مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۶۷۴۴۰۶
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۲
چاپ
معاون اول قوه قضاییه:
اژه‌ای گفت: در برخی موارد موضوع انتخابات که پیش می آید برخی شفاف نمایی می‌کنند.
به گزارش مشرق، حجت الاسلام محسنی اژه ای در همایش تخصصی معاونین و روسای ادارات مبارزه با سرقت پلیس آگاهی اظهار داشت: نهادی پر ماموریت تر از نیروی انتظامی هم از لحاظ کثرت و هم از لحاظ تنوع سراغ ندارم.

وی ادامه داد: خوشحالیم که ناجا رو به بالندگی و پیشرفت است و این را مردم هم قبول دارند هرچند که انتظارات وجود دارد.

اژه ای ادامه داد: موضوع میارزه با سرقت بسیار با اهمیت است، بر اساس آمار اولین اتهام کیفری در دادگستری های سراسر کشور سرقت است.

وی افزود: سرقت موضوع مهمی است که باید از ابعاد مختلف به آن پرداخته شود و باید دید چه عاملی باعث می شود فرد دست به سرقت بزند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: در این سرقت خود فرد سارق زیان می برد، مالباخته زیان می برد و جامعه هم متضرر می شود بنابراین بررسی موضوع سرقت و مبارزه با آن به شدت حائز اهمیت است.

وی تصریح کرد: گاهی یک فرد به دلیل سرقی که از او شده همه زندگی اش مختل می شود، همچنین حیثیت نظام خدشه دار می شود اینها بخشی از آثار زیان بار سرقت است.

اژه‌ای گفت: وقتی جرم توسعه یابد و سارق حرفه ای شود جرایم دیگری هم اتفاق می افتد، مثلا فرد همراه سرقت مرتکب قتل یا تجاوز می شود.

معاون اول قوه قضاییه گفت: آیا در این رابطه تنها یک دستگاه وظیفه دارد؟ وقتی صحبت از افزایش سرقت می شود ممکن است ذهن ها به این سمت برود که ناجا یا قوه قضاییه به وظایف خود عمل نکرده اند. آیا واقعاً این درست است؟

وی گفت: چرا یک نفر دزد می شود؟ هیچ کس منکر این نمی شود که یکی از عوامل دزدی فقر و بیکاری و گرانی است.

اژه‌ای گفت: نامساعد بودن محیط تحصیل، کار و خانواده، نبودن در کنار پدر و مادر در طفولیت و نوجوانی است آیا این عوامل در اختیار قوه قضاییه و ناجا است؟ رفع بیکاری و فقر و فرهنگ سازی در اختیار قوه قضاییه و نیروی انتظامی است؟ دولت وظیفه دارد نسبت به این شکاف طبقاتی که ایجاد می شود برنامه ریزی کند، اگر کسی توانست بیش از ٦٠ میلیون به عنوان دریافت حقوق از دولت داشته باشد و یک نفر فقط بخواهد با پول یارانه زندگی کند شکاف خیلی عمیق می شود.

معاون اول قوه قضاییه گفت: وقتی فرد گرفتار می شود و پول درمان یا سیر کردن شکم نداشته باشد ممکن است علی رغم میل باطنی دست به سرقت بزند. اگر بیکاری و شکاف طبقاتی و برخی دیگر از مسایل فرهنگی و اقتصادی را پیگیری نکنیم قطعا پلیس و قوه قضاییه نمی تواند سرقت را ریشه کن کند.

وی گفت: از سوی دیگر خود مالباخته و صاحب مال هم مسئولیت دارد سازنده اتومبیل، ساختمان یا هرچیز دیگر اگر مسایل امنیتی را رعایت کند باز موثر است. طبیعتاً دستگاه قضایی باید مسیولیت خود را به بهترین شکل انجام دهد و اگر قانون نیاز به اصلاح دارد صورت گیرد.

اژه‌ای گفت: یکی از عواملی که باعث کاهش جرم می‌شود معرفی مجرم به جامعه است فردی بیش از هزار میلیارد تومان را که با دوز و کلک برده حالا می خواهیم معرفی کنیم می گوییم «ج.م» خب این یعنی چه؟ مردم مسخره می کنند. تلویزیون جرات پخش تصویر سارق مسلح را ندارد.

وی ادامه داد: اگر قانون اجازه می داد که معرفی شوند هم به نفع مردم و پلیس و قوه قضاییه بود هم به ضرر مجرم. دادگاه ها علنی است اما نه خبرنگار می تواند چیزی منتشر کند نه رسانه ملی اجازه دارد چیزی پخش کند. این اشکال قانون است.

معاون اول قوه قضاییه در ادامه به بحث جرم اشاره کرد و گفت: در اثبات جرم فقط اقرار مجرم کافی نیست علم قاضی هم نیاز است از یک سلسله مراتب که موجب علم قاضی می شود در آگاهی غفلت می شود چون صرفا فرد اقرار کرده است.

اژه‌ای افزود: یکی از مسایلی که گاهی مشکل ایجاد می کند این است که فرد شاکی است و از سرقتی که شده رنج می کشد، زمانی که پرونده به دادسرا یا دادگاه می رسد رضایت می دهد البته اینکه رضایت می دهند خوب است، به خصوص برای مجرمین فاقد سابقه اما وقتی فرد رضایت داد دیگر جنبه خصوصی از بین می رود ر جنبه عمومی جرم می ماند.

وی گفت: اما موضوع این است که گاهی شاکی از روی ترس و به خاطر تهدید و با بی میلی رضایت می دهد باید یک فکری شود
و از مواردی است که باید برای آن در همین جلسات راهکار پیدا شود. اگر مواردی وجود دارد که مجرم حرفه ای است و تکرار دارد از گزارش یک نسخه هم برای من ارسال کنید.

معاون اول قوه قضاییه گفت: این روزها مطلبی را می شنویم که از یک جهت بسیار خوب است و از جهت دیگر برخورد ابزاری می‌شود، می گویند باید شفاف باشد خب این بسیار خوب است اما در برخی موارد و اینکه شفافیت با شفافیت نمایی فرق دارد
انتخابات که پیش می آید برخی شفاف نمایی می کنند و از بحث شفافیت استفاده ابزاری می کنند.

وی ادامه داد: در خیلی از موارد آیا مسایل طبقه بندی شده را در هر مرحله ای می شود باز کرد؟ آیا شورای امنیت ملی همه مصوبات خود را اعلام می کند یا دولت همه قراردادهای خود را اعلام می کند؟ در برجام خیلی از حاشیه‌ها بود که بعداً لو رفت، در مورد فیش های حقوقی مردم از همه ما خصوصا دولت سوال دارند، مثلا می گویند همه بانک های دولتی ما سود ده هستند یا زیان ده؟ کسی پیدا نمی شود بگوید همه سود ده هستند، کسانی که از این شرکت ها و بانک هایی که سودده نبودند پاداش میلیاردی گرفتند چرا موضوع بسته شد؟

اژه‌ای افزود: خیلی مسایل در مراحلی قابل شفافیت نیست، اگر می خواهیم صحبت از شفافیت کنیم فریبکاری نکنیم. اگر بخواهیم کارها درست شود باید صداقت را همراه شفافیت کنیم.

وی ادامه داد: من از قول ایرنا مطلبی را دیدم که رییس جمهور گفته حساب های قوه قضاییه باید شفاف شود کسانی که می دانند و حق را می پوشانند بدانند مسایل حساب های قوه کاملا شفاف است، نمایندگان مجلس اسناد آن را دیده اند.

معاون اول قوه قضاییه گفت: از سال ٧٤ تا امروز همه در جریان هستند و موضوع روشن است. من تحلیلم این است یک فشار مضاعفی را بر قوه قضاییه و برخی نهادها وارد می کنند و تا زمان انتخابات ادامه می دهند. علت این است قوه دارد با دانه درشت ها، آقادةزاده های متخلف و صاحبان قدرت برخورد می کند.

وی افزود: شما نگاه کنید طی هفته های گذشته چه کسانی بازداشت شدند، بسیاری از تخلفات از سیستم بانکی است به جای اینکه آن را درست کنند این خرف ها را می زنند. برخی از همین آقایان که اخیرا بازداشت شدند ٦٠٠ تا هزار میلیارد بدهی دارند، یک نفر که الان پرونده اش باز است دز چند ماه بیش از ٦٠٠ چک برگشتی داشته است.

اژه‌ای گفت: چرا نباید اسامی اینها اعلام شود، حیف که قانون اجازه نمی دهد اسم ببرم. خب چرا بدهی بانک ها به دولت و دولت به بانک مرکزی را شفاف نمی کنید؟ اینها منابع ما را از بین می برد یا یک سرقت ضبط ماشین؟ سرقت ضبط ماشین بد است و آن فرد مجرم و باید با او برخود شود اینها بد نیست؟.

وی افزود: ایرنا باز از قول روحانی نقل کرده ما حاضریم یک سامانه برای دخل و خرج دولت راه اندازی کنیم، خب چرا نمی کنید؟ چه کسی جلوی شما را گرفته است. یا دیگری ادعا کرده حاضریم منابع انتخاباتی مان را شفاف کنیم. به شرط اینکه بقیه هم این کار را کنتد چرا شرط می گذارید خب شما انجام دهید.
منبع: فارس
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲۵
علویان
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
14
23
فارس عزیز و دوستان نظام و انقلاب!

بدانید این جنگ روانی هدایت شده است از داخل و خارج!

اینان اساسا دنبال به چالش کشیدن نهادهایی مثل پلیس ، قوه قضاییه ، شهرداری و برخی نهادهای انقلابی(که بخاطر نوع ماموریتشان ذاتا و طبیعتا مخالف و معاند دارند) هستند تا مردم ناراضی بخاطر فساد و برعرضگی را دوباره دورشان جمع کنند تا انتخابات 96!

لذا از قوه قضا و... تقاضا داریم در زمین جنگ روانی آنان بازی نکنند و بگومگو را قطع کنند و قضاوت عملکرد این دولت را تا 96 درفضای آرام به مردم بسپارند!

اینان استاد جنگ روانی و شلوغکاری اند تا مردم گیج و احساسی شده و به اینان مجددا رای دهند!

نقد فسادها و بی عرضگیها را به نخبگان دانشگاهی، حوزوی و مردمی بسپارید که از جنس مردمند!

زنهار زنهار....
پاسخ ها
مسعود
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
سکوت هر مسلمان
خیانت است به ایران
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
این حناها هم دیگه رنگی نداره
امثال شما می خواهند با خفه کردن نیروهای انقلابی و متعهد به اسم بازی نکردن در زمین حریف و ... میدان را برای مفسدان خالی کنند! بعد هم مدام غر بزنند که چرا با مفسدان برخورد نمی کنید و ...!

شما اول تکلیفت را روشن کن بلاخره مبارزه بشود یا نشود؟ مسلما به محض شروع مبارزه با فساد بقول حضرت اقا "فریادها به هوا برخواهد خاست" فکر کردی انها ساکت می مانند تا ببینند بساط مفتوریشان جمع می شود و مجازات می شوند؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
حرفاتو قبول ندارم
یک اصلاح طلب
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
6
23
بابک زنجانی که خودش چاه نفت نداشت قطعا.
اما اینکه چرا سرش دعواس و دولت میخواد متهم دست خودش باشه یک چیز دیگش
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
12
26
تا انتخابات همین آش و همین کاسه. باباجون تو زمین اصلاح طلبان بازی نکنید.
اینهایی که زن وبچه شان هم در خارج کشور(بخوانید انگلیس و آمریکا) است.

به هم ریختن ایران برایشان مهم نیست
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
کی گفته براشون مهم نیست؟ خیلی هم مهمه. پس خرج زندگی مونو تز کجا تامین کنیم؟
ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
6
10
هنوز بعضی ها دارن نمایش بازی میکنن و خودشون رو زدن به اون راه ........
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
22
30
درود بر قوه قضائیه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
23
10
دعواهای دوتا قوه برای مردم هیچ سودی نداره بغیر از دلسرد شدن از مسولین و نظام حالا فرقی نمیکنه کی راست میگه کی دروغ
پاسخ ها
خوش باور
| Germany |
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
برای بنده که خیلی فرق می کنه، کی راست می گه ف کی دروغ.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
اتفاق با ورود مقتدرانه قوه قضاییه مردم به نظام دلگرم می شوند
قوه قضاییه همانی است که مردم دوست دارند
یک جوان
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
17
7
بهتره آقای روحانی و لاریجانی بشینیند با هم یک جا خودشون موضوع ها رو مطرح کنند
ناشناس
Germany
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
9
17
«ژه‌ای تصریح کرد: الان از شما می پرسم برای ستاد انتخاباتی ریاست جمهوری یک نفر چقدر پول لازم است قطعا بالاتر از ٢٠ میلیارد؛ خب شما بگویید این پول از کجا آمده؟»
جواب: از ج....د. برای همین است که طرفداران دولت در مجلس مخالف شفافیت حقوق های مدیران دولتی و بانک ها هستند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
15
23
رییس جمهور هم به جرم تهمت باید مورد تعقیب قرار بگیره؛ وگرنه حساب ها که از سال ۷۵ شفافه؛ و چند وقت پیش هم در اختیار نمایندگان قرار گرفت و صحت آن اعلام شد.
یک پزشک
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
11
18
در میان همین دعواها..... مجلس با الحاق سازمان بیمه سلامت از وزارت رفاه به وزارت بهداشت موافقت کرد .... متاسفم
کوروش
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
11
17
دیشب چه هماهنگی جالبی بود بین فراخوان بی بی سی فارسی برای هجمه به قوه قضائیه در آستانه انتخابات و توئیت بعضیا در لبیک به این فراخوان !!!
پاسخ ها
مرتضیsk
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
حساب توئیتری منصوب به رییس دولت یازدهم دیشب توئیت دادن
مرتضیsk
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
11
22
وقتی کارنامه 4 ساله دولت تدبیران خالی باشد باید هم بدنبال این مسایل برود اگرنه رای نمی تواند جمع کند !
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
1
12
.اطلاعات در اختیاز عموم مردم قرار بدین
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
8
15
ان شاءالله قوه قضاییه خارج از نوبت به پرونده فساد عظیم صندوق فرهنگیان و کرسنت رسیدگی نماید.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
4
18
از قوه قضاییه تقاضا داریم جزئیات پرونده بابک زنجانی را بطور شفاف اعلام فرمایند تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
4
10
عده ای موقعی که قوه قضاییه داشت مه آفرید رو محاکمه میکرد کف سوت و هورا می کشیدند
الان هم همون قوه قضاییه است چرا تهمت می زنید؛ چون چوب تو لانه شما کرده چون داره فساد کرسنت اختلاس 12000 هزار میلیاردی صندوق ذخیره فرهنگیان فساد 1200 میلیاردی بانک ملی و ملت .........های نجومی و......... رو بررسی میکنه تهمت میزند تهمتی که با مستندات پاسخ داده شده این فرار رو به جلوست
ناشناس
United States
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
1
4
قوه قضاییه تکلیف حساب های نجومی را مشخص کند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
4
3
ای مرجع قضایی/ اقدام انقلابی
رزمنده
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸
0
0
خدا با شما است قوه قضایی نجیب پاک انقلابی عمل کند دست اقای زادها ومنافقین نوفزی را قطع کنید خدا حفظ کند شماها را یا علی ع
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار