مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۱۸۵۱۱۲
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۱
چاپ
در ایران " ماوزر 98 " به اسم " برنو " مشهور بوده و تا چندین سال پس از آغاز حکومت پهلوی دوم به عنوان سلاح استاندارد ارتش ایران شناخته می شد. این سلاح سپس با تفنگ آمریکایی M1 جایگزین شد. امروزه هنوز هم نمونه های زیادی از این تفنگ آلمانی در بین عشایر و شکارچیان ایرانی نگهداری و استفاده می شود.
به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق، امروزه بسیاری از مردم با شنیدن نام اسلحه های انفرادی به یاد سلاح های هجومی مدرنی میافتند که می توانند به صورت اتوماتیک و با سرعت بالا تعداد زیادی گلوله را شلیک کنند. اما چیزی در حدود 6 الی 7 دهه پیش جهان سلاح گرم بسیار متفاوت بود. در آغاز جنگ جهانی دوم سلاح های هجومی به معنای واقعی وجود نداشتند و اکثر سلاح های سازمانی با مکانیزم تک تیر و در موارد معدودی نیمه اتوماتیک عمل می کردند. در این مقاله قصد داریم تا شما را 5 اسلحه معروف در این کلاس، به کار رفته در جنگ دوم جهانی به عنوان آخرین نسل از این سلاح ها آشنا کنیم.

ماوزر 98
بدون شک یکی از مشهورترین سلاح های به کار رفته در نیمه اول قرن بیستم سلاح ساخت شرکت ماوزر مدل 98 است. این سلاح اولین بار در سال 1898 به ارتش امپراطوری آلمان تحویل داده شد و تا پایان جنگ دوم جهانی به عنوان سلاح اصلی ارتش آلمان مورد استفاده قرار گرفت.

یکی از مهمترین نکات در مورد ماوزر 98 قابلیت قرار گرفتن همزمان 5 تیر به صورت همزمان در این سلاح بود که برای اولین بار در زمان خود به انجام می رسید. این بدان معنا بود که سرباز مسلح با این تفنگ زمان کمتری را برای پر کردن سلاح صرف می کرد. گلنگدن پولادی به کار رفته در این سلاح بسیار مطمئن بوده و به راحتی قابل خارج شدن از سلاح و انجام نظافت بود.

ترکیب گلوله های کالیبر 57*7.92 میلی متری و مکانیزم تک تیر باعث می شد تا 100 درصد نیروی گاز باروت برای راندن گلوله صرف شده و سربازان آلمانی با کمک این سلاح می توانستند نفرات دشمن را در فاصله بیش از 500 متری هدف قرار دهند. با نصب دوربین بر روی این سلاح تک تیراندازان آلمانی می توانستند اهدافی تا فاصله نزدیک به 1300 متری را از پای درآورند.
آدولف هیتلر پیشوای آلمان نازی که سابقه شرکت در جنگ دوم جهانی را داشت این سلاح را تفنگ مورد علاقه خود دانسته و پس از به قدرت رسیدن در آلمان از سلاح سازان آلمانی خواست تا دست به ارتقاء این سلاح بزنند. طراحان آلمانی این سلاح را کوتاه کرده و طول آن را از 1.25 متر به 1 متر کاهش داده که این مسئله خود به کاهش وزن سلاح از 4 به 3.5 کیلوگرم منجر شد.

چیزی نزدیک به 5 میلیون قبضه از این سلاح ساخته شده و به کشورهایی همچون ترکیه، ایران، اسپانیا، مکزیک و مالزی نیز صادر شد. در ایران این اسلحه به اسم " برنو " مشهور بوده و تا چندین سال پس از آغاز حکومت پهلوی دوم به عنوان سلاح استاندارد ارتش ایران شناخته می شد. این سلاح سپس با تفنگ آمریکایی M1 جایگزین شد. امروزه هنوز هم نمونه های زیادی از این تفنگ آلمانی در بین عشایر و شکارچیان ایرانی نگهداری و استفاده می شود.

لی انفیلد SMLE
نمی توان از سلاح های جنگ دوم جهانی صحبت کرده و نامی از این اسطوره انگلیسی نبرد. سلاحی که در مدلهای گوناگون از سال 1895 تا 1957 میلادی به عنوان سلاح اصلی ارتش انگلستان و کشورهای مشترک المنافع و بسیاری از متحدین این کشور در جهان مورد استفاده قرار گرفته و بسیاری آن را یکی از دقیق ترین سلاح های عصر خود می دانستند.

این اسلحه در زمان خود به خاطر داشتن توان حمل 10 گلوله و مکانیزم گلنگدنی مستحکم، سریع، ساده و قابل اعتماد در سطح جهان شناخته شده بود. نبردهای سنگین از جنگلهای مربوط شرق آسیا تا کویر شمال آفریقا و تا قاره اروپا همگی بر کفیت و قدرت بالای این سلاح صحه گذاشتند.
 
گلوله های 56*7.7 میلی متری این سلاح که به صورت دو مجموعه 5 تیر درون سلاح قرار می گرفتند می توانستند تا اهدافی را به صورت عادی در فاصله 500 متری هدف قرار دهند.شاید برای شما جالب باشد که بدانید امروزه این سلاح هنوز در کشور هندوستان و در واحدهای پلیس این کشور مورد استفاده قرار می گیرد. در طول سالهای طولانی خدمت در کشور انگلستان گونه های متعددی از این سلاح ساخته شد که عمدتا هدف از این ارتقاء ها کاهش وزن و طول سلاح برای راحتی بیشتر سربازان برای استفاده از این تفنگ بوده است.

در جریان جنگ دوم جهانی سربازان ارتش انگلستان در تمامی جبهه ها از این سلاح استفاده کرده و گزارشات تاریخی موجود نشان می دهد که این سلاح توانسته است به خوبی به انجام وظیفه بپردازد. با وزنی در حدود 4 کیلوگرم و طول بیش از 1 متر این سلاح در زمان خود برای بسیاری از سربازان یک انتخاب مناسب به شمار می آید.

لی انفیلد SMLE در جریان تهاجم ارتش شوروی به افغانستان یکی از سلاح های محبوب مجاهدین افغانی به شمار می رفت که با استفاده از آن نیروهای افغانی توانستند بسیار از سربازان شوروی را به هلاکت برسانند. این سلاح در نهایت با تفنگ نیمه اتوماتیک SLR در ارتش انگلستان جایگزین شد.

مویسین ناگات
اما بدون شک در طول جنگ دوم جهانی پرتلفات ترین نبردها از جهات مختلف در جبهه شرقی روی داد. ارتش شوروی در سال 1941 در حالی با حمله غافلگیرانه آلمان رو به رو شد که به نوعی به هیچ وجه آمادگی مقابله با آن حمله را نداشت. تلفات گسترده ارتش سرخ در ماه های اول این نبرد خود به خوبی گویای این موضوع است. در آن زمان سلاح سازمانی ارتش شوروی تفنگی موسوم به مویسین ناگات بود که در سال 1891 به عنوان سلاح رسمی ارتش روسیه تزاری تحویل شد.

این سلاح در جنگهای بسیاری همچون جنگهای جهانی اول و دوم، جنگ ویتنام، جنگ کره، جنگهای چچن و حتی نبردهای امروزه در افغانستان نیز هنوز مورد استفاده قرار می گیرد. این سلاح با گلوله های 54*7.62 میلی متری مسلح شده و چیزی در حدود 37 میلیون قبضه از آن تولید شده است. اما شاید بتوان گفت که دو تک تیرانداز در طول تاریخ نام این اسلحه را بسیار مشهور کردند.
یکی " سیمو هیها " از فنلاند و دیگری " واسیلی زایتسزف " از شوروی، که اولی در جریان جنگ شوروی و فنلاند در سال 1939 موفق شد تا در مدت 100 روز نبرد با استفاده از سلاح ام 28 خود که یک کپی از مویسین ناگات به حساب می آید 500 سرباز روس را از پای درآورده و به عنوان مرگبارترین تک تیرانداز تاریخ شناخته شود. جالب این که این تک تیرانداز بدون استفاده از دوربین بر روی سلاح خود موفق به رسیدن به این عدد شده است.

اما تیرانداز بعدی یکی از قهرمانان نبرد استالینگراد در سالهای 1942 و 1943 است. این جوان روسی با این اسلحه توانست بیش از 200 نیروی آلمانی را از پای درآورده و نقش مهمی را در پیروزی ارتش شوروی در نبرد استالینگراد بازی کند. از لحاظ مشخصات وزنی و طولی مویسین ناگات به مانند بسیاری از هم دوره ای های خود وزنی در حدود 4 کیلو و طولی بیش از 1 متر داشت.

این اسلحه روسی به کشورهای بسیاری مثل: چین، کوبا، آنگولا، کره شمالی، عراق، ایران، مصر و فنلاند صادر شد. در نهایت این پیرمرد روسی با سلاح بسیار مشهور تر " AK-47 " جایگزین شد.

تایپ 99
شاید بد نباشد که کمی از اروپا فاصله گرفته و به آسیا بیایم. جایی که امپراطوری ژاپن با حمله به آمریکا جنگ دوم جهانی را به شکل واقعی وارد فاز جهانی کرد. در یک نگاه کلی باید گفت که در جبهه اقیانوس آرام نبردهای زمینی به مانند آنچه که در اروپا و یا آفریقا روی داد هرگز شکل نگرفته و عمده نبردها در جزایر کوچک و مختلف در اقیانوس آرام رخ داد.

ژاپنی ها از اواخر قرن نوزدهم به سرعت در حال تبدیل شدن به یک قدرت منطقه ای و فرامنطقه ای بودند و در اویل قرن بیستم توانستند در یک نبرد دریایی ارتش روسیه تزاری را شکست داده و خود را به عنوان یک قدرت بزرگ به همگان نشان دهند. ژاپنی ها پس از آن شروع به دست اندازی به سایر کشورهای همسایه شده و خصوصا در کشور چین به پیشروی و تصرف اراضی پرداختند. در آن زمان نیروهای ژاپنی از اسلحه تایپ 38 با کالیبر 50*6.5 میلی متری استفاده می کردند.
 در جریان جنگهای چین و ژاپن فرماندهان ژاپنی به این نتیجه رسیدند که سلاح های آنان از قدرت کافی برخوردار نیستند و به سلاحی با کالیبر بزرگتر نیاز است. نتیجه این تفکر سلاح تایپ 99 با کالیبر 58*7.7 بود که در طول جنگ دوم جهانی به عنوان سلاح اصلی ارتش ژاپن مورد استفاده قرار گرفت.

تایپ 99 با یک کلیپ 5 تیری مسلح شده و تیرانداز می توانست با این سلاح اهدافی در فاصله ای بین 400 تا 600 متر شلیک کند. چیزی در حدود 3.5 میلیون قبضه از این سلاح تولید شد و به غیر از جنگ دوم جهانی در جنگ کره و جنگ داخلی چین نیز به کار رفت. طول این سلاح در حدود 1 متر و 12 سانتی متر و وزن آن 3.7 کیلوگرم بود.

M1
اما آخرین سلاح در لیست ما یکی دیگر از مشهورترین سلاح های جنگ دوم جهانی یعنی ام 1 ساخت آمریکاست. تفاوت اصلی ام 1 با سایر رقبای خود در این مسئله بود که این سلاح از مکانیزم نیمه اتوماتیک برای مسلح کردن اسلحه استفاده می کرد.

این بدین معنی بود که کاربر سلاح پس از هر شلیک نیازی به کشیدن گلنگدن نداشت و عملا خروج پوکه و وارد کردن گلوله بعدی به صورت خودکار انجام می شد. این عمل سرعت تیراندازی در ام یک را بسیار بالا برده و در مقایسه با سلاح های قبلی که شاید در بهترین حالت بین 15 تا 20 تیر در دقیقه شلیک می کردند می توانست 30 گلوله در دقیقه شلیک کند.ام 1 در سال 1937 به عنوان سلاح سازمانی ارتش آمریکا تحویل داده شد. این سلاح با یک مجموعه 8 تایی فشنگ 63*7.62 میلی متری مسلح شده و می توانست با اهدافی در فاصله 400 متری درگیر شود. این قابلیت شلیک نیمه اتوماتیک برتری خاصی را به سربازان آمریکایی در طول جنگ جهانی دوم اعطا کرد. در حالی که دیگر سربازان مجبور بودند بعد از هر شلیک زمانی را برای مسلح کردن و هدف گیری دوباره صرف کنند کاربران ام 1 می توانستند به سرعت 8 تیر را در زمانی کم به سمت هدف مورد نظر شلیک کنند.

این سلاح وزنی در حدود 4.5 کیلوگرم و طولی بیش از 1 متر داشت. چیزی بیش از 6 میلیون قبضه از این سلاح ساخته شده و به کشورهای گوناگونی مثل : آرژانتین، برزیل، فرانسه، ژاپن، کره جنوبی، آلمان غربی، ایران، ایتالیا، پاکستان و عربستان سعودی صادر شد. این سلاح تا اواخر دهه 1340 شمسی به عنوان سلاح سازمانی ارتش ایران در خدمت بود و در نهایت با ژ3 آلمانی جایگزین شد.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۳
مملی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
8
20
مطلب خوب وقدیمی بود!!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
7
36
برنورو عشق است
mojicivil
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
5
11
یاد مدال افتخار افتادم قدیمیاشو از روی نجات سرباز راین یاخته بودن جدیداشونو نمی دونم اصلا هنوز ادامه داره؟؟؟؟
ده سال پیش بود فکر کنم
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
3
9
و اتوماتیک ها را هم میگفتید
ناشناس
Turkey
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
8
12
از Call of Duty میشناسم همه رو :دی
یوسف
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
8
6
خوب بود...جای اینگونه مطالب خالی..یاعلی
بهنام ح
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۱
6
14
یادش به خیر این را برای جوانها میگویم تا مظلومیت رزمندگان را در اول جنگ بهتر بدانند در آغاز جنگ در آبادان بچه ها با برنو و ام 1 جلوی عراقیها میجنگیدند یک گروه روحانی از حوزه علمیه قم آمده بودن بروند خط مقدم مجبور شدن با برنو بروند برنوهایی که درگریس بود
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۰/۲۲
6
7
آفرین واقعا یادش بخیر اون دوران
حامد
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
7
6
واقا جالب بود من عاشق برنو هستم.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۳
6
16
من عاشق هیتلر هستم
ضد ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۸/۰۳
16
5
امریکا پارش کرد
شهاب
United States
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۹/۰۹
7
15
ﻫﻴﺘﻠﺮ ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﻱ 20ﻣﻠﻴﻮﻥ ﺷﻮﺭﻭﻱ 8ﻣﻠﻴﻮﻥامريكاي 7ﻣﻠﻴﻮﻥ ﻓﺮﺍﻧﺴﻪ اي10ﻣﻠﻴﻮﻥ ﺍﻧﻜﻠﻴﺴﻲ ﻛﺸﺖ ﺍﻳﻦ ﻣﺜﻠﺎ ﺑﺎﺭﻩ ﺷﺪﻩ ﻧﻪ ﻫﻴﺘﻠﺮ ﺭﻫﺒﺮ ﻛﻞ ﺍﺭﻳﺎﻳﻲ ﻫﺎﺩﺷﻤﻨﺎﻧﺶ ﺭﺍ ﺑﺎﺭﻩ ﻛﺮﺩﻩ (ﻋﺰﻳﺰﻡ ﻣﻂﺎﻟﻌﻪ ﻧﺪﺍﺭﻱ ﺑﻴﺨﻮﺩ ﺟﻴﺰﻱ ﻧﻜﻮ) ﺯﻧﺪﻩ ﺑﺎﺩ نازيسم
امیر حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۳
2
7
میشه در مورد اسلحه های bren انگلیسی و bar آمریکایی بنویسید
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۳/۰۷/۱۸
3
3
خیلی باحال بود
ممنون
با پیش زمینه ای که از call of duty 1 2 3داشتم
مطالب رو خوب گرفتم.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۱
2
11
چقدر هيتلر طرفدار داره خخخخخخخخخخ
فرشاد
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۴
0
5
سلام
آقا این سلاح نیمه خدوکار هست نه نیمه اتوماتیک
سلاح نیمه اتوماتیک برای هر بار تیراندازی نیاز به گلنگدن کشیدن داره مثل برنو
ولی سلاح های نیمه خودکار با یک بار گلنگدن کشیدن دیگه تا خشاب خالی نشه نیاز به گلنگدن کشیدن ندارن .فقط مشکلشون اینه که تک تیر شلیک میکنن.مثل کلت برونینگ یا همین ام ۱
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
5
1
من چیز زیادی از سلاح نمی دونم ولی این خوب می دونم متفقین با بر سلاح هاشون جنگ بردند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
5
1
من چیز زیادی از سلاح نمی دونم ولی این خوب می دونم متفقین با بر تری سلاح هاشون جنگ بردند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۷
7
2
به نظر من ام یک بهتر از برنو است. دقیقاً به هدف. میزند
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
2
4
یه برنامه دیدم قدرت تفنگهایه جنگ جهانی رو مقایسه میکرد .برنو یا موزرالمانی قدرت تخریبش دو برابر تمامی سلاحها بود .اما قدرت مانور ام ۱ بخاطر سیستم گلنگندش برتری داشت .ناگفته نمانددقت برنو نیز در مسافتهایه طولانی بسیار بالاتر است .
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۸
1
3
سلام دوستان من خودم یه ام۱ دارم من حاضرم باهرکه میگه برنو بهتره مسابقه هدف گیری بزارم تا بهش ثابت کنم از هر نظر ام ۱ یه سرو گردن بالاتره ،برنو هم تفنگ خوبیه ولی به ام ۱ عمرأ نمیرسه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۳
4
0
آلمان چه خری باشه.تکنولوژی فقط ژاپن و آمریکا
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۳۱
0
2
طرفدار ادم کشی نیستم اما باید بگم اگه المانها جنگ را میبردن دنیای ما بهتر می بود مرگ بر انگلیس و امریکا با این دموکراسی دروغینشون انگلیس صدها میلیون انسان بیگناه را در مستعمراتش بصورت مستقیم و غیر مستقیم از شرق اسیا تا غرب افریقا به خاک سیاه نشاند که اثراتش تا امروز ادامه داره تنها کسانی که توانستن شاخ انگلیس را بشکنن المانها به رهبری هیتلر بزرگ بودن درود بر شرف المانها با اون سلاحها و علمشون در ضمن اون علم هوا فضای امریکا و روسیه که بهش مینازن توسط دانشمندان المان بزرگ به روسیه و امریکای دزد و کودتاچی منتقل شد
Adolf hitler
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۹
0
2
فقط هیتلر بقیشون بدرد نمی خوره فقط ماوزر 98 و برنو ساخت المان نازی زنده باد هیتلر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار