مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۱۶۱۵۳۱
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۱ - ۱۰:۳۰
چاپ
گزارش ویژه مشرق/
آیا می دانید هولوکاست واقعی در ایران رخ داده است؟از قحطی بزرگ در ایران چه می دانید؟ آیا می دانید مابین سالهای 1917 تا 1919 بیش از 40 درصد جمعیت ایران جان خود را از دست دادند؟ برای آشنایی با چگونگی هولوکاست 9 میلیون ایرانی با طراحی بریتانیا، با گزارش ویژه مشرق همراه شوید.
گروه گزارش های ویژه مشرق؛ طی سال های 1917 تا 1919 ایران با وجود اعلام بی طرفی در جنگ جهانی اول، بیشترین آسیب را از این جنگ ویرانگر دید و در حدود نیمی از جمعیت کشور قربانی مطامع کشورهای بزرگ و استعمارگر آن دوران شدند. اسناد این قتل عام قریب به 10 میلیون نفری همچنان در ردیف اسناد طبقه بندی شده و سری انگلستان قرار دارد و این کشور هنوز هم از انتشار آن ها ممانعت می کند. گزارش زیر با توجه به کتاب "قحطی بزرگ" نوشته دکتر محمد قلی مجد نوشته شده است که یکی از منابع انگشت شمار موجود درباره هولوکاست 9 میلیون نفری ایرانیان بوده و با استناد به اظهارات شاهدان و برخی اسناد تاریخی در دسترس نوشته شده است. عکس های مربوط به تلفات قحطی برگرفته از کتاب دکتر مجد و دیگر منابع تاریخی است.

با کشته شدن ولیعهد اتریش در سال 1914 جرقه جنگ جهانی اول زده شد. کشورهای روسیه، فرانسه و بریتانیا تحت عنوان "دول متفق" و کشورهای اتریش و آلمان به عنوان "دول محور" آغاز شد و سپس عثمانی، ایتالیا و ژاپن نیز با پیوستن به این گروه، میدان جنگ را به آسیا و خاورمیانه نیز گسترش دادند.

در زمان آغاز جنگ جهانی اول، وضعیت داخلی ایران بسیار متزلزل بود. اوضاع آشفته و نابسامان اقتصادی و سیاسی و مداخله بدون حد و مرز قدرتهای خارجی، ایران را تا آستانه یک دولت ورشکسته پیش برد. هشت روز پس از تاجگذاری احمدشاه قاجار، جنگ جهانی اول آغاز شد و مستوفی الممالک نخست وزیر ایران رسما موضع بی طرفانه ایران را به دول متخاصم اعلام نمود.
احمدشاه، شاه بی کفایت ایران در 18 سالگی تاجگذاری کرد

با وجود اعلام بی طرفی ایران، نیروهای متخاصم انگلیس و روس از نقاط مختلف وارد کشور شدند. جدا از دلایل ژئوپلتیک و منابع حیاتی ایران که برای ادامه جنگ ضروری بود، یکی از دلایل این تعرض به ایران، شکل گیری احساسات همسو با آلمان از طریق یکی از مقامات دربار بود و بریتانیا از بیم وقوع کودتای آلمانی در ایران، نیروهای خود را تا پشت دروازه های پایتخت پیش آورد.

ورود نیروهای متفقین - روس و انگلیس - به ایران

دولت عثمانی نیز با بهانه تراشی در مورد حضور نیروهای روس در آذربایجان، از مرزهای شمال غرب نیروهای خود را وارد کشور کرده و توقف نقض بی طرفی را به خروج روسیه از آذربایجان موکول کرد. قواي روس در شهرهاي آذربايجان، اردبيل، قزوين و انزلي، حضور داشتند و بخشهايي از جنوب كشور از جمله بوشهر و بندر لنگه نيز در اشغال نيروي انگليس بود.

همچنین واحدهايي از سربازان انگليسي به همراه نیروهای هندي تحت امر خود از بحرين وارد آبادان شدند و اين شهر را اشغال كردند. عمده ‏ترين توجيه ورود اين نيروي نظامي، ضرورت محافظت از تأسيسات استخراج نفت در منطقه خوزستان بود.

با انقلاب اکتبر 1917 روسیه، نیروهای روس از ایران خارج شدند و انگلیس برنامه ریزی خود برای پر کردن جای این نیروها را با بزرگ نمایی خطر آلمان ها و عثمانی آغاز کرد و بدین ترتیب انگلیسی ها از سال 1917 ایران را تحت اشغال خود درآوردند.

به گزارش مشرق، حكومت مركزي صرف نظر از معضلات سياسي، با بحرانهاي متعددی در ابعاد اقتصادي نیز مواجه بود و به دلايل گوناگون از جمله : دخالت بيگانگان، درگيريهاي سياسي جناحهاي حاكم، بي لياقتي و فساد جمعي از دولتمردان، فقر و محروميت توده ‏هاي مردم که به طرز اعجاب‏ انگيري رو به گسترش بود،  اوضاع نابسامان موجود را پيچيده تر كرده بود.

اجساد گرسنگان در گوشه و کنار کوچه و بازار هیزم وار بر روی هم انباشته شده بود

در همین زمان قحطی در ایران بیداد می کرد و همه روزه کودکان، زنان و سالمندان بسیاری را به کام مرگ می کشاند. نیروهای اشغالگر انگلیس تمامی منابع و تولیدات کشاورزی را برای گذران نیاز نظامیان در جنگ خود، خریداری کرده و احتکار می کردند. عجیب تر اینکه ارتش بریتانیا مانع از واردات مواد غذایی از بین النهرین و هند و حتی از آمریکا به ایران شد.

سربازان انگلیسی علاوه بر این بدلیل عدم رعایت بهداشت موجب شیوع بیماری هایی نظیر آنفولانزا و وبا در ایران شدند که بدلیل قحطی و عدم توانایی مردم برای مقاومت در برابر بیماری ها، مبتلایان جان خود را از دست می دادند.

جعفر شهری نویسنده و شاهد این قحطی بزرگ می نویسد: "در همين قحطي نيز بود كه نيمي از جمعيت پايتخت از گرسنگي تلف شده، اجساد گرسنگان در گوشه و كنار كوچه و بازار هيزم‏ وار بر روي هم انباشته شده، كفن و دفن آنها ميسر نمي‏گرديد و قيمت گندم از خرواري 4 تومان به 400 تومان و جو از من 2 تومان به 200 تومان رسيده، هنوز دارندگان و محتكران آنها حاضر به فروش نمي‏شدند."

میرزا خلیل خان ثقفی - پزشک دربار - در خاطرات خود از اوضاع حاکم بر تهران می گوید که نشان دهنده عمق فاجعه در پایتخت است:

"از يكي از گذرگاه هاي تهران عبور مي‏كردم. به بازارچه‏ اي رسيدم كه در آنجا دكان دمپخت‌پزي بود. رو به روي آن دكان، دو نفر زن پشت به ديوار ايستاده بودند. يكي از آنها پيرزني بود صغيرالجثه و ديگري زني جوان و بلندقامت. پيرزن كه صورتش باز بود و كاسه گليني در دست داشت، گريه‏ كنان گفت : اي آقا، به من و اين دختر بدبختم رحم كنيد؛ يك چارك از اين دمپخت خريده و به ما بدهيد، مدتي است كه هيچ كدام غذا نخورده‏ ايم و نزديك است از گرسنگي هلاك شويم.

گفتم : قيمت يك چارك دمپخت چقدر است تا هر قدر پولش شد، بدهم خودتان بخريد. گفتند: نه آقا، شما بخريد و به ما بدهيد چون ما زن هستيم، فروشنده ممكن است دمپخت را كم كشيده و ما متضرر شویم. يك چارك دمپخت خريده و در كاسه آنها ريختم. همان جا مشغول خوردن شدند و به طوري سريع اين كار را انجام دادند كه من هنوز فكر خود را درباره وضع آنها تمام نكرده بودم، ديدم كه دمپخت را تمام كردند. گفتم: اگر سير نشده‏ ايد يك چارك ديگر برايتان بخرم، گفتند : آري بخريد و مرحمت كنيد، خداوند به شما اجر خير بدهد و سايه‏ تان را از سر اهل و عيالتان كم نكند.

قحطی بزرگ در ایران مردم را به مردار خواری وا داشته بود

از آنجا گذشتم و رسيدم به گذرِ تقي خان. در گذر تقي خان يك دكان شيربرنج فروشي بود. در روي بساط يك مجموعه بزرگ شيربرنج بود كه تقريباَ ثلثي از آن فروخته شد و يك كاسه شيره با بشقابهاي خالي و چند عدد قاشق نيز در روي بساط گذاشته بودند. من از وسط كوچه رو به بالا حركت مي‏كردم و نزديك بود به دكان برسم كه ناگهان در طرف مقابلم چشمم به دختري افتاد كه در كنار ديواري ايستاده و چشم به من دوخته بود.

دفعتاَ نگاهش از سوي من برگشت و به بساط شيربرنج فروشي افتاد. آن دختر، شش، هفت سال بيشتر نداشت. لباسها و چادرش پاره پاره بود و چشمان و ابروانش سياه و با وصف آن اندام لاغر و چهره زرد كه تقريباَ به رنگ كاه درآمده بود بسيار خوشگل و زيبا بود. همين كه نگاهش به شيربرنج افتاد لرزشي بسيار شديد در تمام اندامش پديدار گشت و دستهاي خود را به حال التماس به جانب من و دكان شيربرنج فروشي كه هر دو در يك امتداد قرار گرفته بوديم دراز كرد و خواست اشاره ‏كنان چيزي بگويد اما قوت و طاقتش تمام شد و در حالي كه صداي نامفهومي شبيه به ناله از سينه ‏اش بيرون آمده، به روي زمين افتاد و ضعف كرد.

من فوراَ به صاحب دكان دستور دادم كه يك بشقاب شيربرنج كه رويش شيره هم ريخته بود آورده و چند قاشقي به آن دختر خورانديم. پس از اينكه اندكي حالش به جا آمد و توانست حرف بزند. گفت : ديگر نمي‏خورم، باقي اين شيربرنج را بدهيد ببرم براي مادرم تا او بخورد و مثل پدرم از گرسنگي نميرد.»

نیروهای انگلیس تمام محصولات کشاورزی را با قیمت بالا از کشاورزان می خریدند و برای سربازان خود احتکار می کردند


محمد قلی مجد در کتاب "قحطی بزرگ" خود می نویسد: بر اثر چنین فاجعه عظیمی بود که جامعه ایرانی به شدت فروپاشید و استعمار بریتانیا توانست به سادگی حکومت دست نشانده خود را در قالب کودتای 1299 بر ایران تحمیل کند. مجد چنین نتیجه میگیرد: «هیچ تردیدی نیست که انگلیسیها از قحطی و نسل کشی به عنوان وسیله ای برای سلطه بر ایران استفاده میکردند.


احمدشاه بزرگترین محتکر غلات در زمان قحطی بود

بدتر از هر مصیبت دیگر، مشاركت شاه و جمعي از حواريون او در احتكار مايحتاج عمومي است كه نشان از بي مايگي و بي اعتنايي به تنگدستي مردم به روزگار اشغال كشورش از سوي اجانب دارد. در اين برهه ميرزا حسن خان مستوفي‏ الممالك با جديت و تلاش فراوان، به رغم درگير شدن با عوامل آشكار و نهان انگليس و روس، با وضع برنامیه اي درصدد نجات هموطنان خود از اين وضع آشفته، مقابله با محتكران و اتخاذ تدابيري براي خريد عادلانه ارزاق عمومي به ويژه گندم، برنج، جو و توزيع آن ميان هموطنان بود. 


 احمدشاه با وجود قحطی فراگیر حاضر به توزیع گندم های انبار شده در میان مردم نبود

يكي از محتكران عمده غلات، احمدشاه جوان بود كه تن به پيشنهاد خريد منصفانه رئيس‏ الوزراي خود نيز نمي‏داد و مقادير زیادی گندم و جو در انبارها ذخيره كرده بود. شاه قاجار در برابر پيشنهادهاي خريد صدراعظم خود اظهار مي‏داشت « جز به قيمت روز به صورت ديگر حاضر براي فروش نيستم».

در زمان قحطی نانوایان و خانه داران از جو و سایر غلات به جای گندم استفاده می کردند

شاه قاجار گندم مورد نیاز مردم برای پخت نان را جز به قیمت روز نمی فروخت

در زمان قحطی، شکل همه عوض شده و مردم دیگر به انسان شباهتی نداشتند. همه با چشمانی گود افتاده چهار دست و پا می خزیدند و علف و ریشه درختان را می خوردند. هر چه از جاندار و بی جان در دسترس بود به غذای مردم تبدیل شده بود. سگ، گربه، کلاغ، موش، خر و ...

داناهو افسر شناخته شده اطلاعات نظامی انگلستان و نماینده سیاسی آن دولت در غرب ایران در سالهای 1918 و 1919 درباره قحطی درغرب ایران اینگونه می نویسد:

"اجساد چروکیده زنان و مردان، پشته شده و در معابر عمومی افتاده اند. در میان انگشتان چروکیده آنان همچنان مشتی علف که از کنار جاده کنده اند و یا ریشه هایی که از مزارع در آورده اند به چشم می خورد؛ با این علفها می خواستند رنج ناشی از قحطی و مرگ را تاب بیاورند. در جایی دیگر، پابرهنه ای با چشمان گود افتاده که دیگر شباهت چندانی به انسان نداشت، چهار دست و پا روی جاده جلوی خودرویی که نزدیک می شد می خزید و در حالی که نای حرف زدن نداشت با اشاراتی برای لقمه نانی التماس می کرد."

قحطی 1917؛ بزرگترین فاجعه تاریخ ایران

قحطی بزرگ ایران در سالهای 1917 تا 1919 از حمله مغول در قرن سیزدهم میلادی نیز بسیار عظیم تر بوده است.

از گزارش‌های مطبوعات آن زمان کاملا روشن است که در تابستان 1917 ایران در آستانه قحطی قرار داشت و برداشت محصولات تنها وقفه‌ای کوتاه در آن ایجاد کرده بود. روزنامه ایران در 18 اوت 1917 چنین گزارش می‌دهد: «بر اثر تلاش‌های دولت، هم‌اکنون مقدار قابل توجهی غله در حال ورود به شهر است و دیروز قیمت جو در هر خروار از 35 تومان به 30 تومان کاهش یافت». اما این تسکینی گذرا بود. ایران در 21 سپتامبر 1917 می‌نویسد: «نبود غله دارد در سراسر ایران قحطی به وجود می‌آورد. تاثیر کمبود غله بویژه در کاشان مشهود است و هیچ ترفندی نمی‌تواند اوضاع را بهتر کند، زیرا حمل غله از قم یا سلطان‌آباد به کاشان ممنوع است و مازاد غله این مناطق به شهرهای شمالی ارسال می‌شود».

بدلیل ممنوعیت ورود غله از قم و سلطان آباد به کاشان بسیاری از مردم این شهر از گرسنگی کشته شدند

«جان لارنس کالدول» در گزارشی با عنوان «فقر و رنج در ایران» به تاریخ 4 اکتبر 1917 به تشریح قحطی فزاینده پرداخته و می‌نویسد: «کمبود مواد غذایی، بویژه گندم و انواع نان، سراسر ایران بویژه مناطق شمالی و حاشیه‌ای و نیز تهران را چنان در برگرفته که پیش‌ از آغاز زمستان، فقر و رنج وسیعی پدید آمده است. تردیدی نیست که زمستان امسال مرگ و گرسنگی چند برابر خواهد شد... حتی در این موقع از سال، قیمت ارزاق به بالاترین حد خود طی چندین سال گذشته رسیده و کمبود غله و میوه‌جات حقیقتا هشداردهنده است».

گرسنگی فراگیر در تمام نقاط ایران

مجد در کتاب خود با اشاره به تلگراف ها و مکتابات موجود و همچنین روزنامه های آن روز از فراگیر شدن قحطی در تمام نقاط کشور اینگونه می نویسد:

از ژانویه 1918، کارد به استخوان رسید. در گزارش روزنامه رعد در یازدهم ژانویه 1918 چنین آمده است: «به گزارش نظمیه، هفته گذشته 51 نفر بر اثر گرسنگی و سرما در خیابان‌های تهران جان باخته‌اند». در همین مقاله به اقدامات امدادی انجام گرفته برای مقابله با قحطی در تهران اشاره شده است: «تا پایان دسامبر، کمیته مرکزی صدقات اقدامات زیر را برای فقرای شهر به انجام رسانده است: اختصاص باغ اعتماد حضور با اتاق‌های زیاد و با اسباب و اثاثیه مورد نیاز و گرمایش برای اقامت مستمندان، اختصاص باغ مجزایی برای زنان مستمند و کودکان، پناه دادن به یک‌هزار نفر ایجاد یک حمام برای آنها، تأمین البسه مورد نیاز، تأمین جیره روزانه برای چای، آش و برنج، معالجه بیماران، نگهداری از زنان باردار و تأمین شیر نوزادان یتیم، تأسیس یک مریضخانه 30 تختخوابی، ایجاد کارخانه‌ای برای قالیبافی زنان و کودکان که تاکنون 8 دستگاه دار قالیبافی در حال کار در آن مستقر شده است و تعیین معلمی برای تعلیم علوم دینی به کودکان».

رعد در بیستم ژانویه درباره بیماری و گرسنگی می‌نویسد: «در چند روز گذشته تعدادی بر اثر وبا در بارفروش و دیگر نقاط نزدیک دریای خزر درگذشته‌اند».


اجساد قربانیان بیماری و گرسنگی در گوشه کنار شهرها و جاده ها دیده می شد

رعد در 28 ژانویه درباره اوضاع قم می‌نویسد: «اوضاع شهر قم از نظر مواد غذایی اسفبار است. طی هفته گذشته، بیش از 50 نفر بر اثر گرسنگی و سرما جان باخته‌اند و تعدادی از آنها هنوز دفن نشده‌اند. برخی از مردم برای غذایشان تنها خون گوسفند در دسترس دارند».

این روزنامه در شماره 29 ژانویه درباره پیشنهاد گشایش نانوایی‌های دولتی در تهران می‌نویسد: «دولت بنا دارد 20 دکان نانوایی برای فروش نان ارزان به فقرا باز کند و نانوایان دیگر هم می‌توانند به هر قیمت که بخواهند نان بفروشند». رعد در 5 فوریه 1918 درباره آمار مرگ و میر در خیابان‌های تهران می‌نویسد: «حاکم تهران به وزارت داخله گزارش داده است، طی 20 روز گذشته تعداد مردگان بویژه به‌خاطر قحطی در تهران به 520 نفر رسیده است، یعنی به‌طور متوسط در هر روز 36 نفر».

کالدول در تلگرافی به تاریخ 22 ژانویه 1918، چنین گزارش می‌کند: «در شهر‌های گوناگون به امداد فوری نیاز است. روزانه چندین مرگ گزارش می‌شود. در ولایاتی که دولت ایران قیمت‌های خاصی را تعیین کرده حجم محدودی از گندم، برنج و دیگر مواد غذایی را می‌توان خرید.


زنان روزها در صف نانوایی منتظر دریافت نان بودند و نهایتا بسیاری از آنها دست خالی و گرسنه باز میگشتند

سخت‌ترین مشکل، تأمین امکانات دارویی و پزشکی است. واردات مواد غذایی اگر غیرممکن نباشد بسیار سخت است. قیمت‌ها گزافند، گندم هر بوشل 15 تا 20 دلار... مردم و مقامات مسؤول با هم همکاری می‌کنند اما موضوع از توان آنها به تنهایی خارج است. سازمان‌های محلی ماهانه 20 هزار دلار در تهران هزینه می‌کنند اما این مقدار تنها نیاز 10 درصد نیازمندان شهر را پاسخ می‌دهد. در دیگر ولایات نیز شرایط به همین منوال است».

کالدول در اول فوریه 1918 اینگونه تلگراف می‌زند: «مشکل قحطی کاهش نیافته است». کالدول در گزارش مطبوعاتی دیگری برخی اخبار قحطی را در اختیار مطبوعات قرار می‌دهد. در 14 فوریه 1918، دکتر ساموئل جردن، رئیس کالج آمریکا در تلگرافی چنین می‌نویسد: «تنها در تهران 40‌هزار بینوا وجود دارد. مردم، مردار حیوانات را می‌خورند. زنان نوزادان خود را سر راه می‌گذارند».

گزاش های وایت و ساوترد

در ماه آوریل 1918، فرانسیس وایت دبیر سفارت آمریکا از بغداد به تهران سفر می کند. کالدول می نویسد: " مفتخرا به ضمیمه، یادداشت دبیر سفارت را که حاوی اطلاعاتی است که نامبرده طی سفر خود از بغداد به تهران گردآوری کرده و ممکن است مورد علاقه آن وزارتخانه قرار گیرد، ارسال می کنم." وایت وضع گرسنگی را چنین تشریح می کند:

در سرتاسر جاده ها کودکان لخت دیده می شوند که فقط پوست و استخوان اند. قطر ساقهایشان بیش از سه اینچ نیست و صورتشان مانند پیرمردان و پیرزنان هشتاد ساله تکیده و چروکیده است. همه جا کمبود دیده می شود و مردم ناگزیرند علف و یونجه بخورند و حتی دانه ها را از سرگین سطح جاده جمع می کنند تا نان درست کنند. در همدان چندین مورد دیده شد که گوشت انسان می خورند و دیدن صحنه درگیری کودکان و سگها بر سر جسد و یا بدست آوردن زباله هایی که به خیابان ها ریخته می شود عجیب نیست.

قحطی و وبا، بهار 1918

در بهار 1918، قحطی شدت گرفت. در اول مارس 1918، کالدول تلگراف زیر را مخابره کرد: "کابینه به علت اوضاع سیاسی و قحطی استعفا می دهد." در شانزدهم مارس 1918، شولر دبیر کمیته امداد آمریکا در ایران به چارلز ویکری در نیویورک چنین تلگراف می زند که: "وضع نگران کننده اضطراری ادامه دارد. صدها نفر مرده اند. غذای نزدیک به بیست هزار نفر در تهران تامین شده اما کارهای امدادی به مشهد، همدان، قزوین، کرمانشاه و سلطان آباد نیز تسری یافته است." در 17 آوریل کالدول تلگراف می زند که: "گرسنگی شدت گرفته و ناآرامی در شمال غرب ایران افزایش یافته است."


این اوضاع اسفبار بهار 1918 در مروسله ای از سوی کالدول توصیف شده است. به رغم فعالیت های وسیع کمیته امداد نجات و تغذیه بیش از هزاران گرسنه، کالدول می گوید:

هزاران نفر که کمک به آن ها میسر نشد به علت گرسنگی و بیماری به ویژه در تهران، مشهد و همدان جان خود را از دست دادند. اطلاعات موثق حاکی از آن است که فلاکت و گرسنگی چنان مهیب است که صدها نفر از مردم از علف و حیوانات مرده تغذیه کرده اند و حتی گاه از گوشت انسان ها نیز خورده اند...فلاکت گسترده حتی بر شهرهای کوچک و هزاران روستای ایران حاکم بوده است.

اما دسترسی به این اماکن به سبب فقدان تسهیلات حمل مواد غذایی به این نواحی دور افتاده کوهستانی و متروک تقریبا غیرممکن است. به نظر می رسد ایرانیان اصیل به دیدن مرگ درفجیع ترین شکل آن، یعنی مرگ در اثر گرسنگی، عادت کرده اند. و حتی خارجیان اینجا تا حدودی به سبب مشاهده فلاکت فراگیر در مقابل آن مقاوم شده اند.

یک شاهد عینی ایرانی در خاطراتش شمار افرادی که در سال نخست قحطی در تهران به علت گرسنگی جان خود را از دست دادند دست کم سی هزار نفر می داند و می گوید اجساد در کوچه ها و خیابانهای پایتخت پراکنده بودند. به علاوه، در مرده شویخانه نیز اجساد روی هم انباشته شده و در گورهای دسته جمعی دفن می شدند. هر جا که قحطی از بین می رفت، وبا و تیفوئید شروع می شد.

چند تن از افسران بریتانیایی حاضر در ایران در زمان قحطی بزرگ

سرگرد داناهو در خاطرات خود می گوید:

بریتانیایی ها در تأمین آذوقه مردم همدان هم بسیار ضعیف عمل کردند. به گفته داناهو: در این زمان شمار مرگ و میر به علت گرسنگی افزایش یافته بود و نان که تنها غذای فقرا و وعده اصلی غذای آنان به شمار می آمد به شدت گران شده و به 14 قران در هر من رسیده بود. همدان به شهر وحشت تبدیل شده بود.

نبود دولت مقتدر تشدید کننده احتکار و گرانی

طی تابستان و پاییز 1918، به رغم محصول خوب، قحطی با همان شدت ادامه یافت. کالدول در تاریخ 22 ژوئن 1918، در مورد بهای اقلام ضروری در فصل برداشت محصول چنین گزارش می دهد: " گندم برای هر بوشل 12 – 15 دلار، جو هر بوشل 7 -9 دلار و برنج هر پوند 55 سنت... بود. از دیدگاه کالدول این قیمتها حاکی از کمبود آذوقه و قحطی در فصل برداشت محصول ایران است.

کالدول سپس در صدد یافتن علل افزایش قیمت ها بر می آید:

شرح موقعیت دوگانه طبقه فقیر ایران که در میان انبوه محصول دچار گرسنگی بودند به این توضیح نیاز دارد. صرف نظر از ذخایری که قشون خارجی در ایران خریداری کردند، محصول 1917 احتمالا برای تامین آذوقه جمعیت کشور کافی بود، اما به علت نبود دولت مقتدر و در حقیقت به دلیل نبود هیچ دولتی، محصولات محدود گندم و جو را که اقلام اصلی غذای فقراست، انبار و احتکار کردند تا قیمت ها بشدت افزایش یافت.

بهبود اوضاع تهران در بهار 1919

رالف ایچ بادر کنسول آمریکا در گزارش هفتم اکتبر 1918 خود با اشاره به انتصاب لامبرت مولیتور بلژیکی به سمت ناظر مواد غذایی در تهران و حومه می گوید:

به وی اختیار تام داده اند تا به وضعیت غذایی رسیدگی کند. تلاش می شود انبارهای غله دولتی را پر کنند و همین منظور دستور داده اند نیمی از کل گندم وارد شده به تهران را به قیمت فعلی بازار به ناظر مواد غذایی تحویل دهند. تمام ولایات با سرعت تمام گندم خریداری می شود و کشاورزانی که محصول خود را به دولت نمیفروشند، هر ماه 10 درصد گندم خود را غرامت می دهند.

کاهش جمعیت ایران 1914 – 1919

مقایسه جمعیت ایران بین سال های 1914 و 1919 حاکی از آن است که حدود ده میلیون نفر طی این سال ها به علت قحطی و بیماری جان خود را از دست دادند. بر خلاف ادعای برخی نویسندگان قبل از جنگ جهانی اول، که جمعیت ایران را فقط ده میلیون نفر اعلام کرده اند، ادعایی که برخی از نشریات انگلیسی در دهه های 60 تا 70 تکرار کرده اند، جمعیت واقعی ایران دست کم نزدیک به 20 میلیون نفر بوده است. و در سال 1919 این رقم به 11 میلیون رسید. چهارسال طول کشیده بود تا ایران به جمعیت سال 1914 رسید و تا پیش از سال 1956 جمعیت ایران به این رقم نرسید. قحطی سال های 1917 – 1919 به یقین بزرگترین فاجعه تاریخ ایران و شاید فجیع ترین نسل کشی قرن بیستم بوده است.


ایران با وجود اعلام بی طرفی، نیمی از جمعیت خود را بر اثر جنگ جهانی اول از دست داد

جمعیت ایران در سال 1914

برای مقامات آمریکایی مقیم ایران در سال های پیش از جنگ جهانی اول، تلاش زیرکانه روس ها و انگلیس ها برای کم تخمین زدن و اندک جلوه دادن جمعیت ایران کاملا ملموس است. دبلیو مورگان شوستر مدیر کل آمریکایی مالیه ایران در خصوص جمعیت ایران در اوایل قرن بیستم چنین می نویسد:

"درمورد جمعیت ایران به نحو عجیبی آمار نادرست ارائه می دهند: آمار به اصطلاح سرشماری شصت سال پیش ظاهرا پایه ارقام پایینی است که در برخی از کتابها ارائه می شود و خارجیان آن را می پسندند. درست است که پس از آن هیچ سرشماری صورت نگرفته است اما اروپاییانی که با اوضاع آشنا هستند کل جمعیت را بین 13 تا 15 میلیون برآورد می کنند. جمعیت تهران طی چهل سال گذشته از 100 هزار به 350 هزار نفر افزایش یافته است."

از برکت نتایج انتخابات تهران در پاییز 1917 نزدیک به 75 هزار رای در تهران و روستاهای اطراف جمع آوری شد. به گزارش روزنامه ایران دوازده نماینده منتخب بیش از 55 هزار رأی بدست آورده بودند. با در نظر گرفتن آنکه مردان 21 سال به بالا حق رأی داشتند و با در نظر گرفتن متوسط جمعیت برای هر خانواده در حدود شش نفر، جمعیت تهران و حومه در سال 1917 به راحتی می توانست 500 هزار نفر باشد که با اظهارات شوستر هماهنگی دارد. به علاوه برآورد شوستر از جمعیت ایران در حدود سال 1900 بالغ بر 13 تا 15 میلیون، با برآورد جمعیت 20 میلیونی در سال 1914 توسط راسل، همخوانی دارد.

به عنوان مثال کشیش راسل طی گزارشی در خصوص مناسبات ایران و روس به تاریخ 11 مارس 1914 می نویسد: ایران به بزرگی استرالیا، آلمان و فرانسه با جمعیتی در حدود 20 میلیون نفر است. راسل در گزارش مورخ 14 ژوئن 1914 حجم عظیم آراء در انتخابات مجلس ایران را مورد بررسی قرار می دهد و به "اهمیت مبارزه انقلابی 20 میلیون آریایی در ایران اشاره می کند."

در حالی که در سال 1917 جمعیت تهران براساس آراء انتخابات دست کم 400 تا 500 هزار نفر بود، در سال 1924 رابرت دبلیو ایمبری نایب کنسول آمریکا جمعیت تهران را 150 تا 200 هزار نفر برآورد کرد..


بازیابی جمعیت پس از 40 سال

پس از این قحطی چهل سال طول کشید تا ایران به جمعیت 1914 خود بازگردد. چارلز سی هارت سفیر آمریکا جمعیت ایران در سال 1930 را 13 میلیون نفر تخمین زده است. در سرشماری سال 1956 بود که جمعیت ایران به بیش از 20 میلیون نفر رسید.

قحطی در ایران در سالهای 1917 تا 1919 یکی از بزرگترین قحطی های تاریخ بود و بدون تردید بزرگترین فاجعه ای است که ایران به آن مبتلا شد. تنها نکته بسیار روشن در این فاجعه، قربانی شدن ایران "بیطرف" در جنگ جهانی بود. هیچ یک از طرف های متخاصم خواه به صورت نسبی و خواه مطلق، تلفاتی با این وسعت متحمل نشدند. فاجعه ای که منجر به فروپاشی جامعه ایرانی، تثبیت تسلط استعمار بریتانیا بر ایران،  تشکیل حکومت های وابسته به بریتانیا و کودتا علیه دولت های منتخب مردمی شد.


هولوکاست افسانه‌ای یهودیان

در حالیکه رسانه های تحت کنترل یهودیان هر روزه به ذکر مصیبت هولوکاست خیالی 6 میلیون یهودی در جنگ جهانی دوم می پردازند، اما هیچ نامی از هولوکاست واقعی 9 میلیون ایران در این رسانه‌های به اصطلاح بی‌طرف چیزی شنیده نمی‌شود. این در حالیست که اسناد متعدد تاریخی صحت وقوع هولوکاست در ایران را تایید می کند ولی حتی یک سند! در تایید افسانه هولوکاست یهودیان تا به امروز از سوی حامیان آن عرضه نشده است! و تمامی محققینی که نقد کوچکی به این موضوع وارد سازند، بلافاصله روانه زندان شده و مورد پیگرد قضایی قرار می‌گیرند؛ گویی مصائب خیالی یهودیان بر مصائب حقیقی دیگر ابنای بشر برتری دارد.

الی ویزل

یهودی دروغ پردازی که برای هر سخنرانی و دروغ پراکنی در مورد هولوکاست چند هزار دلار تقاضا می کند

الی ویزل، دروغ‌پرداز مشهور هولوکاست، جمله جالبی در این خصوص دارد: «هولوکاست راز همه رازهاست.» براستی این جمله چقدر دقیق است؛ در صورتیکه پرده از راز هولوکاست خیالی یهود برداشته شود، هولوکاست واقعی 9 میلیون نفر در ایران آشکار خواهد شد!


منابع و مآخذ:

کتاب "قحطی بزرگ" نوشته دکتر محمد قلی مجد / ترجمه محمد کریمی

The Great Famine and Genocide in Persia 1917 -1919

قحطی بزرگ سالهای 1917 - 1919 بررسی اسنادی، فصل دوم ، دکتر محمد قلی مجد/ ترجمه معصومه جمشیدی


مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۴۳۹
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۷۵
مصلح
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
37
812
تو روح انگلیس و انگلیسی ... زنده باد ایران اسلامی
به فضل خدا انشالله خودش به قحطی بیفتند
پاسخ ها
حسن
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
خدا انشاالله تابعين وهمراهان داخليه انگليس راهلاك كند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
نفرتم از این انگلیس جنایتکار استعمارگر با خوندن این گزارش صد برابر شد بی شرفهای بی وجدان
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
در عجبم که چطور راجع به این جنایت خوکهای کثیف انگلیسی تا حالا اطلاع رسانی درستی انجام نشده بود !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! بازهم به شما
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
ارزومیکنم تاوان اینهمه جنایت و ظلم را زودتر پس بدن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
تف بر این ذات کثیفت انگلیس
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
اقا حالم بد ودگرگون شد گزارش و عکسها را که دیدم پدر این انگلیسی های بی شرف رو باید یک جوری در اورد
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
انگلیس مشکل نداشته... زرنگ بوده و زرنگی کرده(البته خیلی غلط کرده)
ایراد از شاه خودمون بوده...
....
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
علی اقای دانشمند ! اون شاه بی کفایت قاجار وکلا همه شاه های بعدی با دخالت مستقیم همین انگلیس و پس از اون امریکا سرکاربودن این اسمش زرنگی نیست جنایت درحق بشریتی است که این مدعیان حقوق بشر دارند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
بی بی سی فارسی سرسپرده ی بدبخت تحویل بگیر ویک گزارش پخش کن ببینیم !
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
تو روح ملکه انگلیس و هرچی انگلوساکسون است!
به روح اعتقاد دارند مگه؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
اینا چرا منفی میدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خیلی سوال بزرگیه!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
لعنت خدا بر روح احمد شاه قاجار. لعنت خدا بر او . لعنت خدا بر اجداد و ادامه دهندگان راهش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
اونم از ملکه انگلیس
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
این قحطی و مرگ و میرها متاسفانه تا قبل از مدرن سازی ایران چیزی طبیعی بوده. مانند الان نیست که چند سال خشکسالی با واردات گسترده گندم و فروش نفت جبران بشه. من پس از خوندن این مطلب کنجکاو شدم جستجو کردم تا ببینم در مورد تعداد کشته ها زیاده روی شده یا واقعا 9 میلیون از گرسنگی مرده اند. و در دل دعا میکردم این موضوع دروغ باشه، چرا که کسی نیست که آرزو داشته باشه این موضوع تلخ در مورد کشورش حقیقت داشته باشه. ولی متاسفانه این موضوع (فارغ از شدت اون و کم و زیاد گویی ها و اینکه واقعا 9 میلیون کشته شده اند یا زیر 1 میلیون) حقیقت داشته. این موضوع به هیچوقت توسط غربی ها انکار نشده و حتی این موضوع در کتاب هایی مستند شده است. در سال 1870 هم قحطی دیگری وجود داشته که در آن هم رقم خیره کننده ای معادل 2 میلیون ایرانی جان خود را از دست داده اند. انگار ما بازمانده تعداد زیادی قحطی هستیم. این نشون میده که نظریه تکامل داروین و جنگ بقا تا همین 100 سال پیش برقرار بوده و ضعیف ها جان خود را از دست میدادند. نکته دیگر اینکه قحطی مشابه در سرزمین های روسیه در سال 1921 رخ داده و 5 میلیون نفر هلاک شدند. این از طرفی نشون میده که حضور خودبخودی نیرو های نظامی خارجی نمیتونسته تنها دلیل بحران باشه و یکی از دلایل آن بی لیاقتی حکومت در مدیریت قحطی بوده است. مسئله ای که بیشتر آدم را آزار میده اینه که دولت ایران نتونسته (همانند سوییسی ها) کشورش را پس از اعلام بیطرفی از اشغال حفظ کنه. دوم اینکه انقدر تدبیر نداشته اند که پس از اتفاقات مشابه در سال 1870 که تاریخ نزدیکی هم هست اقدام به برنامه ریزی و ذخیره سازی گندم و غذا بکنند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
این موضوع با هولوکاست قابل مقایسه نیست. چون از طرفی یادآور این موضوع میشیم که دولت بی عرضه ای داشته ایم که نتوانسته جلوی اشغال و از همه مهم تر قحطی را بگیرد مردم شاه و حکومت نالایق زمان خود را سرنگون نکردند. دلیل دیگری که میگویم مقایسه آن با هولوکاست غلط است این است که مگر ما میخواهیم به بهانه آن کشوری را اشغال کنیم؟ اونا مسئله نسل کشی هیتلر را بهانه جنایت های دیگری کرده اند. ما که مانند آنها خرد باخته نیستیم که در دام چنین رذیلتی بیافتیم. بله دولت زمان بی عرضه بود که نتونست تو اون اوضاع نیروهای خارجی را پرت کنه بیرون. ولی نرخ سواد در آن سال ها زیر 10 درصد بوده و شعور مردم کم بوده وگرنه تن به این خفت نمیدادند.
محمودی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۱
این کامنت آخر را احتمالا یک یهودی نوشته
همان یهودی که هر ساله کشتار ایرانی ها رو در عید پوریم جشن می گیره با پررویی می نویسه که این حادثه با هولوکاست قابل مقایسه نیست

واقعا چقدر وقیح اند این یهودیا
هولوکاست 6 میلیون یهودی در جنگ جهانی دوم یک افسانه مسخره است که به هیچ وجه ثابت نشده
در حالیکه هولوکاست 9 میلیون ایرانی یک حقیقت مسلمه که اسناد متقن فراوانی داره

واقعا این یهودیای خدانشناس مردم رو نادان فرض کردن

از سایت مشرق هم بسیار بسیار ممنونم بابت این مطلب

لطفا در مورد هولوکاست خیالی یهودیان هم مقاله بنویسید تا سیه روی شود هر که در او غش باشد
ali
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۶
اميدوارم اينده تموم انگليسي ها مثل بنان گذار شاه قاجار
اغا محمد علي شاه بشن
حامد
| France |
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۵
این ادبیات در شان سایت و خوانندگان فخیمه سایت مشرق نیست - حتی اگر طرف یک انگلیسی باشد ، کلام یک بچه شیعه "حرمت" دارد
حجت
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۱
آغا محمد علی شاه کیه؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۵
ایران و ایرانیان یزرگ ناراحت نباشین، فقط منتظر بمانید و ببینید که چگونه پیش بینی های نوستراداموس فرانسوی به حقیقت خواهد پیوست. موقعی که کل اروپا زیر سلطه ایران درمیاد. تاریخ دوباره تکرار خواهد شد و امپراتوری اسلامی به مرکزیت ایران توسط امام زمان تشکیل خواهد شد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۸
لازمه این هلوکاست انگلیسی -قاجاری درحد خودش اطلاع رسانی بشه وگرنه درصف
بی تفاوتان قرارمی گیریم
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۲/۱۱/۲۳
به این روباه کثیف پیر بگویید منتظر چنگالهای تیز ایران شیرجوان باشند
سهند
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۵ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۲
ما یه خانوم خیلی سن بالا تو فامیل داشتیم که خدا رحمتش کنه ایشون میگفت ما از بس علف خورده بودیم رنگ پوستمون سبز شده بود و یه روز دیدیم دوتا زنهای همسایه باهم دعواشون شده مشاجرشون بر سر این بود که من بچم مرد جگرشو دادم به تو بخوری تو بچت مرد جگرشو تنهایی خوردی :(
اساکره
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
32
230
خیلی خیلی زیباست دمتون گرم...
یا علی مدد..
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
چه چیزش زیباست؟
آگاهی دادن در مورد اقدامات استعماری غربیان یا مشاهده مرگ و میر هموطنان؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
بابا این جمله رو حذف کنید نا مردا.حتما باید دوباره بهتون فحش بدم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
خیلی برام عجیبه سایت شما اینقدر دموکراتیک شده همه کامنت ها رو منتشر میکنه حتی اگه یه ادم قربتی به مرگ 9 میلیون ایرانی بگه .خیلی خیلی زیباست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
بابا این بیچاره مطلب رو میگه خیلی خیلی زیباست...! اصل گزارش رو گفته..نه قحطی و مرگ 9 میلیون ایرانی
رابرت گیتس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
راست میگه زیبا بود شما ایرانی ها رو باید همینطوری پوکوند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
خاک بر سرت که به این میگی زیبا این تاسفه و مرگ
پاشایی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
این اساکره یه جورایی مشکوک میزنه بچه ها چون از کلمه یا علی مدد علیه ما استفاده کرده ..
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
بروبابا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
همون انگلیس حقتونه شما...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
زیبا قبر ...تو است نامرد...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۳۱
بابا این داره میگه مطلب زیبا تبیین شده نه اینکه کشتار زیباست، بفهمن بعضیا! :|
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
14
294
این عاقبت سرسپردگی به غرب
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
عاقبت یه ملت به دست حاکمان که یا انگلیسی بودند و یا بی لیاقت و عامل انگلیس و بی دین همین میشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
واقعا همینه ، غربیا اول دینمون می گیرن و بعدش هم دنیامون رو.
خدا یا صاحب زمانه رو برسون
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
قابل توجه کسانی که دل به دل بی بی سی میدن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
6
350
واقعا به این قحطی بزرگ خیلی کم پرداخته شده است
صدا و سیمای بی لیاقت ما تا به حال هیچ برنامه ای در مورد این اتفاق پخش نکرده
متاسفم
پاسخ ها
رسول
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
واقعا اينو خوب اومدي.
صدا و سيماي ما واقعا بي لياقته چرا نبايد مردم ظلمي رو كه در حقشون شده از جانب انگليس اطلاع نداشته باشن
khwv
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
اگه صداسیما بخواد برای این چیزا وقت بذاره کی سریالهای آبکی شو بسازه؟
reza
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
اتفاقا صدا سیم مستندی را در شبکه خبر با استناد به کتاب آقای مجد حوالی ظهر در چند قسمت نشوت داد می توانید به آرشیو بروید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
این اتفاق برای آن ها افتاده بود 500 تا فیلم و سریال و مستند ازش ساخته شده بود تا الان.
هولوکاست بسیار تخیلی یهودیان برای تمام دنیا شده ملکه ذهن.ولی هیچ مردمی تو دنیا از این نسل کشی که برخی بازماندگانش هنوزم زندن خبر نداره.
برخی مردم خودمونم که بی بی سی بهایی شده واسشون آیه قرآن.
خدایا این چه زندگی جاهلانه ایست ؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
صدا وسیما به جای سریال کاه پهلوی با ید این فاجعه انسانی به دست خوکهای انگلیسی رو به تصویر می کشید
ناشناس
| Turkey |
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۵
خواهشا از مسئولین صدا و سیما بخواهید که این فاجعه رو تو برنامه هاشون منعکس کنند
ناشناس
Germany
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
14
231
خدا خیر بده به مسولین مشرق
واقعا گزارش عالی بود
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
انشالله مسئولین به این کارها توجه بیشتری کنن و ارزش بدن بهش و تقدیر کنن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
8
132
سلام
برای این هنر بازان متاسفم بجای نشان دادن حقایق تبدیل به دلقکهای فرنگی شده اند...
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۰۳:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
احسنت واژه خنر باز رو پسندیدم. اینا واقعا هنر رو بازی میکنن و به بازی میگیرن وگرنه از هنر بهره ای نبردن.
ناصر
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
6
174
بیشتر گرفتاریهای مردم ایران و مسلمین ریشه در خباثت این انگلیسیهای بی وجدان داره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
5
176
لعنت بر روح احمد شاه وطن فروش.. مرگ بر اينگليس استمارگر كه مردمان زيادي رو در طول دوران به مرگ كشوندند.
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
4
159
این مطلب باید جهانی بشه
سید حسن
-
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
6
129
این فقط ایران خودمون بود که تحت استعمارشون هم نبود ببنید تو کشورهای تحت سلطشون چکار کردند تو افریقاااا
ناصر
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
7
114
بیشتر گرفتاریهای مردم ایران و مسلمین ریشه در خباثت این انگلیسیهای بی وجدان داره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
6
147
مشرق جیگرم را کباب کردی با این گزارش یک چیزهایی میدونستم از این واقعه اما نه تا به این اندازه برپدر مادر انگلیس و انگلیسی لعنت ! توی حرومزادگی رودست ندارند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
بر پدر و مادر انگلیس لعنت اما یادمون نره حاکم بی کفایت ما رو به اینجا رسونده . قبل از انگلیس باید به طایفه قجر لعنت فرستاد که جز ذلت و خواری هیچی واسه ما نداشتن . و قبل از همه اینها باید به اون شاه سلطان حسین احمق و نادن لعنت فرستاد که ریشه همه این بدبختی هاست . یادمون نره رهبر در انتخابات قبلی گفتن نگذارید شاه سلطان حسین ها بیایند سرکار.
سعید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
جالب اینه ایه حرومزادگی که بهشون داریم میگیم فحش نیست بلکه حقیقته. خودشون امار میدن دو سوم بجه هایی که متولد میشن نامشروعن.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
3
137
گزارش تکان دهنده ایی بود چرا در منابع درسی و مدارس ودانشگاهامون این موضوع تشریح نشده خیلی مهم این خیانتهای استعمار پیر انگلیس
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
تو مسائل تاریخی و توی ظلم هایی که بهمون شده خیلی عقبیم
خیلی هنر کنیم از انقلاب به بعد رو همش تکرار میکنیم...هیچوقت یه نگاه دورتر به مسائل تاریخی و مصائبی که بر سر مردم ایران اومده نداریم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
حتی همین الان هم انگلستان در کتب ما نفوذ داره تو کتابهاب تاریخی ما این موضوع واینکه انگلیس قسمت بیشتری از خاک مارو نسبت به روسیه جنایت پیشه جدا کرده نیومده مرگ بر همه دشمنای مردم ما مخصوصا انگلیس و اذناب داخلیش حالا هی بی بی سی فارسی نگاه کنید اینا یه رود راست تو شکمشون نیست
kami
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۹/۲۹
تو کتاب های درسی ما باید از پطروس بنویسن .تا غربی ها واسه ما بشن اسطوره باید دوباره انقلاب فرهنگی کنیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
3
105
ایول مشرق با این گزارش البته متاثر کننده خیلی عجیبه که تا حالا روی این موضوع به این مهمی و معرفی جنایتها و خباثتهای انگلیس در حق این مردم در سطح کشور وبین المللی مانور داده نشده واقعا دست مریزاد که مثل سایتهای دیگه فقط کپی کار نیستید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
3
111
اقا اشکمون را دراوردید از جنایتهای این استعمارگراهای از خدا بی خبر در حق هموطنها مون جا دار صداوسیما یک گزارش ویژه روی این موضوع کار کنه
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۶:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
فکر کن صدا و سیما از سریال ها و برنامه های تکرار مکررات مناسبتی و بی خاصیت خودش بگذره و کار جدید و تولیدی انجام بده...
مهگانه
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
تا وقتی ... و قراداد های سریال های بی بو و بی خاصیت را برای پرداخت پول زیاد به پیمانکارهاشون برهر چیزی حتی بر حیثیت و آبروی کشور ترجیح میدن وضع همینه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
این فیلم ها ساخته میشن اما فقط به ضد پهلوی
مدار صفر درجه یادتون نیست یا الان کلاه پهلوی ...
چرا هیچ کی نمیگه رضا خان مملکت رو از اون وضع در اورد
ناصر
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
5
85
بیشتر گرفتاریهای مردم ایران و مسلمین ریشه در خباثت این انگلیسیهای بی وجدان داره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
6
105
بی خود نیست رهبری هرقت میخوان اسم انگلیس را بیاوردند میگن دولت خبیث انگلیس واقعا گزارش جالب ودر عین حال تکان دهنده ایی بود
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
5
86
این انگلیسی های استعمار گر همین الان هم دست از جنایتهاشون در حق این مردم برنداشتند نگاه کنید به پدر سوختگی ها وتحریمهایی که برسر این ملت دارند هرروز اعمال میکنند لعنت برهمتون با این سابقه سیاه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
4
99
مرگ بر این انگلیسی ها پست تر از حیوان
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
حیوانات هم غذا میخورن ته مونده غذاشون رو برای حیوانات دیگه میذارن...
روشن
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
7
71
انگلیس همون اشغالی که بود هنوزم هست
لطفا جندتا نسخه برای اون بعضیایی که وقتی میگن غرب همه رو میگن جز انگلیس بفرستید !
چند نسخه هم بدید به اقایان خواهان نشستن پای مذاکره با پیش شرط !
یکیشم بدید به اونی که میگه ما میخوایم با همه رابطمون گل و بلبل باشه ی
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
9
56
کمترین تردیدی درخباثت انگلیسی ها نیست و البته انتظاری جز دشمنی هم ازانها نمی رود ولی نکته کلیدی تشابه در وضعیت است آنزمان هم حکومت بی کفایت قاجار درد و دغدغه مردم نداشت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
الحمدلله که حکومت فعلی یه وجب از مواضعش کوتاه نمیاد. آقا فرمودن :"غرب کوچکتر از آنست که ملت ایران را به زانو در آورد".

اگر روزی کوتاه اومدیم در تاریخ مینویسند :"حکومت قاجار تکرار شد...ترکمانچای و گلستان تکرار شد."

اما زهی خیال باطل ، ما نمیگذاریم تاریخ دوباره تکرار بشه.در تاریخ نخواهند نوشت :"ایران تسلیم شد، نخواهند نوشت سید علی تنها ماند". ما نمیگذاریم.
للحق
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
5
81
لطفاننویسیدبریتانیای کبیربلکه ازواژه ی بریتانیای صغیراستفاده کنید.
مهاجر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
4
52
باسلام . ممنون از گزارش بسیاری عالی تون.
البته عالی از این گزارش نپرداختن به این اتفاق بزرگ در کتب تاریخی جهان و به ویژه خودمان .همیشه مورخان وقایع اواخر قاجار و اوایل پهلوی زا با یک جهش قراردادی مطرح کرده اند.10 میلیون انسان از بین رفته اند و همه بی خبرند.مثل 6 قرن حکومت مسلمانان بر اروپای قدیم با تمدن سازی و قدرت و بی خبری گذشته و حال و آینده ما مسلمانان از آن چنان که انگار اتفاقی در چند لحظه بوده و گذشته است .
کس نخارد پشت من / جز ناخن انگشت من
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۸
بریتانیای کثیف بهتره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
3
56
بهترین راه ترویج و یادآوری این حادثه تاریخی بسیار مهم اینست که این موضوع در کتب درس تاریخ آموزش و پرورش وارد شود. همچنین یک عنوان واحد برای این حادثه انتخاب شود مانند "نسل کشی بزرگ یا قحطی بزرگ " سپس این عبارت بصورت گسترده و در مناسبت های مختلف در ادبیات سیاسی و اجتماعی ما بکار برده شود. ساختن فیلم های داستانی از این ماجرا نیز مفید است اما درعین حال واقعا دردناک و تکان دهنده خواهد بود.
یک ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
154
20
یک سوال منطقی دارم
اگر مردم ایران لیاقت داشتند، انگلیس می تونست این کار رو علیه اونها انجام بده؟

بهرحال انگلستان یک ابرقدرت بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
شک دارم تو ایرانی باشی

ای خائن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
فرهنگ مقاومت و مجاهدت و ایستادگی مقابل زورگویان در هیچ مردمی به اندازه مردم ایران "امروز" وجود نداره.
این فرهنگ از مذهب تشیع داره به همه دنیا منتقل میشه.نمونش هم تو این انقلاب های منطقه میتونیم ببینیم.
ولی اونها نه شیعه هستن و نه تجربه 30 ساله مارو دارن.به همین دلیل انقلاب هاشون مصادره میشه توسط غربی ها.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
تو احمق ایرانی هستی!!!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
متاسفم از اینمقدار خود کم بینی وحس حقارت!!تو می دانی با همه این جنایتها روباه پیر نتوانست به ارزوی استعمار ایران وایرانی برسد!!اسم رییسعلی دلواری به گوشت خورده؟؟؟؟ 8 سال جنگ کجا بودی؟؟غیرت داری؟؟؟ادمی؟؟؟؟؟؟
فرزاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
پدر علم منطق!
این جوری نظر میدی که بگن چه قدر رئالیسته و روشن فکر!
خدا رو شکر که آدم های بی لیاقتی نظیر تو توی ایران امروز کاره ای نیستن و گرنه یه قحطی دیگه رو باید تجربه می کردیم اون هم با اشغال ایران توسط ابر قدرت امروز
وحید
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
مرگ بر منافق وطن فروش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
من اشتباه مثبت دادم!!!!!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
4
67
از ماست که بر ماست ...
وقتی تعدادی خود فروخته در رده های بالا خوشون رو به سفارت خانه های استعماری می فروشند بهتر از این نمیشه . این دردیست که از قبل بوده و اکنون نیز گاها" مشاهده می شه .
برای ریشه کن کردن این استعمار باید اول ریشه نمایندگان استعمار در هر کشوری خشکانده شود .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
4
57
بهترین راه ترویج و یادآوری این حادثه تاریخی بسیار مهم اینست که این موضوع در کتب درس تاریخ آموزش و پرورش وارد شود. همچنین یک عنوان واحد برای این حادثه انتخاب شود مانند "نسل کشی بزرگ یا قحطی بزرگ " سپس این عبارت بصورت گسترده و در مناسبت های مختلف در ادبیات سیاسی و اجتماعی ما بکار برده شود. ساختن فیلم های داستانی از این ماجرا نیز مفید است اما درعین حال واقعا دردناک و تکان دهنده خواهد بود.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
دست های کثیف اجازه این کار را نمیدن مطمئن باش.
این کار نیاز به همت مردمی داره و مردم خودشون باید اطلاع رسانی کنند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
4
60
خدا لعنتشون کنه.
من اهل یکی از روستاهای اصفهان هستم.
پدر بزرگ نود و دو ساله ام از اواخر این قحطی بزرگ و آثار باقی مانده از آن که در کودکی اش اتفاق افتاده بود چیزهایی به یاد دارد و همچنین از تعریفهای پدرش بیشتر اطلاع کسب کرده بود که میگفت در بیابانها اجسادی که به دنبال علفی یا جانوری رفته بودند انباشته بود تا حدی که معروف است فردی از شدت گرسنگی دست فرزند مرده اش را در دیزی پخته و خورده بود!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
بعضی از بازمانده های این نسل کشی همین الان هم زنده اند.باید یک پژوهشگر بلند شه بره با تحقیق میدانی ازشون اطلاعات بیشتر بگیره.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
4
46
خدا لعنتشون کنه.
من اهل یکی از روستاهای اصفهان هستم.
پدر بزرگ نود و دو ساله ام از اواخر این قحطی بزرگ و آثار باقی مانده از آن که در کودکی اش اتفاق افتاده بود چیزهایی به یاد دارد و همچنین از تعریفهای پدرش بیشتر اطلاع کسب کرده بود که میگفت در بیابانها اجسادی که به دنبال علفی یا جانوری رفته بودند انباشته بود تا حدی که معروف است فردی از شدت گرسنگی دست فرزند مرده اش را در دیزی پخته و خورده بود!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
25
39
چرا ازقحطي آذربايجان چيزي ننوشتيد خدابيامرز مادربزرگم همه اينها راكه دراروميه وروستاهاي اروميه درزمان روسها وحمله ارمنيها كه معروف به جلولوق بوده رابراي ماتعريف مي كرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
دوست عزيز، وقتي گفته مي شود قحطي در ايران، طبيعتا شامل آذربايجان هم مي شود.
ناشناس
| United States |
۱۶:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
قحطی در تمام شهرهای ایران بوده...قحطی فراگیر بوده...در تمام شهرهای ایران شرایط مشابهی بوده
ناشناس
| Colombia |
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
وسط دعوا نرخ تعیین نکنیم ،
قحطی و اشغال ایران چه ربطی به ارمنی ها داشت؟
ناشناس
| United States |
۰۳:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
اتفاقا خیلی هم ربط داره. اگه تاریخ رو درست میدونستی میفهمیدی که در زمان عثمانی وقتی اروپا و روسیه کمر همت به شکستن کمر امپراطوری عثمانی بسته بودند چون دیدن زورشون نمیرسه توطئه کردند و مثل امروز ایران اومدن از اختلاف قومی و مذهبی برای ایجاد شکاف و مشکل داخلی استهاده کنن. چند ارمنی مارکسیست که در اروپای شرقی زندگی مکردند دو حزب ساسی بولشویک مانند درست کردند و از خارج اقدام به سازماندهی و مبازره در خاک عثمانی و بر ضد جکومت نمودند. آنها که باسم مبارزه قومی دینی با عثمانیها درگیر شده نبودندد هیچ اعتقادی به دین نداشته ولی مردم را به خاطر مسیحی بودن به شورش تحریک میکردند. اونا پس از مستحکم کردن و مواضع و یارگیریهای فراوان ارمنیهای مقیم ترکیه آنزمان را وادار به جنگیدن با دولت کردند و هر ارمنیی که از این امر سر باز میزد بدست خود همین افراد به قتل میرسید. پس از مدتی جنگ مسلحانه و درور شخصیهای دولتی حکومت عثمانی توسط ارمنی نژادهای مارکسیست بالا گرفت و این در حالیست که در همان زمان عده زیادی از ارامنه و کردها دارای مناسب عالی نظامی و سیاسی در دربار عثمانی بودندو...
خلاص اینکه با تحریک اروپا و پشتیبانی روسیه ارامنه جنگ مسلحانه را به شهرهای کردنیشن ترکیه و آدری نیشن ایران کشاندند و چندین هزار نفر کرد را طی جند روز از زن ومرد و پیر وجوان قتل عام کردند و اموالشان را به غارت بردند. و این در آستانه جنگ اول جهانی ضربه مهلک برای ایران بود و وضعیت آدربایجان غربی را در یک پیش جنگ و پیش قخطی زودرس برد.
اما هیچ جای جهان از قتل عام اکراد و آذریها بدست ارامنه حرفی نمیزنه و بعدها که قشون عثمانی برای انتقام از ارامنه با آنها و روسها جنگید و ضمن آن چند هزار ارمنی و نزدیک به دویست هزار سرباز ترک کشته شدند (در اثر سرما در ارتفاعات و درگیری با روسها و ارامنه) دنیا کشته شده گان ارمنی را پیران عمان کرد (جون مسیحی بودند) و ترکیه را به قتل عام ارامنه متهم کردند که ارات آن هنوز مشهود است.
آرمنستان بعدها ( چند سال پیش) با لشکر کشی به جمهوری اذربایجان قتل عام دیگری نیز مرتکب شد که کسی از آن هم حرفی به میان نمیاورد!
ناشناس
| Colombia |
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۱
به ناشناس تاریخ فهم!
تاریخ گذشته را هر کسی بسود خودش میتواند بازخوانی بکند و این که هر کسی بسته به انگیزه های و گرایشهای قوم پرستانه خودش! (که در مورد شما کاملا آشکار است) تاریخ را تفسیر بکند دلیل بر این نمیشود که شما تاریخ را بهتر میفهمید و دیگران چیزی "نمیدونستند" ، اتفاقا از هم فروپاشیدگی حکومت عثمانی بدست خود پانترکها که مزدور غرب بودند و هستند پدید آمد چون تا پیش از آنها ( جنبش ترکهای جوان)در حکومت عثمانی قومیتگرایی نبود و پس از آنها در هر جای عثمانی قومپرستی بوجود آمد( پان ترک وپان عرب و پان کرد و پان ارمنی...), و سرانجام هم عثمانی از هم فروپاشید چون آنها برخلاف ایران هیچ میراث فرهنگی ملی ریشه داری نداشتند، از سخنان شما بر میآید که انگار دلتان برای عثمانی ها بیشتر میسوزد و خیلی آنها را بالا میبرید("اروپا و روسیه کمر همت به شکستن عثمانی بسته بودند..") تا برای ملیونها ایرانی که در همه جای ایران قربانی قحطی شده بودند دلسوزی کرده باشید و اینکه دولت عثمانی به ایران تاخت (بقول شما آذربایجان ) برای دلسوزی مردم ما نبود زیرا که همین عثمانی ها بارها و بارها به ایران تاختند و تنها خواسته شان چیرگی بر ایران بود که نیاکان باغیرت مان آنها را به پس راندند (نه مانند بعضیها !که بیگانه پرستند و وطنشان را جای دیگری! میدانند)اتفاقا عثمانی ها در همه این تجاوزها به خاک ایران بسیاری را هم کشتند و غارت کردند و چون آنها ضد شیعه بودند و هستند آنها را از کثیفترین دشمنان ایران باید بشمار آورد و اگر شما خودتان لطف کنید و تاریخ را بی گرایشهای قومپرستانه مطالعه کنید از گوشه ای از فجایع یورش عثمانی ها به خاک ایران آگاه خواهید شد تا اینکه بروید برای سربازان خونخوار عثمانی دلسوزی بکنید .
ناشناس
Austria
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
7
67
در تمام کامنت های نوشته شده همه به انگلیسیها فحش میدن یکیشون به احمد شاه محتکر چیزی نمگه.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
اخه اون اشغال هم دست نشونده همون انگلیس بود
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
چون احمد شاه هم دست نشانده انگليس بوده، كلا از زمان ناصرالدين شاه به بعد، شاهان ايران نصف سال را در لندن بوده اند.
ناشناس
| United States |
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
اون احمدشاه کثافت دست پخت اون انگلیسهای عوضی بود...مرگ بر احمدشاه عوضی محتکر
ناشناس
| United States |
۰۳:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۰
عزیم احمد شاه نه احمق شاه درسته!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
3
63
بخدا از فشار روحي نتونستم تا آخر مطلب رو بخونم خدا لعنت كنه انگليس و طرفدارانش
پاسخ ها
saeed
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
من خوندم ولی با اشک و بغض و غضب. واین بغض مقدسمم رو هم تا اخر عمرم نگه میذارم/
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
49
13
چه جراتی!!!!!!این مطاب رو من 5سال پیش خونده بودم بعد توسط رائفی پور شنیدم الانم توسط سایت زررد شما...افرین بر سایتتون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
آقای همیشه سبز . شما که این موضوع رو 5 سال پیش خونده بودی خیلی ببخشید خاک برسرت که به بقیه هموطن هات اطلاع رسانی نکردی حتی از طریق وبلاگ و کامنت . بازم به معرفت دکتر رائفی پور و مشرق نیوز .
یک محقق
| Germany |
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
رائفی پور دکتر نیست
مطالب مشرق هم هیچ ربطی به این آقا نداره
نوع بحث و نحوه ارائه مطالب از سوی امثال افرادی چون رائفی پور بیشتر باعث لوث شدن مباحث میشه تا فهم دقیق.

لطفا از شخص پرستی پرهیز کنید و خود به دنبال حقایق باشید
ناشناس
| Germany |
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
مشرق زرد نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
خودت زرد کردی ! همه را زرد میبینی
ناشناس
| United States |
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
مردک زردک...زرد خودتی و این نظرت...تو خیلی عقبی که 5 سال پیش خوندی...این جنایت 90 سال بیشتر گذشته ازش..رائفی پور هم کشف نکرده این جنایت رو...اسناد انگشت شمارش بوده اما امثال تو انقدر فهم و درک ندارن که بدونن هر سال هم به این مسائل پرداخته بشه کمه...این صهیونیست های بی وجود یه هولوکاست خالی بندی رو 60 ساله دارن میکوبن تو سر مردم جهان...بد تو نادان اومدی میگی 5 سال پیش خوندی و دیگه نباید بهش پرداخته بشه..!
زردک
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
هم خودت زردی هم نظری که دادی

اگه مشرق به این جنایاتی که علیه ایران و ایرانی شده - مثل پوریم - نپردازه تا صد سال دیگه هم صدا از کسی در نمیاد
تو هم هنر کردی 5 سال پیش خوندی...بیا یه جایزه بهت بدیم چهره ماندگار بشی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
این بنده خدا رائفی پور نیت خیر داره ولی یه جوری شده که الان باید رونالدو رو ول کنی غضنفر رو بگیری... بعضی حرفهاش داره به ضرر جبهه داخل تموم میشه...
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
4
42
شیطان در دو چیز با انسان شریک میشه: مال حرام و اولاد حرامزاده.
این ها همه فرزندان شیطانند که در قالب انسان دست به کار هایی میزنند که خود شیطان رو هم از سجده نکردن به انسان پشیمان کردن.

با اوج خشم و تنفرم نسبت به این شیاطین میدانم که خدا انتقام مارو از شما انگلیسی ها و استعمارگران به فجیع ترین شکل میگیره.

فعلا کـــه دوره شماست در دنیا.ولی بالاخره اون روز که خورشید ما طلوع کنه فرا میرسه و ما با امام زمانمان دنیا رو براتون جهنم میکنیم.
و آن روز بسیار بسیار نزدیک است.ان شاء الله ...
مسلمان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
3
60
بعضی از مردم *احمق* ما هنوزم که هنوزه به بی بی سی و من و تو و رسانه های شیطانی این ها اعتماد میکنن و خودشونو تو این جنایات شریک میکنند لعنتیا

تا کی باید با ... خوری انگلیسی ها و بهایی های جاسوس خیانت کرد به این کشور.دارین با خون مردم بازی میکنین نفهم های منافق.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
چرا به مردم توهين ميکني؟ فکر ميکني خودت کي هستي؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
مردك درست صحبت كن تو هم جز مردمي مگه غير از اينه؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
بابا راس میگه دیگه.چرا اینجوری بهش بد و بیراه میگین؟ یعنی میگین اعتماد به دشمن از *احمقی* نیست؟ هست دیگه.

بعدشم گفت :"بعضی از مردم"
ع
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
راست میگه بعضی مردم احمقن .. چشمهاشون کوره عبرت نمیگیرن ...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
4
35
با توجه به اینکه این بدبختی ها هم لابد زیر سر فلاسفه بوده!

ای کاش
اونهایی که سینه چاک غربند هر روز برای رفتن به سرزمین کسانیکه سالها پیش پدران و مادران مارا به بیرحمانه ترین شکل می کشتند، جلوی سفارتهای صف می کشند ، تا بعد از رفتن برای اون عین‌النجاست‌ها نوکری کنند ،
این مطالب رو ببیند و یک مقدار تفکر کنند .
پاسخ ها
فرزاد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
به خط اول منفی دادم به بقیه اش مثبت؛
کاش این قدر عوامانه، سینه ات رو برای فلاسفه چاک نمیدادی. در نقد امثال ما بر فلسفه اگر حرفی داری منتشر کن و الا مانند کنیزکان کفگیر خورده نق نزن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
3
32
لطفا از این موضوع عبرت بگیرید و جلوی از بین رفتن زمینهای کشاورزی رو بگیرید و همچنین جلوی مهارجت بی رویه از روستاها به شهرها رو هم بگیرید که فاجعه بزرگ برای ایران رخ نده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
2
55
مرگ برانگليس
پاسخ ها
ناشناس
| United States |
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
مرگ بر انگلیس و دست نشانده هاش بگیم بهتره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
2
32
اجازه می خواهم اول از جامعه هنری کشور عذر خواهی کنم بعدا عر ض کنم که اروپاییها برای جرایانات سراسر ظلمشون مثل جنگ جهانی دوم صدها فیلم ساختن اون وقت بعضی هنرمندای کشور ما این همه سوژه از دفاع مقدس و مسایل تاریخی و دینی و نمونه های بالا رو داره ولی دیگ تعهدش که به جوش میاد تازه یه فیلمی درست می کنه که صهیونیست ها و انگلیسی های خبیث براش هورا بکشند !
حقگو
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
2
34
متاسفانه در كتب تاريخ دانش آموزان ما اصلا به اين موضوع شايسته و بايسته پرداخته نشده. ضما هنوز صد سال از آن واقعه تلخ نگذشته چرا بعضي مراكز مثل سازمان اسناد و ... ؛تاريخ شفاهي يا دسته دو اين ماجرا را در قالب كتابي جامع و كامل تا به حال جمع آوري نكرده.
عباس
-
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
2
39
مرگ برروباه پیرانگلیس
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
18
21
مرگ بر دولتها و حکومتهای بی کفایت در زمان قاجار

بی کفایتی های دولت های قاجار را به پای دیگرکشور ها نگذارید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
پرفسور اون دولتهای بی کفایت را همون جنایتکاران و استعمارگران انگلیسی سر کار گذاشته بودن و میچرخوندن / ساده ایی ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
فک تو ببند

وتن فروش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
استاد! تند نرو. شاه بی کفایت بود انگلیس اگه خیلی شعور داشت اوضاع رو بدتر نمی کرد.ازش محبت نخواستیم فقط دشمنی نکنه.
الانم برو یه آب قند بخور بعد بشین فک کن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
4
38
بابا صد رحمت به این دولت با همه کم و کاستی که داره حداقل عزت و شرفمون رو حفظ کرده و با همه این گرونی ها و فشارها دیگه شاهد یک اجنبی تو کشورمون نیستیم.
تف ولعنت بر شاهان قبلی که این بلا رو سر کشور و ملت و اجداد ما آوردند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
2
31
با توجه به نظام فئودالیستی و کاستی یا نظام منحط ارباب رعیتی آن روز بیشترین طبقه ای که از آن قحطی بزرگ صدمات بزرگ جانی و معنوی دید طبقه متوسط به پایین جامعه بوده است. والدین من برایم تعریف کرده اند از زمان پدر بزرگ و مادربزرگم در اواخر سلسله ملعون قاجاریه که بعنوان رعیت در روستاهای شمال زندگی می کردند با آنکه کشاورز و دهقان بودند آذوقه آنها توسط حکومت وقت به یغما رفته و تا من آخر بزور مصادره و چنان قحطی دامنگیر آیشان می گردد که چندین فرزند خردسالشان را قحطی و بیماریهای ناشی از آن به کام مرگ می برد من خودم به شخصه بارها شاهد تألم و تأثر مادر بزرگم در اثر از دست دادن فرزندانش در این نسل کشی بوده ام. حالا شما تصور مرگ و میر را در یک خانواده دهقان و مولد در یکی از حاصلخیزترین نقاط ایران را بکنید پس وضع مردم در نقاط شهری و نقاط غیر مولد با توجه به اقتصاد کشاورزی آنروز چطور بوده است؟؟؟ در این ماجرا چند عامل به عمد دست به دست هم داده تا دشمنی اش را به ملت ایران بروز دهد که از آن جمله همراهی شاهان بی کفایت قاجار با استعمار کثیف انگلیس بوده است!!!!!
به هر حال آنها هیچ وقت درصدد اعتراف به جنایات خویش نخواهند بود این واقعه و هولوکاست ایرانی نیاز به تحقیق وسیع علمی دارد و لااقل نه فقط برای جبران خسارت که خسارت و نسل کشی 10 میلیون انسان بی گناه در دادگاههای دنیایی غیر ممکن است ولی برای رسوا کردن چهره کریه استعمار کثیف انگلیس این کار باید صورت گیرد.
پاسخ ها
doost
| Canada |
۰۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
اینقدر به انگلیس گیر میدین، ولی‌ اون قدرت داشته قدرت هم ظلم، و فساد میاره، استیمرگر بوده، تقصیرِ اصلی‌ از خود ملت بوده، که هکمهی بیعرض رو قبول میکردن، اینقدر نگین، حکومت دست نشاندهٔ انگلیس بوده، مردم اگه نمیخواستن، نمی‌شد،

هر بلایی بیاد به خاطره بی‌ لیاقتیِ یه عده از ملت هست
شيعه
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
1
44
اللهم عجل لوليك الفرج
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
3
56
با این که مدتی انگلیس زندگی کردم ولی صراحتا اعلام میکنم سگ تو روحت انگلیس
پاسخ ها
مجتبي
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۶
درود بر انسان هاي آزاد انديشي چون شما.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
2
40
خدا سلسله قاجار رالعنت كند ولي در بعضي از سريالهاي تاريخي سيما چهره تقريبا مثبت ويا حداقل خنثي از احمد شاه قاجار نشان ميدهند من اين مطلب محتكر بودن اين شخص رادفعه اول است ميبينم
ایران
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
1
42
مرگ برانگلیس روباه پیروحامیانش
وحيد عسگري
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
1
36
پدرم خيلي وقتها درباره سختي هايي كه در دوران كودكي كشيدن تعريف مي كرد.
وقتي اين مطالب رو خوندم ناخواسته ياد اون حرفها افتادم
به نظرم كاملا كار لازميه اگر يك مركز يا مرجعي از اين همه مراكز مطالعاتي تاريخ كه موجود هستن بياد همت كنه و تا كساني كه اون دوران رو درك كردن كاملا از بين نرفتن و همه نمردن، خاطرات شفاهي اونها رو جمع آوري كنه.
شيعه
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
1
38
اللهم عجل لوليك الفرج
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
3
38
خدا لعنت كند سلسله خبيثه قاجار كه اين مورد احتكار ارزاق مردم نمونه كوچكي از خيانت انهاست ازدست دادن قفقاز مرو خوارزم بخارا و..... ولي در سريالهاي سيما جهره تقريبا مثبت از اين نيمچه پادشاه نشان ميدهند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
این یعنی چی؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
1
33
فقط میخوام تقی به توقی بخوره اول ازهمه وقبل از این امریکایی ها باید دمار از روزگار این انگلیسی های خبیث و جنایتکار دراورد که در طول تاریخ از هیچ جنایت وظلمی در حق این ملت کم نگذاشتن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
1
38
ماشالله شاهان قاجار مسابقه بی کفایتی به راه انداخته بودن... لعنت بر همه شون
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
1
27
احسنت به خاطر این مقاله ارزشمند.
پاسخ به ناشناس:
سریال کلاه پهلوی داستان غارت آثار باستانی ایران در دوره رضاشاه را به تصویر کشیده که در تحقیق دیگر دکتر محمدقلی مجد با عنوان "غارت بزرگ" بیان شده. صبر کنید و ببینید.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
1
22
اصلاح فرمایید: محمدقلی مجد درست است نه محمدعلی مجد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
گویا اصلاح شده ... دستشون درد نکنه
کاظمی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
1
33
باسلام
برای احقاق حق ملی خودمان چند کار بر علیه انگلیس خبیث باید انجام شود:
1- تهیه گزارش از معدود شاهدین عینی مانند پدر بزرگ من که از جنایات انگلیسی ها خاطرات زیادی دارند قبل از اینکه این افراد را از دست بدهیم
2- ارجاع شکایت بر علیه انگلیس و درخواست غرامت به اندازه جنایتشان
3- تعطیلی سفارتخانه ( جاسوس خانه) انگلیس پلید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
مرگ بر انگیلستان خبیث
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
5
39
باید انگلستان کثیف از رو زمین محو بشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
واقعا باید رابطه با آمریکا بر قرار بشه و رابطه با انگلیس قطع بشه کلا...از ریشه باید با انگلیس همه روابط رو قطع کرد...جانوریه که دومی نداره...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
چون انگلیس بد بوده بریم با امریکا رابطه برقرار کنیم؟؟؟
برو بچه.برو از آب گل آلود ماهی نگیر.تحریم همین پدرسگ های امریکایی بود که باعث شد هواپیمای 727 ایران ایر چرخش باز نشه و جون آدمای بی گناه تو خطر بیفته.این فقط یه نمونه بود.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
آمریکاییها اجداد همین انگلیسیهای خبیسن ...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
3
26
انشاء الله تا چند وقت دیگر تو اروپا و انگلیس بیحیا و بی ناموس قحطی بیاد و هولوکاستی برای خودشان درست کنند نامردهای بیکفایت و کثیف احمق
سید
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
2
37
تز انگلیسی در تضعیف ملت هاست ، آنهم به هر قیمت و وسیله ائی .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
گل گفتی سید جوان
امین اله
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
2
36
لعنت خدا بر انگلیس پست فطرت و کثیف انشالله روزی برسه که انتقاممون رو ازشون بگیریم.
اللهم عجل لولیک الفرج
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
5
34
مرگ بر انگلیس
مرگ بر این دولت خبیث که در ذاتش چیزی جز خباثت نیست.
و خاک بر سر هر کسی که ذره ای دلش برای انگلیس غنج برود.
ایرانی بودن یعنی نفرت از انگلیس از این بریتانیای صغیر و حقیر
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
72
13
احمق بی شرف نادونی شاه ایران رو چه ربطی به انگلیس داره؟ ملتی احمق هستند که مشکلات خود را به گردن دیگران میاندازند و این ملت تا اخر بیچاره هست
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
بیچاره توی احمقی که نمیفهمی اون شاه دست و پا چلفتی را انگلیس توی کت این ملت کرده بود و با زور سرنیزه سالها این ملت را چپاول کردن نادون !، اینکه عقب موندگی ما ریشه تاریخی داره هیچ شکی درش نیست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
اشتباهی مثبت دادم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
معلومه انگلیسی هستی!!!!
فرزاد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
مشرق! جون هر کی که میپرستیش چرندیات این خوکهای کثیف بی سواد و بی تربیتو منتشر نکن اعصابشو نداریم
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
ببند پوذتو ابله
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
چرا به سر كله ي همديگه ميپرين شاه قجار بي عرضه بوده بي لياقت بوده اينگيليس هم از اين موضوع سواستفاده كرده به جاي فوش به اينگليس به شاه بي كفايت قاجار فوش بدين كه ازوغه به مردم نميداده در انبارها رو بسته بوده.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
بیچاره خودتی...خاک به سرت کنن بی وجود
وطن فروش
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
هو گوسفند درست حرف بزن. من هم به احمد شاه فحش میدم هم به انگلیس نکبت.تو که سگ در خونه ملکه الیزابتی جوش نیار.یه تیکه استخون میخوای که اونم برات میارن...البته با اعمال شاقه!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
شاه قاجار اگر شاه بود مثل نادر و کورش و حتی چنگیز مغول از مملکتش دفاع میکرد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۸
مرگ بر نوکر پول انگلستان
محمد رضایی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
3
35
رسانه ها باید تا ابد روی این قضیه مانور بدن و ما این حقیقت رو تا ابد مثل چماق روی سر ایادی استکبار نگه داریم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
رسانه ها فعلا سرشون مثل کبک زیر برف هستش...
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
2
24
سلام خسته نباشید من در مورد این نسل کشی از چندسال قبل اطلاع پیدا کردم ولی از اونموقع تا حالا به جز معدود سایت هایی مثل مشرق ، مصاف و... اطلاع رسانی خاصی ندیدم به خصوص از دولت و رسانه های تصویری. باز هم دمتون گرم که اینقدر جامع به این مسئله پرداختید. خواهشا طوری برنامه ریزی کنید برای اطلاع رسانی که این مسئله در دروس درسی دبیرستان و دانشگاههای ما گنجانده شود و روزی به این نام در تقویم برای یادبودشان نامگذتری شود و همچنین مسئولین در سخنرانیهای بین المللی افشاگری کنند. اگر ما مردم و شما رسانه ها بخواهیم میشود. التماس دعا
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
چند وقت پیش هم رئیس جمهور تو یکی از صحبتهاش به این موضوع اشاره کرد وتااونجای که یادم میاد دستور تشکیل کمیته ای برای دریافت غرامت از قوای متفین را داد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
موافقم
ناصر
Ecuador
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
2
29
با سلام به مشرق و مشرقیون.
من هم مثل بعضی دوستان مشرقی نتواتستم تا اخر این گزارش را تمام کنم.
و اما در جوابیه بعضی متکبرین داخلی که کامنت میگذارند و برعلیه مردم خودشان نظرمیدهند باید عرض کنم که. لااقل از حکومت ناصرالدین شاه قاجار علمای ما به انحای مختلف برعلیه استعمار مبارزه کردند و از جمله انها میرضای شیرازی. شیخ فضل الله نوری و میرضارضای کرمانی شاگرد جمال الدین اسعدابادی و.... حال در دوره تشدید استعمار انگلیس جرثومه های داخلی انها هم بطور مضاعف وارد صحنه شدند و خون مردم سرزمین مارا مانند زالو مکیدند. نمونه امروزی ان تحریمها علیه کشور.مردم . نظام ما را رقم زدند و عوامل داخلی انها هم در کشور و نبض اقتصاد مارا بدست گرفتند. و سرسپردگان داخلی انها هم هر روز در نقاط مختلف داخل و خارج تریبون به دست بجای دفاع از منافع کشور حمله به نظام می کنند.عجب شباهت ملموسی وجود دارد بین سالهای 1917 . 2012.
خداوند سایه سید علی را از سرما کم نکند.
با تشکر
ناصر از کیتو - اکوادور
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
میرزا درسته نه میرضا
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۷
حالا بنده خدا از اون سر دنیا نظر گذاشته دیگه ملا لغتی نشید...دمت گرم آقا ناصر
یوسف
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
1
14
سلام ... برای اونایی خوبه از قطع رابطه ایران وانگلیس ناراحتنو برای اونایی خوبه که از دولت هایی حمایت میکنن که نوکر انگلیس بودند .... سگ پیر استعمار...یاعلی
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۶
1
18
از ابوی مرحوم که در آن زمان یک روستایی و زارع بوده است خاطراتی شنیده بودم امادر این حد از عمق فاجعه خبر نداشتم اما باید از آن انسان نمایی که که بعنوان مثلا پادشاه بر این کشور حاکم بوده و در آن قحطی به فکر نرخ روز گندمهای احتکار ی خود بوده است باید به بدی یاد کنیم و لعنت ابدی خدا را برایش آرزو کنیم و از خدای رحمان و رحیم بخواهیم که به حرمت آبرومندان درگاهش هیچ کشوری را و بویژه ایران عزیز را گرقتار شر این گونه موجودات انسان نما نفرماید .
درود و رحمت خدا به روان پاک امام خمینی که با توجه به رنجهای ملت در سالیان گذشته با تمام وجود بر تحقق شعار نه شرقی و نه غربی وجمهوری اسلامی اصرار فرمود . و مرگ بر انگلیس و دارو دسته اش و نفرین برکسانی که در سختی روزگار عامه به فکر مطامع شخصی خود هستند .