مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۶۷۱۰۱۱
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۰:۰۲
چاپ
گفتگوی مشرق با فرزند زندانی ایرانی در ترکمنستان؛
یکی از این زندانی‌ها دختربچه‌ای 8 ساله دارد؛ به این بچه نگفته‌اند پدرش زندانی است.
سرویس جهان مشرق - طی روزهای گذشته، خانواده‌های زندانیان ایرانی در ترکمنستان، مقابل برخی ساختمان‌های دولتی مانند وزارت کشور و وزارت امور خارجه تجمع کرده و خواسته خود مبنی بر انتقال زندانیان‌شان به ایران را مطرح کردند. طی این دو روز، حاشیه‌هایی هم به وجود آمد که مشرق طی این دو روز به طور مختصر به آن‌ها پرداخته است.
 
التماس دخترِ زندانی ایرانی در ترکمنستان: «من پول نمی‌خواهم، بگویید پدرم از سر کار بیاید»/ وزارت خارجه می‌گوید مگر ما گفته بودیم این‌ها بروند خلاف کنند/ می‌گویند گاز گلستان را ترکمنستان می‌دهد، برای همین نمی‌توانیم کاری برای شما بکنیم
سال گذشته نیز جمعی از خانواده‌های زندانیان ایرانی در ترکمنستان گوشه‌هایی از زندگی پر از رنج خود را بازگو کردند
 
آن‌چه در ادامه می‌خوانید مصاحبه با خانم «سلیمانی» نماینده خانواده‌های زندانیان است. امیدواریم این مصاحبه که به بیان جزء ناچیزی از مشکلات این خانواده‌ها می‌پردازد، بتواند منجر به پی‌گیری این موضوع توسط مسئولین امر در دولت و نهایتاً انتقال هم‌وطنان‌مان از زندان‌های ترکمنستان شود؛ کشوری که به داشتن بدترین زندان‌ها در تمام دنیا مشهور است. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر موضوع زندانیان ایرانی در ترکمنستان، مطالب قبلی را از جدول انتهای همین مصاحبه مطالعه بفرمایید.

لطفاً ابتدا درباره ماجرای دست‌گیری پدر خودتان و سپس وضعیت خانواده‌های دیگری را توضیح بدهید که در جریان پرونده‌های آن‌ها هستید.

پدر من الآن 5 سال است که در ترکمنستان است؛ به جرم حمل مواد مخدر؛ آن هم مواد مخدری که در بیرون ماشین، جایی بوده که به سادگی دیده می‌شده است. خودتان بهتر می‌دانید راننده‌های ترانزیت اگر بخواهند چیزی را در تریلر خود مخفی کنند، آن را جایی می‌گذارند که خود سازنده تریلر هم نتواند آن را پیدا کند. کاملاً واضح است که این‌ها را خود ترکمنستانی‌ها جاسازی کرده‌اند تا برای راننده‌ها پرونده جعلی بسازند.

جرم پدرم را حمل یک کیلو تریاک اعلام کرده‌اند، در حالی که نه اثر انگشت پدرم روی پلاستیک بوده و نه حتی پلاستیک را به او نشان داده‌اند. پدرم می‌گوید: من حتی نمی‌دانم یک کیلو تریاک در آن پلاستیک بوده یا یک تکه آجر. طبق قانون، هیچ‌کس اجازه ندارد تریلرهای ترانزیت را بازرسی کند، مگر آن‌که اجازه بازرسی را خود راننده داده باشد و خودش هم ناظر بر بازرسی باشد.

دست آخر هم حکمی که برای پدرم صادر کرده‌اند، به جای یک کیلو تریاک که خودشان می‌گفتند، نوشته بود 100 گرم حشیش. 19 سال هم برای او حبس بریده‌اند. 4 ماه تمام ما از پدرمان هیچ خبری نداشتیم؛ نمی‌دانستیم مرده است یا زنده. ترکمنستان اعلام نمی‌کرد که او را دست‌گیر کرده است. مانند پدر من هم زیاد بوده‌اند؛ راننده‌هایی که مواد مخدر را روی باک ماشین آن‌ها پیدا کرده‌اند یا مثلاً روی زاپاس؛ جاهایی که هیچ قاچاقچی عاقلی نمی‌آید مواد مخدر را آن‌جا بگذارد.

علاوه بر این‌ها راننده‌هایی بوده‌اند که برای مصرف شخصی خودشان سیگار هم‌راه‌شان بوده؛ این‌ها را هم دست‌گیر کرده‌اند. البته هستند افرادی که واقعاً به خاطر قاچاق دست‌گیر شده‌اند. مثلاً پدر من می‌گوید یک نفر افغانستانی این‌جا هست که فریب قاچاقچیان را خورده است. به او گفته‌اند 10 میلیون تومان به تو می‌دهیم، این‌بار را با الاغ ببر آن‌طرف مرز. مسلماً قاچاقچی‌های بزرگ که این کار را نمی‌کنند؛ فقط افراد بیچاره‌ای گیر می‌افتند که به خاطر کمی پول محموله‌ای را جابه‌جا می‌کنند که بعضاً نمی‌دانند داخلش چیست. به هر حال این‌طور افراد هم هستند، اما اکثراً راننده‌هایی هستند که برایشان پرونده‌سازی شده است.

التماس دخترِ زندانی ایرانی در ترکمنستان: «من پول نمی‌خواهم، بگویید پدرم از سر کار بیاید»/ وزارت خارجه می‌گوید مگر ما گفته بودیم این‌ها بروند خلاف کنند/ می‌گویند گاز گلستان را ترکمنستان می‌دهد، برای همین نمی‌توانیم کاری برای شما بکنیم
تجمع روز یک‌شنبه خانواده‌های زندانیان ایرانی در ترکمنستان مقابل وزارت خارجه در سرما و زیر باران

همه داستان هم سر مواد مخدر نیست. یک سری از این زندانی‌ها چوپان‌هایی هستند که در نقاط مرزی گله‌شان را برای چرا برده‌اند. مرز که مشخصه خاصی ندارد. هر 4 کیلومتر یک میله گذاشته‌اند که یعنی این‌جا خط مرزی است. گوسفند هم که نمی‌داند نباید از خط مرزی بگذرد. چوپان بدبختی را هم که دنبال گوسفندش از خط مرزی رد شده، دست‌گیر کرده‌اند و 25 سال زندان برایش بریده‌اند. یا ماهی‌گیرانی که متوجه نمی‌شوند و مرز آبی را رد می‌کنند[1]. این‌ها را دست‌گیر می‌کنند و حبس‌های خیلی طولانی‌مدت برایشان می‌برند.

قوانین ترکمنستان خیلی سخت‌گیرانه است. فکر می‌کنم اگر یک بسته قرص استامینوفن کدئین از راننده‌ها بگیرند، 5 سال زندان دارد، اگر بیش‌تر باشد، 10 تا 15 سال. من حتی کسی را می‌شناسم که به دعوت وزارت خارجه خود ترکمنستان به عنوان کارشناس سکوهای نفتی به این کشور رفته بود. این فرد با نسخه پزشک، با خودش قرص متادون برده بود. او را دست‌گیر کردند و 9 ماه خانواده‌اش هیچ خبری از او نداشتند. ترکمنستان وقتی کسی را دست‌گیر می‌کند، خبری به خانواده آن‌ها نمی‌دهد تا وقتی که آن‌ها را دادگاهی کند؛ که این روند معمولاً بین سه ماه تا یک سال طول می‌کشد.

ما حتی به پلیس اینترپل هم مراجعه کردیم. به ما گفتند حتماً مفقود شدن پدرتان را اعلام کنید تا ما بتوانیم از این طریق پی‌گیری کنیم. ما 5 سال پیش نامه از طرف دادگاه بردیم، اما هنوز جواب ما را نداده‌اند. اگر پدر ما خودش تماس نگرفته بود و نمی‌گفت که من این‌جا دست‌گیر شده‌ام، ما هنوز هم هیچ خبری از او نداشتیم. پدرم قبل از آن‌که به ترکمنستان برود، کلیه‌هایش مشکل داشتند؛ الآن دیابت گرفته است و در نامه‌اش نوشته که 17 کیلو وزنم کم شده است.

طی این پنج سال، ما چندین هزار دلار (با این قیمت دلار) فقط وسیله برای پدرم خریده‌ایم، چون زندان‌های آن‌جا هیچ امکاناتی ندارند. چند وقت پیش، به آن‌ها گفته بودند: می‌خواهیم شما را آزاد کنیم، همه وسایلتان را این‌جا بگذارید و با ما بیایید. این‌ها را با یک دست لباس تابستانی برده بودند به زندان «سیدی». اگر در اینترنت جست‌وجو کنید، می‌بینید که زندان «سیدی» یا زندان «شغال» ترکمنستان بدترین زندان دنیاست.

نه تنها هیچ‌یک از وسایل زندانی‌ها را به آن‌ها برنگرداندند، بلکه روحیه آن‌ها را کاملاً خراب کردند. وقتی شما در زندان هستید، خبر آزادی‌تان بهترین خبری است که می‌توانید بشنوید. اما وقتی به جای آزاد کردن شما، شما را به زندانی می‌برند که بدتر است، قطعاً روحیه شما خیلی خراب می‌شود.

همه تلاش ترکمنستانی‌ها این است که امید این‌ها را از بین ببرند. مثلاً هیچ‌کس در زندان حق ندارد لباس رنگی بپوشد. همه لباس‌هایشان مشکی است؛ برای آن‌که روحیه‌شان هر روز خراب‌تر بشود. شما تصور کنید در سالنی که 2000، 3000 نفر هستند، اگر تمام سال این‌ها لباس‌های مشکی پوشیده باشند، چه روحیه‌ای پیدا می‌کنند. البته خودشان می‌گویند به خاطر این است که مشکی دیرتر کثیف می‌شود، اما به نظر من بیش‌تر برای تضعیف روحیه زندانی‌هاست.

التماس دخترِ زندانی ایرانی در ترکمنستان: «من پول نمی‌خواهم، بگویید پدرم از سر کار بیاید»/ وزارت خارجه می‌گوید مگر ما گفته بودیم این‌ها بروند خلاف کنند/ می‌گویند گاز گلستان را ترکمنستان می‌دهد، برای همین نمی‌توانیم کاری برای شما بکنیم
به‌رغم امضای قرارداد انتقال محکومین میان ایران و ترکمنستان توسط رؤسای‌جمهور دو کشور، روند اجرای این توافق به کندی پیش می‌رود و خانواده‌های این زندانیان، هر روزی که می‌گذرد، یک روز بیش‌تر از دیدن عزیزانشان محروم می‌شوند

ما در این مدت فقط سه نامه از پدرم دریافت کرده‌ایم؛ در این‌ها گفته که هر 10 روز یک بار همه ما را با هم به یک اتاق به عنوان حمام می‌برند؛ باید خودمان را گربه‌شور کنیم، لباس‌هایمان را هم با آب خالی بشوییم، صبر کنیم تا خشک شوند، آن‌ها را بپوشیم و بیاییم بیرون. روزی سه بار در این سرما این‌ها را برای آمارگیری بیرون می‌برند. تا همین هفته گذشته، حتی کنسولگری ایران هم اجازه ملاقات با زندانی‌ها را نداشت. چهارشنبه گذشته بالأخره این‌ها توانسته‌اند به زندان بروند. باز هم اجازه ورود به زندان را به آن‌ها نداده‌اند، فقط یک سری جلیقه را که دولت ایران تهیه کرده بود، برای زندانی‌ها برده‌اند.

خیلی از زندانی‌ها در زندان بیماری‌های وخیم گرفته‌اند. حتی پارسال یک نفر از این زندانی‌ها فوت کرد، اما تا سه روز جسد او را از زندان خارج نکردند. هر روز برای آمارگیری می‌آمدند، جسد را می‌دیدند، اما آن را با خودشان نمی‌بردند[2]. علاوه بر «سیدی» یک زندان دیگر دارند به اسم «کریته». آن‌جا مختص افرادی است که بیش از 20 سال حبس دارند. مثلاً اگر 23 سال حبس داشته باشند، 3 سالش را در کریته هستند و بعد به زندان‌های دیگر منتقل می‌شوند. سلول‌های کریته یک متر در یک متر است. یعنی اگر یک نفر قدش بیش از یک متر باشد، نمی‌تواند در آن سلول دراز بکشد.

همه زندانی‌هایی که از کریته می‌آیند بیرون، بیماری‌های وخیم مانند آسم یا سل گرفته‌اند یا استخوان‌هایشان از بین رفته است. در کریته در شرایط عادی، آفتاب را نمی‌بینند؛ فقط هر 15 روز یک بار، حق دارند 15 تا 20 دقیقه در یک اتاق شیشه‌ای، پیاده‌روی کنند. شرایط این زندانی‌ها از هرچه که شما بتوانیم تصور کنید، بدتر است.

قرارداد انتقال محکومین میان ایران و ترکمنستان تا چه مرحله‌ای پیش رفته و به کجا رسیده است؟

قرارداد نهایی شده است[3]. امضای اول را آقای روحانی اسفند 93 انجام دادند[4]، اما تا تیرماه امسال طول کشید تا قوه‌های قضائیه، دادگستری‌ها و مجالس دو کشور این توافق‌نامه را تأیید کنند. ایران فهرست 130 نفر را به ترکمنستان داده است تا این‌ها را به ایران انتقال بدهند. از همان تیرماه سال 93 تا الآن ترکمنستان می‌گوید: داریم پرونده‌های این‌ها را بررسی می‌کنیم. هر باجی هم که می‌خواستند از ایران گرفته‌اند.

دولت هم تلاش خودش را می‌کند، اما ظاهراً ترکمنستان هیچ جوری نمی‌خواهد راه بیاید. تمام خواهش ما از مسئولان این است که به داد این زندانی‌ها برسند. این‌که دائماً می‌گویند برج 5، برج 6 خیلی ما را آزار می‌دهد. الآن هم که تمام امیدمان به سفر وزیر کشور به ترکمنستان است.

گفتید پدرتان 5 سال است در زندان ترکمنستان است. سایر خانواده‌ها وضعیت زندانی‌شان چگونه است؟

بیش‌ترین حکمی که الآن برای یک ایرانی بریده‌اند، 25 سال است و او 17 سال است که در زندان حبس است. درست است که پدر من 35 سال است که ازدواج کرده، اما اکثر ایرانی‌هایی که در ترکمنستان زندانی هستند، خانواده‌های جوانی هستند. تازه ازدواج کرده بودند که آن‌ها را دست‌گیر کرده‌اند. حدود 20 تا 25 نفر از این‌ها وقتی دست‌گیر شده‌اند، خانم‌هایشان باردار بوده‌اند. بچه‌هایشان تا حالا پدر ندیده‌اند.

التماس دخترِ زندانی ایرانی در ترکمنستان: «من پول نمی‌خواهم، بگویید پدرم از سر کار بیاید»/ وزارت خارجه می‌گوید مگر ما گفته بودیم این‌ها بروند خلاف کنند/ می‌گویند گاز گلستان را ترکمنستان می‌دهد، برای همین نمی‌توانیم کاری برای شما بکنیم
خانواده‌های زندانیان ایرانی در ترکمنستان چندین سال است که از دولت درخواست انتقال عزیزانشان به کشور را دارند

من یکی از خانم‌ها را می‌شناسم که دختربچه‌ای 8 ساله دارد. به این بچه نگفته‌اند که پدرش در ترکمنستان زندانی است؛ گفته‌اند دارد آن‌جا کار می‌کند. این بچه التماس می‌کند که «به پدرم بگویید من پول نمی‌خواهم. فقط از سر کار بیاید او را ببینم.» نه می‌تواند پدرش را ببیند و نه می‌تواند با او صحبت کند. شما فرض کنید این خانمی که تازه وضع حمل کرده و بچه کوچک دارد، وقتی سرپرست خانواده‌اش نیست چه‌قدر زندگی برایش سخت است.

ترکمن‌هایی در ایران هستند که من خودم رفته‌ام و دیده‌ام، پدر و مادر پیری هستند که فرزندشان را در ترکمنستان دست‌گیر کرده‌اند؛ این‌ها سرپرست دیگری ندارند؛ همسایه‌هایشان از روی ترحم دارند خرج این‌ها را می‌دهند. متأسفانه این‌ها را هیچ‌کس در نظر نمی‌گیرد و هیچ کاری برای آن‌ها انجام نمی‌دهند.

دریافت پاداش و ترفیع رتبه قطعاً می‌تواند یکی از انگیزه‌هایی باشد که پلیس ترکمنستان به خاطر آن‌ها اقدام به پرونده‌سازی برای رانندگان ایرانی بکند. آیا دلیل دیگری هم می‌تواند پشت این قضیه باشد؟

یکی از دلایلی که هست، توقیف ماشین‌های این‌هاست. فکر می‌کنم حدود 600 تریلر را ترکمنستانی‌ها از ایرانی‌ها توقیف کرده‌اند. وقتی یک ماشین قرار است ماشین ترانزیت بشود و از کشور خارج شود، باید ماشین بِروز اروپا باشد. این ماشین ها وقتی به ترکمنستان می‌روند، دولت این‌ها را مصادره می‌کند و به راننده‌های خودشان می‌دهند تا با آن‌ها کار کنند. وقتی در زندان باید برای آب معدنی پول بدهند و حتی برای استفاده از دست‌شویی هم باید پول بپردازند، این یعنی زندان هم برای آن‌ها یک منبع درآمدی شده است.

درباره سرپرستی خانواده‌ها هم بیش‌تر توضیح بدهید. این خانواده‌ها معمولاً همه منبع درآمدشان همین تریلرها هستند که هم قسط خودشان را درمی‌آورند و هم خرجیِ خانواده‌ها را. این خانواده‌ها الآن چگونه خرج زندگی خودشان را درمی‌آورند؟

نامه‌های لیزینگ هر ماه درِ خانه این خانواده‌ها، و از جمله خود ما، می‌آید. پدر من که تا قبل از دست‌گیری حتی یک قسط معوقه هم نداشت، الآن 49 میلیون تومان بده‌کار شده است. هر بار هم این‌ها تهدید می‌کنند که مبلغ قسط را از ضامن‌تان کم می‌کنیم و البته این کار را هم کرده‌اند. اولین باری که این اتفاق افتاد، حدود 100 نفر از این خانواده‌ها به شرکت لیزینگ مراجعه کردند و گفتند: چون این ماشین‌ها در رهن لیزینگ است، شما یک وکیل بفرستید به ترکمنستان که این ماشین‌ها را برگردانند ایران. لیزینگ هم می‌توانست این کار را بکند، اما متأسفانه هم‌کاری نکردند.

خانواده‌های دیگر را هم من می‌شناسم. یکی از این خانم‌ها هست، که پدرش هر ماه دارد چک‌های تریلر را پاس می‌کند. از یک طرف، ماشین آن‌جا مصادره است و نمی‌توانند با آن کار بکنند، و از این‌طرف، این بنده‌های خدا مجبور هستند هر ماه قسط بدهند. ماشینی هم که ترکمنستان مصادره کرده که به این‌ها برنمی‌گرداند. بنابراین باید قسط ماشینی را بدهند که ترکمنستان مصادره کرده است.

التماس دخترِ زندانی ایرانی در ترکمنستان: «من پول نمی‌خواهم، بگویید پدرم از سر کار بیاید»/ وزارت خارجه می‌گوید مگر ما گفته بودیم این‌ها بروند خلاف کنند/ می‌گویند گاز گلستان را ترکمنستان می‌دهد، برای همین نمی‌توانیم کاری برای شما بکنیم
حبس‌های طولانی‌مدت نه تنها زندانیان ایرانی را از زندگی عادی محروم می‌کند، بلکه سلامتی آن‌ها را از آن‌ها می‌گیرد و آن‌ها را شکسته می‌کند

من درباره ماشین خود پدرم می‌دانم که ماشینش تنها ولوی اف‌اچ (اف‌هاش) سقف‌بلند آبی کاربنی توی ایران بود. آن وقتی که این ماشین را مصادره کردند، تازه پدرم 200، 300 میلیون تومان فقط تریلر (بارکش) آن را خریده بود. «کله» را فکر می‌کنم 600، 700 میلیون تومان خریده بود. این ماشین با آن‌که چند سال از خریدش گذشته، اما هنوز هم ماشین بِروز دنیا و اروپاست. فکر کنید وقتی چنین ماشینی را مصادره می‌کنند چه‌قدر برایشان سود دارد. متأسفانه این‌ها را هیچ‌کس نمی‌بیند و به آن‌ها توجه نمی‌کند.

به نظر خیلی واضح می‌آید که وظیفه دولت است که به خانواده‌های زندانیان ایرانی در ترکمنستان تا جایی که امکان دارد، کمک کند. وقتی این اتفاق افتاده، چه فرد مقصر باشد و چه نباشد، وظیفه چه کسی است که به این خانواده‌ها کمک کند تا زندگی‌شان از هم نپاشد؟

من تماس می‌گیرم با وزارت خارجه و می‌گویم: خواهش می‌کنم به این قضیه رسیدگی کنید. در جواب به من می‌گویند: مگر ما گفته‌ایم این‌ها بروند خلاف کنند؟ من نمی‌دانم مگر این‌ها در مقامی هستند که درباره مجرم بودن یا نبودن این افراد قضاوت کنند. من با برخی از این مسئولین وزارت خارجه هم که صحبت می‌کنم، می‌گویند: ما می‌دانیم که این‌ها دسیسه است برای راننده‌های ما، اما نمی‌توانیم کاری بکنیم.

می‌گویند گاز استان گلستان را ترکمنستان دارد تأمین می‌کند، بنابراین ما نمی‌توانیم کاری بکنیم. مگر ما خودمان گاز کم داریم؟ چرا صادر می‌کنیم، اما به مردم خودمان نمی‌دهیم؟ من نمی‌خواهم مسئله را سیاسی کنم، اما اگر دو روز مرزهای ما با ترکمنستان بسته شود، آن‌ها فلج می‌شوند، چون هر چیزی که این‌ها از افغانستان و ترکیه می‌خرند از طریق ایران به این کشور وارد می‌شود.

مسئولین کشورمان می‌گویند ترکمنستان با ما راه نمی‌آید. اما مشکلات مالی این خانواده‌ها را هم باید ترکمنستان حل کند؟ مگر دولت نمی‌تواند یک مقدار هزینه را برای تأمین مالی این خانواده‌ها اختصاص بدهد؟

یک سازمان برای حمایت زندانیان و خانواده‌های آن‌ها وجود دارد. من خودم چند روز پیش به خاطر یک وامی که دریافت کردیم و اقساط آن را نتوانستیم پرداخت کنیم، آن‌جا بودم. به من گفتند، چون خانواده زندانی هستید، اقساط وام را به شما می‌بخشیم. با این حال، این کار نکردند. فقط به ما گفتند می‌توانیم دوباره برایتان قسط‌بندی کنیم؛ که آن هم دوباره سود تعلق می‌گیرد و بعدها هم اگر دوباره یکی دو قسط را نتوانید پرداخت کنید، باید همه وام را یک‌جا تسویه کنید. من هم نهایتاً از خیر این قضیه گذشتم.

این سازمان قبلاً 300 هزار تومان یا حتی 500 هزار تومان در ماه هم به خانواده‌های زندانیان پول می‌داد، اما الآن مدیریت آن تغییر کرده و فقط 150 هزار تومان در ماه به این خانواده‌ها کمک می‌کنند. الآن شما با 150 هزار تومان چه کاری می‌توانید انجام بدهید؟ ضمن این‌که خیلی از این خانواده‌ها حتی خبر هم ندارند که چنین سازمانی وجود دارد. مگر کسی غیر از دولت باید به این خانواده‌ها کمک کند یا حداقل خبر بدهد که بروید و از فلان سازمان کمک بگیرید؟ دولت الآن می‌داند که این مشکل وجود دارد، اما باز هم پی‌گیر وضعیت خانواده‌ها نمی‌شود.

التماس دخترِ زندانی ایرانی در ترکمنستان: «من پول نمی‌خواهم، بگویید پدرم از سر کار بیاید»/ وزارت خارجه می‌گوید مگر ما گفته بودیم این‌ها بروند خلاف کنند/ می‌گویند گاز گلستان را ترکمنستان می‌دهد، برای همین نمی‌توانیم کاری برای شما بکنیم
بی‌گناهی بسیاری از این زندانیان، ثابت شده است، اما آن‌ها به دلایل مختلف هنوز در زندان‌های ترکمنستان به سر می‌برند

گفتید ایران 130 نفر را به ترکمنستان معرفی کرده است. چند نفر ایرانی در زندان‌های ترکمنستان هستند؟

آمار در این‌باره متأسفانه ضد و نقیض است. خود دولت اعلام می‌کند که 390 نفر. یک جای دیگر می‌گویند 400 نفر. یک منبع دیگر حتی می‌گوید 3700 نفر. چند روز پیش هم که من شنیدم گفتند 470 نفر. من مطمئنم که تعداد این افراد از 500 نفر بیش‌تر نیست. به نظر من آن رقم 3700 نفر واقعاً شایعه است.

چرا فقط 130 نفر معرفی شده‌اند؟ آیا معیار خاصی برای انتخاب این افراد وجود داشته است؟

این مسئله، امنیتی است و نمی‌توانند همه را یک‌باره منتقل کنند. این 130 نفر قرار است در مرحله اول منتقل شوند و از افرادی هستند که بیمار هستند، بالای 50 سال سن دارند و ظاهراً افرادی که حکم‌شان کم‌تر از 10 سال است.

همان‌طور که شما اشاره کردید و پی‌گیری‌های مشرق نیز نشان می‌دهد، روند نهایی شدن توافق‌نامه انتقال محکومین میان دو کشور خیلی طول کشیده است. آیا این تعلل از طرف ایران بوده یا ترکمنستان؟

راستش این موضوع، سیاسی شده و ما دیگر نمی‌دانیم حرف کدام طرف را باید باور کنیم. یک سری از خانواده‌ها 23 آبان‌ماه رفته بودند وزارت دادگستری و آن‌جا به آن‌ها گفته بودند که ما همه کارها را انجام داده‌ایم و فقط منتظر هستیم تا کنسولگری عشق‌آباد به دولت ترکمنستان فشار بیاورد تا تأییدیه را صادر کند و ما سریع برای انتقال زندانی‌ها اقدام کنیم. الآن که بیش از 40 روز می‌گذرد، هنوز این فشار را نیاورده‌اند.

من با وزارت خارجه هم صحبت کردم، گفتند این مسئله به گوش بالاتر از وزارت خارجه رسیده و آن‌ها دارند موضوع را پی‌گیری می‌کنند.

ظاهراً در نامه‌ای که رهبری به وزارت خارجه فرستاده‌اند، تأکید کرده‌اند که این خانواده‌ها هر کاری که می‌خواهند، برایشان انجام بدهید و زندانیان‌شان را انتقال بدهید. اما من نمی‌دانم کار این‌ها چه‌قدر طول می‌کشد. دو ماه؟ سه ماه؟ هر روز دارند وعده‌هایی به ما می‌دهند، اما این انتظار بدترین حالت ممکن برای ماست. قولی که به ما داده بودند، آخر بهار امسال بود. الآن 6 ماه از آن تاریخ گذشته است. من حتی بارها درخواست کرده‌ام که اجازه بدهند این زندانی‌ها با هزینه خودشان زنگ بزنند به ایران. هزینه تلفنی را که می‌کنند از زندانی‌ها بگیرند. اما متأسفانه این کار را نمی‌کنند.

التماس دخترِ زندانی ایرانی در ترکمنستان: «من پول نمی‌خواهم، بگویید پدرم از سر کار بیاید»/ وزارت خارجه می‌گوید مگر ما گفته بودیم این‌ها بروند خلاف کنند/ می‌گویند گاز گلستان را ترکمنستان می‌دهد، برای همین نمی‌توانیم کاری برای شما بکنیم
زندانی‌های ایرانی در ترکمنستان، همسرها، پدرها و برادرهایی هستند که خرج خانواده خود را تأمین می‌کرده‌اند و خانواده‌هایشان اکنون علاوه بر دوری عزیزانشان، باید مشکلات مالی و معیشتی را نیز تحمل کنند

من شنیدم که تجمع شما مقابل وزارت کشور و وزارت خارجه غیرقانونی بوده است. چرا مجوز تجمع دریافت نکرده بودید؟

دریافت مجوز برای تجمع، یک ماه طول می‌کشد. من که حرفی ندارم که بخواهم بروم و مجوز بگیرم، اما مجوز یک ماه دیگر به چه درد ما می‌خورد؟ اگر به‌لحظه به ما مجوز بدهند، من حاضر هستم هر بار بروم و مجوز بگیرم.

آیا برای موضوع به این مهمی نمی‌توانند استثنایی قائل بشوند؟

این موضوع فقط برای این خانواده‌هاست که مهم است، بعید می‌دانم برای بقیه آن‌قدرها اهمیتی داشته باشد.

 *          *          *
مشرق تا کنون درباره زندانیان ایرانی در ترکمنستان گزارش‌ها و مصاحبه‌های متعددی را منتشر کرده است که می‌توانید آن‌ها را از جدول زیر بخوانید.
 

95/10/04

منتظر نتیجه سفر وزیر کشور به ترکمنستان هستیم/ خانواده‌های زندانیان در مسافرخانه ساکن شده‌اند

94/09/30

لایحه انتقال محکومین ایران و ترکمنستان در مجلس تصویب شد/ سیر قانونی اجرایی شدن انتقال محکومین طولانی نخواهد بود

94/09/14

همسر زندانی ایرانی: آیا ارزش زندانی‌های ما در ترکمنستان از سیب‌زمینی کمتر است؟

94/08/28

زندانیان ایرانی مبتلا به آسم، هپاتیت و بیماری های قلبی شده اند/ خانواده زندانیان ایرانی را عریان بازرسی می کردند/ دختران جوان مان نان آور خانواده شده اند

94/08/27

پروتکل انتقال محکومین ایران در ترکمنستان به تصویب کمیسیون قضایی رسید

94/08/24

امکان آزادی زندانیان در صورت انتقال به ایران وجود دارد/ روند تصویب در مجلس عامل کندی در انتقال محکومین است

94/08/14

از اصرار زندانیان تا انکار وزارت خارجه؛ آیا شایعه آزادی زندانیان ایرانی کار سرویس های اطلاعاتی ترکمنستان است

94/05/08

تمام زندانیان‌ ایرانی در ترکمنستان تا سال آینده به کشور منتقل می شوند

93/12/24

احتمال نهایی شدن انتقال محکومین طی شش ماه آینده/ ترکمنستان سخت‌گیرترین کشور دنیا درباره مواد مخدر/ رییس جمهور ترکمنستان طی سه سال گذشته با عفو زندانیان ایرانی موافق نبود

93/11/28

آزادی گروه جدیدی از زندانیان ایرانی در ترکمنستان/ احتمالا با سفر روحانی به عشق‌آباد انتقال زندانیان نهایی می‌شود

93/11/28

10 نفر از زندانیان ایرانی در ترکمنستان به‌زودی آزاد می‌شوند

93/11/27

آیا کسی از تعداد زندانیان ایران در ترکمنستان خبر دارد؟

93/11/13

کارمان به جایی رسیده که ترکمنستان به ما زور می‌گوید/ برای سفیرمان متأسفم/ نامه شماره‌شده وزارت خارجه را تکذیب می‌کنند +سند

93/11/12

سفیرایران: خبر شلیک به ماهیگیران برای امسال نیست/ معاون وزارت‌ خارجه: خبر مربوط به آذر ماه سال جاری است

93/09/15

نفرین کردم هرکه پیگیر کارمان نشد روزگارش مثل ما شود

93/09/11

دختر زندانی ایرانی در ترکمنستان: اگر پدر من هم با یک نامه آزاد می‌شود حاضرم هزار نامه به آقای‌ظریف بنویسم

93/08/04

تعدادی از زندانیان ایران در ترکمنستان آزاد شده اند/ یکی از بهترین سفرای ما در امور زندانیان سفیر ترکمنستان است/ از رسانه ها و صداوسیما شدیداً گله دارم/ سفیر ما در ترکمنستان به زودی تغییر می‌کند

93/06/23

بانک‌های ترکمنستان از تحریم‌های جدید علیه ایران صحبت می‌کنند/ سفارت حتی جواب تلفن ما را نمی‌دهد/ قرارداد 45 میلیون دلاری من بلاتکلیف است

93/06/10

فرزندم در زندان ترکمنستان زیر شکنجه و در شرایط بحرانی است

93/04/08

خبر تکان‌دهنده از درون زندان ترکمنستان/ مرگ یک ایرانی در زندان "ماری"

93/04/04

سفارت‌ هر کشور "امید" اتباع آن کشور است/ سفارت‌های ما دافعه‌شان بیشتر از جاذبه‌شان است/ باید از اهرم‌هایمان برضد ترکمنستان استفاده کنیم

93/03/17

پاپوش ترکمنستان برای شهروندان ایران

93/03/03

گفتند برای آزادی همسرت مکاتبه نکن/ سفارت وکیل خود را حمایت نمیکند/ همسرم امیدی به زنده‌ماندن ندارد

93/02/22

مسوولان وزارت‌خارجه گفتند کم‌کاری قوه قضاییه مانع حل مشکل زندانیان ایرانی است[1] خبر بازداشت ماهیگیران برای سال گذشته است/سند انتقال زندانیان ایرانی تا دو ماه آینده امضا می‌شود لینک

[2] خبر تکان‌دهنده از درون زندان ترکمنستان/ مرگ یک ایرانی در زندان "ماری"

[3] آزادی گروه جدیدی از زندانیان ایرانی در ترکمنستان/ احتمالا با سفر روحانی به عشق‌آباد انتقال زندانیان نهایی می‌شود لینک

[4] احتمال نهایی شدن انتقال محکومین طی شش ماه آینده/ ترکمنستان سخت‌گیرترین کشور دنیا درباره مواد مخدر/ رییس جمهور ترکمنستان طی سه سال گذشته با عفو زندانیان ایرانی موافق نبود لینک


مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۶۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲۵
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
3
29
کسی چه میداند !!! شاید روزی از اقوام بستگان بسیار نزدیک برخی از مسئولین دچار درد مشابهی شوند .
عکس العملشان دیدنی تر خواهد بود
انشاءالله
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
گول این ژست و حقوق شهروندی را نخورید
این دولت در هیچ اقدامی به نفع آحاد و شهروندان ورود نخواهد کرد
این دولت دولت از ما بهتران است
به عملکرد دولت در مورد حقوق های نجومی توجه شود
سیدیاسر
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
20
14
ایا اگر یک اصول گرا رییس جمهور بود هم مشرق این مطلب رو مینوشت قاعدتا این مطلب یه سایت اصلاح طلب مینوشت بدبختی ما همینه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
بازگشت به اعتبار پاسپورت ایرانی شعار این دولت بوده
شهرام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
3
29
خداوکیلی جیگر آدم میسوزه وقتی این همه بیغیرتی بی مسولین دولتی رو میبینه .... یک ساعته دارم حرص میخورم
ناشناس
Sweden
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
2
26
می شود به راحتی سازوکاری را درست کرد که نیروهای ناظر ترکمنستانی در داخل ایران و قبل از ورود کامیونها به خاک ترکمنستان کامیونها را بررسی کنند تا اگر واقعا کامیونها دارای مواد مخدر هستند از ورود آنها به ترکمنستان جلوگیری شود و چون جرم در خاک ایران رخ داده مشمول قوانین ایران خواهد بود. ضمنا ترکمنستان هم - اگر واقعا نگرانیش بابت مواد مخدر باشد- دیگر از این نظر دردسر نخواهد داشت.
باید این پیشنهاد را به دولت ترکمنستان بدهند. اگر قبول نکردند ثابت می شود که دغده شان در مود مواد مخدر دروغ است و هدفشان باجگیری از ایران است. اما اگر ریگی به پاچه شان نباشد با این پیشنهاد موافقت خواهند کرد.
عباس گلدوست
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
26
اگر خطر جانی زندانیان ایران را تهدید کند وظیفه اسلامی و انسانی دولت است که جهت حفط مسلمانان و ابروی انها هزینه کند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
19
وظیفه رسیدگی به مشکلات اتباع ایرانی در خارج از کشور بعهده وزارت امور خارجه میباشد و باید برنامه انتقال این زندانیان به داخل کشور را سریعا"فراهم نمایند ان شاءالله .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
16
ایران هم باید مقابل به مثل کند و زندانیها را با هم تغویض کند
پاسخ ها
ناشناس
| Sweden |
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
زندانی های ترکمنستانی در ایران خیلی کم هستند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
خب زیادشون کنیم
:)
ناشناس
| Sweden |
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
نمی شود. ما حق نداریم ظلم کنیم و برای بیگناهان پاپوش درست کنیم.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
فعلا این دولت جز دل و قوه دادن به غرب و کدخداش کار دیگری بلد نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
مگه ما ادعا نداریم برای هموطن های ما پاپوش درست کردن(البته نه همه)
خب مقابله به مثل کنیم
عبد الشیطان
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
7
12
چندتا موشک شهاب 3 نشونه بگیرید سمتشون احتمالا کوتاه بیان
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
8
الله اکبر
Ali
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
17
آقا به خدا مشکل ما فقط با غرب و عرب ها نیست...
تا قوی نشیم دنیا با ما همینطوری رفتار می کنه....
ج
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
6
18
عزیزم وزارت خارجه کارمهمی چون برجام داره لطفا مزاحم نشوید
پاسخ ها
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
خیلی جالبه همه گزارشات مشرق بعد سال 93 بوده!
پس توی دوران دولت قبل کجا بودی پیگیر حق این بنده های خدا باشی مشرق؟؟؟ خیلیاشون رو همون موقع گرفتن هاااا !
تخریب تا چه اندازه؟ با یه بنده خدای ناگاهی مثل همین آقای ج موج درست میکنین
یکم شرف داشته باش مشرق،از همه چی کره نگیر!
امیر
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
2
19
نشانه بی عرضگی وزارت خارجه است و بس .....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
13
جای تاسف داره....دارنده یک پاسپورت اروپایی یا امریکایی اگر در جایی از دنیا دچار مشکلی بشه، دولتش پیگیر هست...اما ما...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
نه بخاطر حمل مواد مخدر و ارتکاب جرم های سنگین
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
جرم جاسوسی که بدتره ... ما جاسوسهایی که حکمشون اعدامه مثل افراد عادی آزاد میکنیم
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
9
چقدر تو دنیا عزت داشتیم و نموی دونستیم
محسن
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
13
متاسفم ازكوتاهي دولت وبه باد رفتن عزت ايراني كه كوچكترين كشورها هم براي ما سنگ ميندازند لطفا مسئولين دلسوز كمك اين خانواده ها بكنند وبي تفاوت نباشند/.
ناشناس آذری
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
9
مردم ایران باید بطور خود جوش تصمیم بگیرند که رفت و آمد و سرمایه گذاری و کار و گردشگری و .... را با کشور نرکمنستان قطع کنند. اگه با دولتی ها باشه که کلاه مردم پس معرکه اس!!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
6
مشرق خواهشا منتقل کن
پیگیری وضعیت یک زندانی خارج از ایران دفاع از حیثیت کشور است.اگر این زندانیان از استان گلستان و ترکمن های عزیز ما باشند که حساسیت دولت باید چند برابر باشد .کم نیستند زندانیان ایرانی در اروپا و آمریکا و آمریکای جنوبی که بعضا به دلایل واهی زندانی شده اند و هم سلولی هایی از سایر کشورها نیز دارند.سفیر آن کشورها بلافاصله به زندان مراجعه نموده و حال و روز آنها را جویا میشوند.آزادی زندانیان ایرانی با جرم و بدون جرم باید به دلیل اینکه تابعیت ایران اسلامی را دارند پیگیری شود به طوری که دولتهای بیگانه در مواجهه با یک ایرانی ابتدا به دردسرهایی که برای آن کشور ایجاد میشود فکر کنند.
ایجاد این حس کار دولت منفعل و آشتی آشتی با دشمن هم آشتی نیست.احمد متوسلیان میخواهد که اعلام نماید اگر زندانیان ما سریعا آزاد نشوند احمد متوسلیان عملیات میکند.شجاعتی حیدری و شیعی میخواهد.بصیرتی سرافرازانه میخواهد .تدبیر استراتژیک از نوع حسن عباسی میخواهد.اییییییییییییییییییییی خاک بر سر من که فرزندم در پر قو باشد و کودکان این هم وطنان در گرفتاری باشند.آنهم کودکان و خانواده هایی که زندگی خوبی از نظر مالی داشته اند و ناگهان به این روز افتاده اند.ای خاک بر سر مسئولی که یک تبعه ایرانی را به دلیل بی لیاقتی خود متهم به تحمل زندان میکند.
در وزارت خارجه باید موارد اینگونه به عنوان فرصت جهت نشان دادن قدرت و حمایت ایران از اتباع خودش نگاه شود.اگر جرمی هم دارد باید مقتدرانه پیگیر اثبات جرم و نحوه و شیوه انسانی حبس و زندان و مجازات و ...شد.
مانترا
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
8
جای تاسف است که کشوری جعلی وساخته دست استالین که زمانی قسمتی از خراسان بود حال اینگونه رفتار میکند ایران به راحتی میتواند با انتقال خطوط ترانزیت جاده ای به سمت کشورهای دیگر مثل افغانستان وقزاقستان به اقتصاد این کشور لطمه بزند راههای دیگری مثل سد سازی بر روی رودهایی که از ایران خارج شده وبه سمت ترکمنستان میرود عکس العمل نیروی دریایی وقتی به سمت ماهیگیران ایرانی شلیک میکنند تعلیق طرحهای عمرانی که کارشناسان ایرانی که در انجا کار میکنند وبازگویی تاریخ واقعی این کشور در رسانه ها و... با این کار انها مقابله کرد متاسفانه بعد از استقلال این کشور از شوروی سابق دیکتاتور خود شیفته ای به اسم نیازف به قدرت رسید که ادامه دهنده دیوانسالاری فاسد باقی مانده از کمونیسم شوروی سابق شد
دریجانی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
9
یاد حرف امام قدس سره افتادم.وای به روزی که مردم یوم الله دیگری دربرخورد بامسئولین مرفه وبی درد درست کنند..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
چه ربطی داره به این موضوع آخه؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
دولت یازدهم ظعیف ترین سیاست خارجی روداره و به جز برجام برجام کردن چیزدیگه ای نکرده
سحر
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
9
خداروخوش میاد .بیگناه حبس های طولانی .انصاف مسلمان ها کجا رفته .ترکمنستان دربرابر ایران عددی نیست اگه ایران بخواد اینا فردا پیش خانواده هاشونن .ولی متاسفانه راننده های زحمتکش ایران به خاطر بی عدالتی گیر افتادن واز دولت خواستارم هرچه زودتریک کار اساسی بکنه
حسن
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
9
بی عرضگی وزارت خارجه ، اگر خلاف کردن باید طبق قانون باهاشون رفتار بشه نه اینکه بلاتکلیف باشند کجائید مسئولین محترم بداد عزت ایرانی برسید
پری
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
7
وزیرخارجه ی محترم براشون کاری انجام دهد که حداقل بعداز وزارتش دچار اشتباه کردم اشتباه کردم نشود
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
سلام من مادریکی از زندانیهای ترکمنستان. هستم پسرم آنجا اسیر شده از شماوتمام مسعولینه مربوطه ورهبر انقلاب. واقای روحانی. عاجزانه تقاظا میکنیم که پیگیر. انتقال. پدران وپسران وشوهران ما باشید چون هم اونا وهم ما اینجا خیلی شرایته بدی داریم
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
بالاخره دولت هم حق داره . اگه به خانواده های آنها کمک کنه و مشکلات معیشتی آنها را برطرف کنه چه کسی حقوق نجومی بگیره . خدایی پیشوایان معصوم ما با خانواده هایی که در جنگ کشته شده بودند حتی اگر پدر ان آنها مشرک بود اینطور برخورد میکردند ؟ نه والله .
جبهه مردمی دفاع از انقلاب اسلامی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
4
جناب ظریف بیایید در این ماههای باقیمانده وزارتتون کاری برای این بندگان خدا بکنید تا حداقل یه ذره از خاطره تلخ برجام بی فرجام در ذهن ملت کم بشه!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
4
جناب آقای ظریف باید پاسخگو باشد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
0
عزت و اعتبار پاسپورت ایرانی از دست رفت .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
3
این رئیس جمهور فقط وقتی شرمنده میشه که یک کنسرت یا یک سخنرانی بدون مجوز لغو بشه و بس !
غ.ک
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
0
واقعا متاسفم برایه دولتی که درجواب اون خانواده هامیگه مگه ماگفتیم برین خلاف کنین ....اخه با نیم گرم میشه خلاف کرد؟؟؟؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
3
1
دوستان توجه داشته باشید که این قرارداد بعد ده سال کش وقوس حداقل دردولت یازدهم امضاشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
به چه درد میخوره وقتی هنوز بلاتکلیفن!؟؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
ما سالهاست كه منتظر امضاي قرارداد بوديم حالا كه به اجرا رسيده انتقال نميدن تو رو به خدا به داد اين زندانيها برسين
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
وزارت کشور پاسخ گو باشین لطفا نه اینکه ازاون سرکشور اومدیم دیدن وزیر نیروی انتظامی روفرستادیم مارو میخاستن از تهران هم بیرون کنن مافقط میخاستیم به وزیرمون بگیم که یادش ازانتقال زندانیان ترکمنستان نره همین انتظار اون برخورد رو نداشتیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
دولتمردان ایران
الان روز عمل ب وعدهای شملست
حیدری
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
توروخدا برای زندانیهای اون ور فکدی بکنین
تاکی باید انتظار بکشیم
با اینکه توافق انتقال انجام شده
چرا پیگیری نمیکنین
۵ سال داریم زجر میکشیم دریع از یه ملاقات بتونیم بریم بخاطر مشکلات زندگی که داریم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
از مسئولین محترم تقاضا داریم به موضوع انتقال زودتر رسیدگی کنند. بخدا خیلی سخته، عزیزانمون اونجا واقعا به سختی روزگار میگذرونند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
مشرق عزیز الان هم همچون سالهای قبل ازت کمک و استمداد می طلبیم . عاجزانه تقاضا می کنم به خاطر بی گناهی بعصی افراد و به خاطر چشمان پر اشک یک مادر هنگام مرگ از ندیدن فرزند و به خاطر بدترین و بی رحمترین زندان دنیا کاری بکن . متاسفانه زندانیان تو این هوای سرد و برفی فقط یک پیراهن و یک زیرشلوار داری از نطر پوشش دارند . مشرق صدایمان را برسان به گوشها و چشمهای بسته شده در این مملکت ....
16 سال زندانی شدن از کل 23 سال کم نیست . چه کسی جوابگوست . 7سال زندانی شدن از 20 سال به خاطر باج خواهی مامور ترکمن کم نیست . لطفا کمک کنید
Ghana
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
من الان همسر خودمم زندانی هستن اونجا.سه ماه بعد ازدواجمون دستگیر شدن و الانم صاحب دختری شده که خودش خبر نداره.تو رو خدا به دادمون برسین
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
مسئولین محترم اگر جان این زندانی ها مهم است کاری بکنید...
حتما باید خدای نکرده اتفاق جانی بیوفتد تا مسئولان وارد عمل تبادل بشوند. پس خواهشا عمل انتقال این زندانیان را انجام دهید.
م م
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
من مادر یکی از زندانیان ایرانی در ترکمنستان هستم از شما خواهش می کنم پیگیر انتقال زندانیان باشید .من سالها ست که چشم انتظار فرزندم هستم از شما خواهشمندم یه کاری بکنید من کسی به جز فرزندم ندارم .هنوز تو این دنیا هستم پسرم من و بقیه انسانهای مظلومی که اونجا هستند برگردونید
س.عسکری
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
عموی من دوتا بچه داره یکی 9 سال که میدونه باباش کجاست. اما پسرش نمیدونه 5 ساله رفته عکس باباش گرفته گفته بابا بیا پول چیز بدیه .ما پول نمیخوای بیا بابا اگه نیای من باهات قهر میکنم.روزها میشینه با عکس عموم حرف میزنه آخرم خوشحال میگه بابام میاد‌.خانوادش در وضعیت روحی خیلی بدی قرار دارن.امیدوارم هرچه زودتر پیگیری کنن و اونارو حداقل ب خاک ایران برگردونن.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
0
وزارت امور خارجه مسولین محترم به داد زندانیا برسین اموالشونو ترکمنستان غصب کرده لااقل جانشان را نجات بدین
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
1
اگه مسئولین اراده کنند ترکمنستان عددی نیست که برای ایران عزیز. و یه عده ایرانی بی گناه قد علم کنه . کشور ما قوی ترین کشور منطقه است و ترکمنستان یه کشور وابسته و محتاج ایران .مسئولین محترم این عزیزانی که همه محتاج مساعدت شما هستند دریابید .بنی آدم اعضای یکدیگرند. که در افرینش ز یک پیکرنند
alone.boy
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
0
سلام
من ی سئوال از مسئولین و دولت ایران دارم...اگه یک فرد، یک نفر از مردم کشور اگه حتی بدترین جرم را دریک کشور دیگه انجام داده باشه واقعا نباید دولت از این فرد یا افراد دفاع کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
انتظار ملت از دولت چیه؟؟؟ما همه ی مردم و ملت ایران از دولت کشور عزیزمون ایران انتظار داریم که از ما و زندانیان مون دفاع کنه...واقعا اگه امید ما بعد از خدا به دولت نباشه باید به کی باشه؟؟؟؟؟؟؟
کی از زندانیان ما دفاع کنه؟؟؟
همه ی زندانیان ما چشم امیدشون فقط و فقط و فقط به دولت کشورشونه...
آیا مسئولین از تعداد نفرات زندانی در ترکمنستان خبر دارن؟؟؟
آیا میدونن دقیقا چند نفر اونجا زندانی هستن؟؟؟
آیا از خورد و خوراک اون بنده های خدا خبر دارن؟؟؟
آیا میدونن که اگه زندانیان اونجا اگه مریض بشن داروی مورد نیاز ندارن؟؟؟
آیا میدونن حبس کشیدن بیش از بیست ساااااال یعنی چی؟؟؟
شما مسئولینی که تو خونه تون راحت نشستین به این چیزا فکر کردین؟؟؟
ی لحظه خودتونو بجای این زندانیا بزارین...
محمدامین ارجمند
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
0
وقتی آن دختربچه گفت :چراپدرم ازسرکارنمی آید،!!
دلم کباب شدوبرای کودکی وحسرتش دلم آتش گرفت ،
نمیدانم به کدامین گناه بایدعذاب بکشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خدایارحمی به دل مسئولان کشورم بینداز ........
خدایا...................
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
0
من از خانواده یکی از زندانیان بی گناه ترکمنستان هستم
پدر منو بدون اینکه گناهی داشته باشه دستگیر گردن و یه ساله که اونجا در زندان سیدیه.مسءلین تو رو خدا یه کم به فکر تبعه های بی گناهتون باشین .کی باید از حق این زندانیهای بی گناه دفاع کنه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
1
سلام
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
0
سلام پدرم در نقطه صفر مرزی مشغول چرای دام بودن به علت نامساعد جوی و مه الود بودن کوهستان نا خواسته مرز را عبور می کنن وتا کنون 4سال که در زندان ترکمنستان اسیر هستن عاجزانه خواهشمندم به داد پدر بی گناهم برسید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
0
سلام دولت مردان بفکر خانواده زندانیان باشید
هادی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
0
سلام مگر کسانی که اونجا یعنی ترکمنستان زندانی هستند همه خلاف کردن خیلی ها امثال پدر بنده بیگناهند.پدر من جلوی گوسفند بود وبه. علت بارندکی ومه الود بودن هوا راه خودرا گم کرده بوده وتوسط مرزبانی ترکمنستان. گرفته شده وچهارسال زندانی براش بریدن .حالا ما از مسعولین محترم وزارت خارجه میخواهیم کاری برای انتقال این عزیزآن ما انجام بدهند تا مشکلات خیلی ازخانواده ها حل شود
هادی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
0
حالا چون ترکمنستان گاز یه منطقه مارا میدهد هرکاری که خواست انجام دهد ماهم به چندین کشور نفت وگاز میدهیم پس باید تسلط کامل به اون کشور داشته باشیم وهرچی که مابگیم باید انجام بدهند .ما این کارانتقال ندادن زندانیها رااز کم کاری وزارت خارجه ومسعولین مرتبط میدانیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار