مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۱۵۷۲۸۵
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۱ - ۱۹:۱۸
چاپ
پس از دو ماه تعطیلات تابستانی که طی آن پخش سریال های ترکیه ای از کانال های تلویزیونی این کشور بنا به یک سنت قدیمی در جهت تلاش برای استراحت و آرامش مردم در فصل تابستان قطع می گردد، ادامه پخش سریال پربیننده « صد سال پر احتشام » یا « حریم سلطان » با قسمت های جدید از روز چهارشنبه گذشته از کانال تلویزیونی استار ترکیه از سر گرفته شد.
به گزارش مشرق به نقل از انتخاب، دردومین قسمت سری جدید این سریال، نکات توهین آمیزی نسبت به ایران در این سریال مطرح شد که بنظر می رسد بی ارتباط با وضعیت روابط ایران و ترکیه در چند ماه گذشته نبوده و تعمد خاصی در گنجاندن و نمایش برخی موضوعات در ارتباط با ایران در قسمت های جدید سریال بوده است. ابتدا به موارد مطروحه در این قسمت از سریال اشاره و سپس به تحلیل ماجرا می نشینیم.
توهین به ایرانیان در سریال پربیننده ترکی+عکس 
1- در قسمت های جدید سریال دختری ایرانی به نام فیروزه بعنوان برده وارد قصر سلطان سلیمان می شود و خود را فردی از اهالی ری و سریانی معرفی می کند. وی با تلاش خواهر سلطان سلیمان و در حالی نظر سلطان کاملاً به وی جلب شده است، بعنوان یکی از زنان حرمسرا قرار است در قسمت های آتی در خدمت سلطان سلیمان باشد. یعنی یک ایرانی در حرم سلطان ترک؟
2- سلطان سلیمان در این قسمت از ایران بعنوان « دیار عجم » نام می برد که سعی می کند اطلاعاتی راجع به آن کسب کند؟ این در حالی است که آوازه امپراطوری ایران در آن زمان به اندازه ای بوده است که در دنیا کسی این کشور را عجم خطاب نکند!
2- مهترین فراز این قسمت از سریال بخشی بوده است که یکی از متحدین محلی سلطان سلیمان، به صدر اعظم وی ( ابراهیم پارگالی ) می گوید بدلیل بی توجهی سلطان سلیمان به دوستان خود، آنها یکی پس از دیگری به شاه طهماسب پناه می برند، چرا که شاه طهماسب از هر لحاظ به آنها بیشتر و بهتر می رسد. این گفته چنان به پارگالی سخت می آید که ضمن قتل بلافاصله صاحب سخن، اظهار می دارد این دیو...... که اسمش را شاه طهماسب گذاشته است،پاسخ این کار خود را خواهد گرفت. وی دو بار کلمه دیو..... را خطاب به شاه طهماسب بر زبان می راند.
در بررسی متون تاریخی تا آنجائی که نویسنده بررسی کرده است، نامی از زنی ایران و سریانی بنام فیروزه ، بعنوان همسر و یا معشوقه سلطان سلیمان به میان نیامده است. اینکه سلطان سلیمان وی را به حرم خود راه دهد و در قسمت های بعد با او به معاشقه و هوسبازی بپردازد، موضوعی نیست که به مذاق ایرانیان خوش بیاید و به راحتی از کنار آن بگذرند. حرمت ایران و زن ایرانی باید در هر صورت حفظ گردد، سریال های تاریخی جای مناقشه های سیاسی و بی احترامی به یک ملت و تاریخ آن نمی توانند، باشد علی الخصوص اینکه این اقدام از سوی سازندگان سریال در کشوری صورت گیرد که داعیه دوستی و برادری با ایران را دارد.
در برنامه های تلویزیونی ترکیه الفاظ رکیک بشدت سانسور می شوند، لذا خطاب کلمه بسیار زشت دیوس به یک شاه ایرانی که داعیه اسلام گشائی داشته است، جز با هدف خاص صورت نگرفته و تعمدی در کار بوده است که بهتر است سازندگان این سریال متوجه توجه و ناراحتی طرف ایرانی به این نکته شده و در قسمت های بعد نسبت به تصحیح آن اقدام نمایند.
ضمن اینکه عجم خطاب کردن کشوری بزرک چون ایران می تواند به دامن زدن و به بکار بردن الفاظ مشابه در سایر کشورها بیانجامد که توصیه می شود سازندگان سریال از ورود به آن اجتناب ورزند.
اگر چه باید منتظر قسمت های بعدی این سریال علی الخصوص حمله سلطان سلیمان به تبریز که برای آن برنامه ریزی می شود و اقداماتی که فیروزه در کاخ عثمانی بعمل خواهد آورد، ماند، تا ماهیت جریان اخیر بیشتر و بیشتر مشخص گردد، اما این سوال جدی از هم اکنون نیز وجود دارد که آیا روند جدید سریال در خدمت سیاست خارجی ترکیه و در جهت سیاست نئو عثمانی دولت حاکم ترکیه قرار نگرفته است؟
انتشار یافته: ۵۹
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۱۱
عبدالرضا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۳
8
31
این ترک ها دارند خیلی رشون رو زیاد می کنند ، باید بصورت اساسی حالشون رو بگیریم.
جالبه در یکی از سریال های در حال پخششون در شبکه gem tv بنام روزگار تلخ ، اونها دارند اسلام خاص خودشون و اسلام آمریکایی رو تبلیغ می کنند. به عنوان مثال شخصیت اصلی این فیلم بنام محمد کسوالی به دوستاش پیشنهاد میکنه نون حلال رو با کارکردن در مرکز فساد و کاباره و فروش مشروبات الکی در بیاورند !!!!!!!! و دنبال قرض X نروند ؟!؟!؟!؟!
یا پول حاصل از آدم دزدی ، زدن گاو صندوق مردم یا کشتن آدم های بیگناه رو مباح جلوه میدند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۳
13
18
خداییش خود جنابعالی اصلا میدونی شاه طهماسب کی هست یا اصلا برات مهم هست؟ که حالا به بابای ترک ایراد می گیری؟
پاسخ ها
یلدا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۲۳
خود تو میدونی کیه ؟
امین
United States
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۳
7
37
ببین کارمون به جایی رسیده که هر پیزوریه در پیتی مردونگیشو به رخ ما ایرانیا میکشه ، تا کی باید زن و بچمون بشینن پای جومونگو سلطان قابوسو ... .
چرا نمیاین یه فیلم خوب از خشایار و داریوش و نادر شاه بسازین تا مردم بدونن ما هم با عرضه بودیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۷
زن و مرد ما می دونند
ناشناس
Sweden
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
13
60
وقتی ترکیه ادم می شود!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
مشکل اینجاست که نمی تونن آدم باشن...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
ترکیه هم آدم می شود ؟ ؟؟؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
مگه تو آدمی؟
ولی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
7
23
نویسنده انقدر بیسواد بوده که خبر نداشته در آن زمان سلسله ترک زبان صفوی در ایران حکومت میکرد،ترک زبانان برای اولین بار بعد از اشغال ایران توسط عربها،زبان ایران به صورت رسمی از عربی به فارسی برگرداندندو اولین دولت ملی با پرچم ایران را به اهتزاز در اوردند... باز بگین ترکها اینطورندوووو...
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
به نام خدا
نویسنده سواد کافی داشتند که شما نظرشان را خواندید! ثانیا میگویند ترکان ترکیه نه آذری زبانان خودمان که ایرانی هستند!

مثله اینکه بگویند عربهای حوزه خلیج و عرب زبانان خوزستان(محل زندگی ما) ناراحت شوند که اصلن جدا هستند!

در ضمن مناطق شمال غربی ما بر اثر حملات عثمانی ها به مرمر زمان زبانشان تغییر کرد! حب الوطن من الایمان!
اردشير
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
ما نوكر تركهاي خودمونم هستيم عزيزم
آبي ارام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
7
13
يكم تحويلشون گرفتيمااااا
امیر
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
8
15
شتردرخواب بیندپنبه دانه
گهی لپ لپ خوردگه دانه دانه
درحقارت حقیران همین بس که راه توهین وفحاشی پیش می گیرند. صرف نظرازمقاصدسازندگان وتوهین اهانت کنندگان که مستلزم عذرخواهی است،فرهنگ فاخرایرانی به مایادآوری می کند:
سنگ بدگوهراگرکاسه زرین بشکست
قیمت سنگ نیفزایدو زر کم نشود...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
سنگ بدگوهراگرکاسه زرین بشکست
قیمت سنگ نیفزایدو زر کم نشود...

این شعر منو برد....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
5
21
خوب این بیشتر بیانگر بی خبری شاهان ترک از دنیای اطراف خود است و نه تحقیر ایران. اگر شاه ترک نام ایران را هنوز نشنیده و به رسم جاهلیت قبل از اسلام آنرا عجم مینامد نشان میدهد که لااقل 1000 سال از دنیا عقب بوده!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
8
20
وقتی خودمان ارزش پولمان را یکباره اینقدر پایین میاوریم از دیگران چه انتظاری میشود داشت
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
8
27
.... به آتاترک بیشتر میاد که ترکیه رو تبدیل به روسپی خانه بزررگ غربی ها کرد.
پاسخ ها
بنده خدا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۴۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
بسم الله

آیا میدانستید ترکیه جز انگشت شمار کشوری هست که روسپی گری یا تن فروشی در آن مجاز است!!!در حالی که فقط یک ایالت از آمریکا این کار تن فروشی مجاز است! و حتی در چین کومونیسم هم غیر مجازه!!!

واقعن که لاییک هستن!! حتی عده ای به آنان مرجئه نیز میگویند!که ینی به آخرت ایمانی ندارند!
شهروند همدانی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
9
28
خداوندرا سپاس میگوئیم که دشمنان مارا از احمقها قرار داده است.(پیامبر اکرم)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
9
16
زمان جنگ ترکیه معروف بود به ناامنی و دزدی!
از ادمای اون دوره بپرسید
از جنگ تحمیلی ما و البته از عرضه کردن خیلی چیزاشون در سواحل مدیترانه به اروپاییا به این پولا رسیدن

یادتون باشه همیشه میشه از خودفروشی پول دراورد؟ولی کیا حاضرن این کارو بکنن؟
پاسخ ها
ناشناس
| Lebanon |
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
راست میگه. اون موقع تو ترکیه مثل قدیما راهزن بود و نمیشد از یه راه زمینی رفت و گیر اونا نیفتاد. حالا واسه ی ما ادعای فرهنگ و انسانیت و صلح و پادرمیونی و آقابالاسری میکنن.
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
7
26
سلام

این هم از برکات سفر چند هفته پیش آقا عزت ضرغامی به ترکیه و دیدار با مسئولین رادیو و تلویزیون ترکیه....
بد نیست آقا عزت یه موضعی بگیرند....
بهمن
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
17
23
انتظار دیگه ای از این لائیک های بی دین نمیشه داشت
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
2
18
ایکاش به جای توجه به سریال ترکیه یه نگاهی می انداختند بد نبود افغانستان هم از ما جلو میزنه.
عبدالله منتظر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
6
13
تركيه بايد هميشه به ياد داشته باشد عثمانيان ابتداء براي مدتي بسيار ، بردگي بني عباس را در مصر مي كردند (به عنوان مملوك) و سپس با خدعه و نيرنگ و خيانت هايشان به مالكان به اصطلاح مسلمان خويش(كه حداقل بايد حق نمك آنان را كه بواسطه آنان اسلام آوردند نگه مي داشتند)كم كم در تركيه امروزي پايه ريز دولت به اصطلاح عثماني شدند ولي عاقبت به واسطه فساد مفرط دستگاه حكومتي شان مضمحل شدند و بدان سبب پايه ريز سلطه هرچه بيشتر غير مسلمانان بر بخشهاي بسياري از سرزمين هاي اسلامي شدند.
حضور همه جانبه امريكا و اسرائيل در تركيه كنوني تنها اين مطلب را در ذهن متبادر مي كند كه حتي همچون عثمانيان نخواهد بلكه بايد گفت: اين ره كه ميروند نه حتي به تشكيل چنان حكومتي خواهد انجاميد چون رياكاري ها و ظاهرسازي هاي مستمر و ناشيانه آنان ديري نخواهد پائيد كه به رسوايي فراگير آنان در دنياي اسلام خواهد انجاميد . الا آنكه نسبت به اسلام فهيم ،بصير ،صادق ، مخلص ونهيتا" عامليت همه جانبه پيدا كنند . دعا كنيم چنين شوند . انشاالله
اتابك
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
21
17
سريال در حال پخش وضعيت داخل دربار شاه سليمان را نشان ميدهد كه مثل شاهان ايراني آنها نيز در حرمسراهاي خود زنان زيادي از اقوام مختلف داشتند . بنظر اينجانب بودن يك زن اسير ايراني توهين به ايرانيها نميباشد و يا عجم خطاب كردن آنها چيزي از ارزش ايرانيها كم نميكند
میثم
Germany
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۴
4
24
دوست عزیز، خوب است که به این موارد توجه می کنید. اما بهتر است سوزنی هم به تلویزیون خودمان بزنید. آنها سریال تاریخی می سازند و برایشان فروش جهانی مهم است. اما ما تاریخ خودمان را هم قبول نداریم.
پاسخ ها
عمو جواد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
خوب معلومه تاریخی که یک شاعر بلند اوازه پارسی مثل فردوسی و حافظ وسعدی حتی یک بیت در مورد ان نگفتن خوب معلومه مقبولیت نداره
اشاره به کوروش
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
4
2
من از حکومت ترکیه که دشمن حکومت عراق پناه داده و از تروریست های عربستانی وقطری که امیت سوریه را نابود کردن حمایت می کنه و سپر دفاع موشکی ناتو را در مرز ایران مستقر کرده تا در صورت حمله آمریکا یا اسرائیل هم جلوی شلیک موشک های ایران را بگیره و هم موشک به شهر های ایران شلیک کنه متنفرم......
لعنت بر دولت دروغگوی نامرد ترکیه
batool
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
2
9
من این فیلمو ندیدم ولی شخص نویسنده شما چ موضعی گرفتی در مقابل کلمه عجم ببینید عجم یعنی غیر خودی و بیگانه از کشور خود مثلا الان ترکیه عحمه چون برای ما ایرانی ها غیر ایرانی و بیگانه از ایران هستش شما زیاد حساس نشو ارق ملی هم نگیردت :d
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۴۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
6
7
برادر مطمئنی صفویه ترک بودن؟
پس چرا در هیچ کدام از اسناد نوشتاری که ازآنها به جا مانده اشاره ای به این موضوع نشده؟
اردبیل -شیخ صفی . وهرجایی که دوست دارین برید وببینید
مسلمان ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۱۲ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
7
11
ترکیه ای که دستش به خون 900000 اقوام ایرانی ترک زبان فارسی زبان و کرد زبان در زمان حمله به ایران آلوده هست

امروز چطور داره ایران رو تحقیر می کنه...

البته ما شیعیان صاحب داریم...
مسلمان
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
4
9
آقا بهمن عزیزلطفابیشتر مطالعه کنید اولا لائیک کلمه عربی است در اصل لایسکیشن فرانسوی است به معنی دمکراسی است نه بی دین، مردمان آن سرزمین بی دین نیستند مثل نیستند خیلی معتقد به دین اسلام و اهل بیت (ع) را دوست دارند.
ستایش
France
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
16
21
تا اونجا که من شنیدم قراره و یا انجام شده تا الان که ایران هیچ شاهی نداشته و همه شاهان رو از کتب تاریخ حذف کردن.
شاه طهماسب که سهله یعنی داریوش و کوروش هم نداریم. پس در نظر بگیریم شاهی به اسم شاه طهماسب هم وجود نداشته و جایی هم در کتابهای تاریخ ما نداره. دومن فرض کنید فیروزه خانم هم همسر وزیر دفاع کانداست، یعنی شیرین جم. یعنی کسیکه تونسته به دربار پادشاهی عثمانی راه پیدا کنه. همچین بدم نیست. هرچی هستیم و هرچی هستن فعلا که با صنعت توریسم مملکتشونو می چرخونن. نه نفت و گاز و پسته و زعفران دارن نه پولدارهاییکه پورشه سوار باشن و .... در ضمن کافر همه را به کیش خود پندارد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۷
شما حالت خوبه؟
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
3
23
وقتی که در تلویزیون خودمون در سریالها وفیلم ها قومیت های مختلف را مسخره می کنند چه انتظاری از کشور همسایه است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۶ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۷
عزیزم برو ببین ترکیه با کردا چه میکنه بعد حرف بزن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۵
5
11
مگه شما هم ماهواره دارید؟وووی خیلی بده
دختر ايران زمين
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۶
4
5
دوستان وقتي قهرمان بچه هاي ايران امثال جومونگ و دونگي و بتمن و .... اينا هستند چه انتظار از بيگانه داريد...وقتي بچه هاي امروز حتي نميدونند رستم و سهراب و گردآفريد ها كه بودند و چه كردند انتظار داريد كشوري مثل تركيه كه داعيه فرهنگي داره ولي دائما شاعراي ايران رو مال خودش ميدونه مياد فيلم بسازه از ما خوب بگه خوب معلومه كه نه...چون ميخواد فرهنگ خودش (البته فرهنگي كه نداره )و از فرهنگ ما برترنشون بده. اينقدر ساده نباشيم اول ببينيم خودمون چيكار كرديم بعد هي غرغر كنيم كه چرا اين كارو كردند ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۷
آخه شقایق چه ربطی به کودرز داره؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۲۴
6
1
خوب‏ ‏محض‏ ‏اطلاع‏ ‏باید‏ ‏عرض‏ ‏کنم‏ ‏شما‏ ‏با‏ ‏کمی‏ ‏تحقیق‏ ‏در‏ ‏تاریخ‏ ‏متوجه‏ ‏میشید‏ ‏که‏ ‏سلسله‏ ‏صفویه‏ ‏نه‏ ‏تنها‏ ‏ترک‏ ‏نبودند‏ ‏بلکه‏ ‏حتی‏ ‏شیخ‏ ‏صفی‏ ‏الدین‏ ‏اردبیلی‏ ‏از‏ ‏کردهای‏ ‏کردستان‏ ‏بوده‏ ‏که‏ ‏وقتی‏ ‏به‏ ‏سمت‏ ‏تبریز‏ ‏میره‏ ‏در‏ ‏اونجا‏ ‏زبان‏ ‏ترکی‏ ‏رو‏ ‏یاد‏ ‏میگیره‏ ‏پس‏ ‏اینو‏ ‏باید‏ ‏دونست‏ ‏که‏ ‏صرف‏ ‏صحبت‏ ‏به‏ ‏زبانی‏ ‏نشانه‏ ‏این‏ ‏نیست‏ ‏که‏ ‏اونجایی‏ ‏هستی‏ .
ناشناس
United States
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۳
1
5
تصیره ماست وقتی ما خودمون تاریخ هخامنشی و پاک میکنیم از ترکا انتظار دارید چیزی از ما بدونن همین که اسم شاه طهماسب تو یه فیلم اومده خودش جای شکر داره باز ترکا میشناسن یه همچین اسمیرو ما چی ؟؟؟ خودمون چقدر میدونیم ؟؟ خود ما هم فیلم بسازیم ....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۰۷
1
5
واقعا اوضامون حسابی خرابه
نا شنا س
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۵
2
2
ببینید توروبه خدا . ایرانیامون به خاطر ترکا به جون هم افتادن.بسه دیگه
سهراب
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۳
3
0
من موندم این سریال های خاله زنکی مثل این و جومونگ که همه داستانش نقشه مسخره زنان حرمسرا برای حذف و زیرآب زنی همدیگه است و شخصیت ها یا بشدت بد منفی و در حد هیولا یا فرشته معصوم و پخمه هستن چه جذابتی داره !!!! راستی زمان عثمانی ها زنان انقدر باز بودن !!! پس اتا ترک چیرو شبیه اروپایی کرده؟ ترکا که در اوج مذهبی بودن انقدر بی حجاب بودن وای به این عصر!!!
کریم
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۵
5
1
خاک برسری ترکیه ایها و غرب زدگیشون از تغییر حروف الفبا به لاتین معلومه ودیگه جای بحثی رو نمیذاره وبقیه اش رو دیگه خودتون بدونین که زبان ایرانی از چه زمانی بوده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۷
6
0
مسئله اینه که ترکا خودشون بی غیرت هستند و ابایی از نشون دادن بی غیرتی خودشون هم ندارند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۱/۰۹/۰۸
3
1
هميشه كسي كه ميخواد خودشو نشون بده بقيه رو خراب ميكنه
مرضیه
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
2
2
بابا دعوا نکنید باهم دوست باشید
خسرو
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
3
1
به بابات يكي توهين كنه خودتو ميكشي چه برسه به شاه طهماسب...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۱/۰۹/۱۰
1
0
اگه الان گربه اس يه زماني ببر بوده...
فلانی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۰
1
2
از وقتی این سریالو دیدم منی که از تاریخ متنفر بئدم و از بچگی درس تاریخو به ما تحمیل کردن کمی از تاریخ خوشم اومده و افسوس میخورم که چرا ایرانم این عرضه رو نشون نمیده با همچین برنامه هایی مردمو علاقه مند کنه البته سریالای مذهبی زیاد میسازه ها اونم اونقد زیاد که ماهارو از دین و مذهبم زده میکنه درضمن اینقدم طرفداری کوروشو . . . نکنین اونم مثل همه شاها+ امروزی ها دنبال هوسبازیای خودش بوده
نا شناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۳
1
4
یعنی واقعا الان مشکل مملکت ما این سریاله؟! که تو هر سایت خبری میری تو اخبار ویژه اش حتما یه خبری ازش گذاسته؟!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۷
4
0
ا
کیمیا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۲
0
4
ترکیه خیلیم خوبه تقصیر کشور ماست اجازه میده همه بهس توهین کنن اگه عرذه دارن دوتا سریال خوب بسازن مردم نشینن بای ماهواره
امیر حسین از دیار رستم شهر مردان اریایی
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۴/۲۱
0
0
ما فرزندان ایران هستیم به کشور اشغال وتن فروش چه کار داریم ما باید کشور خودمان را بسازیم
بهار
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۰
0
0
چه جالب به جای این همه بحث میرفتین تاریخ کشورتون و میخوندین بهتر نبود؟؟اگه سریال هاشون خوب نیست پس چرا همه دقیق میدونن چی به چیه و کی به کیه تو داستان؟؟همه دنیا مثل موشک دارن پیشرفت میکنن از اونجایی که ما دنبال سرگرمی و جدل بیخودی هستیم سر امثال شما هارو به این مطالب گرم میکنن.به جای حرف زدن از قدمت 2500ساله و تمدن ایران و طهماسب تلاش کن با علم روز برابری کنین داشتم داشتم مهم نیست دارم دارم مهمه
kami
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۱
0
0
بهترین قوم بهترین نسل تو جهان ایرانیه و اینو همشون میدونن و میخان با این کارا انکارش کنن فقط ایران
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار