16
ای امام زمان زودتر ظهور کن...خسته شدم از ادما
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
6
چقدر بی رحم شدیم!از گرگ درنده ترین و خبر نداریم!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
1
0
آقای انسان ساز په به فرما ارث شی میشد ؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
12
به چ امید هایییی بچه بزرگ کردند....همه چی تو ما آدما مرده. ...اصلا آدمیم؟؟؟؟ حیف اسم آدم....
مهوش
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
5
انسانیت مرده
سعید
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
1
یه سوالی ذهن منو مدت ها مشغول کرده البته ببخشید ربطی هم به مقاله سایت محترم مشرق نداره واون هم اینه که در نظرات عکس پرچم یه کشور خارجی میاد آیا واقعا اینا در اون کشورها هستد یا شگرد خاصی در کار است
مشرق خواهشا حذف نکن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
سعید جان بعضیا واقعا ساکن کشور دیگری هستند بعضیا هم در داخل کشورند
وقتی با فیلترشکن وارد سایت می شوند پرچم کشور دیگری میاد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
4
انسانیت مرده.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
18
ممنون از کسانی که به کهریزک کمک میکنند.دمتون گرم.دلتون خوش.
پاسخ ها
ناشناس
| Sweden |
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
آری. آنها خدمت می کنند اما یادمان باشد ما نسلی هستیم که بزودی پیرترین جامعه ایرانی خواهیم شد و فرزندان ما بی شک چاره ای ندارند جز سپردن این جمعیت پیر و ناتوان به این موسسات.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
5
مادر من مادر من تو یاری و یاور من یاور من......
حسن
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
8
دلم برا بابام چقدر تنگ شد ...
کاش بود یه بار دیگه دستشو میبوسیدم حیف که سایش رو سرم نیست دیگه
خاک بر سر اونایی که اینجوری میکنن با پدر مادرشون
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
5
خدایا ما را به حال خودمون رها نکن....اگه قراره من دل پدر مادرم رو بشکنم ،قبل از اون لحظه مرگ من و برسون
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
4
دست تک تکشان را باید بوسید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
5
از بدی های شهر نشینی و‌مدرتیه همینه دیگه
از بین رفتن انسانیت
یک اصلاح طلب
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
4
اینم شهرنیشنی و پیشرفت و صنعتی شدن. خاک بر سرتان ملت
اصغر راد
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
5
این تیکش خعلی تاثیر گذار بود
دیدن اشک‌های پیرزن، امیدهای پدر پیر و کِز کردن نعمت‌های زندگی در گوشه‌ای سرد، بدنت سرد می‌شود، بغض گلویت را فشار می‌دهد و اشک درون چشمانت دو دو می‌زند. پیش خودت می گویی مگر می شود فرزندی این گونه دلتنگی پدر و مادرش را ببیند و به راحتی و زندگی شخصی خودش فکر کند؟!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
4
واقعا دنیا به چه سمتی در حرکته؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
انالله و انا الیه الراجعون
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
2
3
آفرین. منتظر باران و آب و هوای خوب و نعمات آسمانی هم باشید. لعنت بر تهران و تهرانی
سجاد
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
4
ای خدا فرزند نا خلف رو لعنت کن،حاظرم صد مرتبه بمیرم اما یک تار مو از سر پدر و مادرم کم نشه ،پناه بر خدا وقتی این رو میخوندم سرم داغ شد انگاری یه کتری اب جوش ریختن سرم ،خیلی متاثر شدم..ناراحت کنندس
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
2
2
شاید پدر ها خودشان هم مقصر باشند . وقتی پدری با فرزندش بد اخلاق باشد
فرزندش نیز علاقه ای به او نخواهد داشت . دیده شده که پدری حساب بانکی اش
پر بوده و پسرش احتیاج به پول داشته اما پدر پول به فرزند خودش نداده و فرزندش بعد از اطلاع از حساب بانکی پدرش اقدام به خود کشی نمود . پس
باید به این قضایا نگاه یکطرفه نداشت . پدر و مادرها اگر خوب باشند متروک
و مطرود نخواهند شد . یک پدرخوب خودش راضی نمی شود مزاحم و سربار
فرزندان خود باشد .
پاسخ ها
ناشناس
| Sweden |
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
بیشتر این پدر و مادرها خیلی هم مهربان بوده اند اما امان از اولاد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
1
اینها عین واقعیت ها یه برادر دارم الان حدود سه ساله حتی یه زنگ نمی زنه ببینه مادرم زنده است یا نه شرف و وجدان رو بعضی ها با جاش سر کشیدن بعد می گن داعش تو سوریه است این انسانهای بی وجدان بی احساس کاملا استعداد پیوستن به داعش را دارند وضعیت مالیش هم هیچ مشکلی نداره مادرمم هم یک زن فداکار و دوست داشتنی است مثل اکثر مادران آهای برادر محمد نام من اسمت را نوشتم بلکه بخوانی و ذره ای خجالت بکشی.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
3
در همین دو قدمی شما کسی است که همسر و فرزندانش (دختر 9 ساله و پسر16ساله ) او را بیرون کرده بدون هیچ وسیله ای و مرتب حکم جلب نفقه مهریه می گیرند سه ساله زنگ هم نزده اند
دکتر گاوچرون از کومور
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
9
3
برو بابا. فرزند حاصل چند ثانیه خودخواهی محض پدر و مادره تازه باید جورکششونم باشه؟
دنیاشون نابود آخرتشونم نابود. اگه قراره عده ای تو عذاب اخروی جاویدان باشند واقعا فکر کردین فرزند آوردن با قمار چه فرفی داره؟ چه ارزش قطعی داره؟ همه چیزش سراب و احتمال و 50-50 و قمار محض.
همه پدر و مادرها رو باید روانه آسایشگاه سالمندان کرد و به بشریت اختیارا پایان داد تا زمین نفس بکشد. 50 سال در خود گندیدن را تحمل میکنیم تا جمعیت زمین نابود شود. در عوض میلیاردها سال بدبختی را تحمل نمیکنیم.

و العاقبه للمتقین.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
رسواییت را داد نزن بدبخت
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
اخه تو مگه چقدر می مانی میلیاردها سال بدبختی را تحمل کنی؟!! وکیل وصی بقیه هم هستی؟
دکتر گاوچرون از کومور
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
ما فلاسفه ذاتا میراث دار بشریت هستیم و برای انسان ها طبق رسالت ذاتیمون نسخه میپیچیم. بفهم اینو.
گه ملحد و گه دهری و کافر باشد / گه دشمن خلق و فتنه پرور باشد
باید بچشد عذاب تنهایی را / مردی که ز عصر خود فراتر باشد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۹
خوب تو خودت نگند و واسه خودت و جامعه خودت مفید باش، ما چیکار کنیم تو گندیدی؛ اگه مشکلی هم هست از خودته نه دیگران و دنیا ؛ به جای لعنت کردن دنیا ، خودمون رو لعنت کنیم ، چون این ما هستیم که دنیا رو میسازیم؛ میتونیم یه دنیای خوب واسه خودمون بسازیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
1
تبعیض و بیعدالتی علاوه بر مشکلات اقتصادی مشکلات روحی شدیدی ببار میآورد و خانواده ها بهم میپاشند.
نهضت جهانی صلوات
Germany
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
1
8
اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم
درود خدا بر تمامی والدین های رفته وموجود بخصوص والدین شهدا
سفارش خدا ورسول گرامش وتمامی ائمه علیهم السلام وبزرگان اسلام وهمه ادیان الهی این است که بعد از توحید به والدین احسان کنیم
آیا میدانید :همه کسانی که در این دنیا وآخرت سعادتمند میشوند از دعای والدین خود بر خوردارند؟
درمقابل هرکس گرفتاری مادی ومعنوی دارد یا ازدعای والدین محروم است ویا خدای ناکرده عاق والدین شده است
خدایا همه مارا از دعای والدین دراین جهان واخرت بهره مندساز آمین
برای شادی ارواح پاک شهدا وامام خوبیها و والدین عزیز مان وسلامتی والدین در قید حیات 14 صلوات هدیه مینمائیم
اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
4
کوه رنج پدر سلطان غم مادر //قدر پدر و مادرهایمان را بدانیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
1
تعجب اینه واقعاغیرفرزندان فامیلی ندارندسری به انان بزند
ناشباس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
1
دنیا وادماشون رو به زوالن با این کارا نمیشه ظلم هستی رو کمتر ویا موجه تر کرد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
4
این عزیزان که متعلق به دوران پدرمادرسالاری هستن عاقبتشون اینه وای به حال والدین امروزی و فرزند سالاری...
اولا نباید به بچه خیلی رو داد و مرعوب بچه ها شد پدرمادر باید اقتدار داشته باشندبعد در درجه ی دوم دوست بچه ها باشند
دوما باید رابطه ی عاطفی عمیق و پایدار بین والدین و بچه ها وجود داشته باشه چون این اتفاقها و گسستها یه شبه اتفاق نمیفته
سوما پدر مادرا از بچگی الگوی عملی بچه ها هستن اگه بچه ها توجه و محبت و رسیدگی پدر و مادر نسبت به پدربزرگها و مادربزرگها رو ببینن اونا هم یاد میگیرن و جایگاه واقعی پدر و مادر رو میشناسن
پاسخ ها
ناشناس
| Sweden |
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
اخلاق و ارزشها تابعی از سبک زندگی هستند. با سبک زندگی مدرن ارزش های سنتی نخواهید داشت
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
2
انشاء الله این بلا سر اونایی بیاد که خونه و زندگی و بچشون رو برخ ندارها میکشن ..
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
0
نسل هفتادنسل برباد
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار