مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۱۳۴۴۵۷
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۱ - ۱۱:۱۱
چاپ
بی شک نمایش رفتارهای زناشویی هر چند به صورت ناقص، نوعی سکس پنهان تلقی می شود و در فیلم «مردان مریخی، زنان ونوسی»، به کرات چنین رفتارهایی به تصویر کشیده می شوند. مثلاً در اوایل فیلم، یکی از زنان به مرد می گوید «عزیزم امشب بیا پیش من. تخت را گرم کرده ام» و دیگری می گوید «بیا پیش من، آن لباسی که دوست داری را پوشیدم» و نظیر چنین مواردی به کرات در رفتارها و دیالوگ های فیلم به چشم می خورد.
به گزارش مشرق، شاید بتوان گفت آنچه تاکنون سبب ادامه حیات سینمای سخیف و مبتذل شده است، عدم تماشای آثار سینمایی توسط دلسوزان فرهنگی بوده است. اخیراً هم که برخی سایت های حزب الله به نقد فیم ها روی می آورند، توجه شان بیشتر معطوف به فیلم های قوی با محتوای بد می باشد و آثار سخیف مغفول مانده اند.
 فیلم «مردان مریخی، زنان ونوسی» چندی پیش در سینماهای کشور اکران شد.از داستان ضعیف، ایده تکراری، بازی‏های ضعیف و نکات ساختاری فیلم که بگذریم، نگاه ما بیشتر معطوف به محتوای فیلم است که می توان نکات زیر را ناظر به آن ذکر کرد.
در این اثر، شاهد صحنه‏ های فراوان از زنانی با آرایش غلیظ و حجابی نامناسب هستیم. کلوزآپ های فراوان از صورت زنان با آرایش غلیظ، بر حریم شکنی بیشتر این فیلم اذعان دارد. نیز صحنه‏ای که زنان به ترتیب در مقابل تور لیدر نشسته‏اند و دوربین با طمأنینه یک یک آنان را در حالتی که آرایش غلیظ و رفتارهای زننده‏ای دارند، نشان می‏دهد.


تعمد بیش از حد سازنده فیلم بر پوشش نامناسب زنان به کرات مشاهده می‏شود. اکثر مواقع، خانم‏هایی را می‏بینیم که گرچه پوششی بر روی سر خود دارند، اما این پوشش به گونه‏ای است که گردن و حتی گوش آنان نمایش داده می‏شود. اعطای مجوز به فیلمی با چنین سطح بی حجابی، البته بیانگر حقایقی در مورد صلاحیت وزارت ارشاد در دعواهای اخیر می باشد. حتی در صحنه‏ای، یکی از دوستان سیمین، آرزو و عقده پوشیدن لباس نامناسب بر سر مزار پدر خود را با بیان نوع لباس (دکلته) به زبان می‏آورد.از حجاب زنان که بگذریم، رفتارهای سبک و همراه با ناز و عشوه‏شان هم پرده عفاف را می‏درد. فی الواقع نوعی تعمد کارگردان برای به تصویر کشیدن این ناز و اداها قابل فهم است.. نمایش صحنه اسکی زنان با لباس‏های کوتاه و  حتی همراه با آهنگ هم از نکات دیگر است. واقعا حذف این صحنه‏ها چه لطمه‏ای به ساختار ضعیف فیلم وارد می‏کرد و از آنطرف چه هدفی برای قرار دادن آنها در فیلم می توان متصور شد؟

روابط آزاد محرم و نامحرم در این فیلم به راحتی به تصویر کشیده می شود. گویی اصلاً مقوله‏ای به نام «حریم زن و مرد» وجود ندارد. رفتار زنان در سفر اروپا با تورلیدر، نمونه ای از این حریم شکنی است. چند زن به همراه یک مرد به عنوان تورلیدر به سفر اروپا می‏روند و کاملاً آزاد و صمیمی با وی تعامل می‏کنند.

در صحنه‏ای از فیلم به بهانه مراسم عروسی (که مختلط هم می باشد) شاهد پخش آهنگ تند به همراه اشعار نامناسب و رقص هستیم. حتی در صحنه‏ای، عروس در کنار مردان ایستاده و با تماشای رقص آنان کف می‏زند. زن و مرد نامحرم در کنار یکدیگر به رقص و آواز مشغول هستند. البته خوشبختانه سازنده فیلم، تنها اجازه نمایش رقص مردان را داشته است که معلوم نیست بر مبنای حکم کدام مجتهد توسط مسئولین ارشاد حلال دانسته شده؟

نکته دیگر در این فیلم، تضعیف بنیان خانواده می باشد. نمایش زورگویی ‏های سیمین و القاء این مطلب که تمام زندگی‏ها همین است، بر تضعیف بنیان خانواده موثر است. این گونه نمایش‏ها بی تردید از شوق و علاقه به ازدواج  و تشکیل خانواده خواهد کاست. کارگردان بجای آنکه روابط صحیح خانوادگی را نشان دهد و به این وسیله به  اصلاح رفتارهای غلط خانوادگی کمک کند، با نمایش زنی زورگو و سلطه‏جو و عمومیت دادن این خلق و خو به تمام زنان، سعی در القای این مطلب دارد که ازدواج و تشکیل خانواده، جز دردسر چیزی برای مردان ندارد. بی ‏تردید این گونه فیلم‏ها بیش از هر چیز به ضرر خود زنان است.
در بخش دیگری از فیلم، شاهد مخالفت سیمین با بچه ‏دار شدن هستیم. وی بچه ‏دار شدن را در تنافی با فعالیت مستمر اجتماعی می‏داند. جالب این است که سیمین فعالیت اجتماعی‏ای جز مهمانی و سفر به اروپا ندارد. حقیقتاً این شکل، الگوسازی از زن مسلمان ایرانی و تخریب نقش مادری و همسری وی به سود چه کسانی است؟

در طول فیلم دو مرد با یکدیگر مقایسه می‏ شوند، دو دوست که یکی مجرد است و بر تجرد خود تاکید و تشویق دارد و هیچ مشکلی در زندگی ندارد و دیگری متاهل است و دائماً با مشکلات گریبانگیر. مشکلات وی هم همگی ناشی از زندگی متأهلی است. تحمل زنانی که هر کاری انجام می‏دهند تا دل همسر خود را بدست آورند هم مشکل نشان داده ‏می‏شود و این یعنی هر چند هم همسرانت تو را بخواهند، باز تجرد به مراتب بهتر و عالیتر است. در نهایت، مرد متاهل از دست هر دو زن خود فرار می‏کند و به آغوش دوست مجردش باز می‏گردد.

 بی شک نمایش رفتارهای زناشویی هر چند به صورت ناقص، نوعی سکس پنهان تلقی می شود و در این فیلم، به کرات چنین رفتارهایی به تصویر کشیده می شوند.

نهایتاً اگر هم بپذیریم سازندگان این فیلم قصد داشتند روابط خوب خانوادگی را به نمایش بگذارند، از کارکردهای پنهان فیلم که همان عادی سازی روابط محرم و نامحرم، نمایش سکس و ... است، غفلت شده است. در ضمن اگر تمایل داریم روابط صمیمی زن و شوهر را به بهانه اینکه در متن فیلم محرم هستند نشان دهیم، چرا رفتارهای دیگرشان را نمایش ندهیم؟ آیا روابط صمیمی، تنها منحصر در روابط جنسی است؟با نیم نگاهی به سینما، تلویزیون و رسانه‏ های ایران، شاهد افول گام به گام از اصول و ارزش ها هستیم. اگر سابقا در فیلم‏ها شاهد مهمانی مختلط بودیم، امروز به راحتی عروسی مختلط به تصویر کشیده می شود.  اگر سالیان گذشته، نمایش رقص مردان و حتی پخش آهنگ‏های تند روا نبود، امروزه این نوع رفتارها را به کرات مشاهده می‏کنیم، آنقدر که دیگر برایمان عادی شده، تا آنجا که رسانه‏های جمهوری اسلامی خود نیمچه ماهواره‏هایی شده‏اند که به قول آن بنده خدا «مردم را از فارسی وان بی نیاز کرده اند!»

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشت اینکه اقدامات با دقت و منسجم جوانان انقلابی و نیروهای متدین قطعا بر روال کنونی سینما و تلویزیون تاثیرگذار است. نگاهی به اخبار چندین ماه گذشته در حوزه سینما و تلویزیون، این حقیقت را ثابت می‏کند. از توقف سریال تا ثریا تا عدم اکران فیلم گشت ارشاد در بسیاری سالن‏ها و اخیرا نیز تغییر رویه برنامه هفت. هفته قبل ما شنونده حرف هایی از هفت بودیم که سال‏ها از تریبون رسمی جمهوری اسلامی نشنیده بودیم. حرف‏هایی از جنس فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی. دیشب شاهد حضور مهمانانی با سبک و سیاق جدید بودیم و این تغییر نیست مگر حاصل استقامت و تحرک به موقع نیروهای ارزشی.

598 /
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۴۹
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۱۲
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
64
312
باباب دیگه فارسی وان میخوایم چیکار؟
ناشناس
Australia
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
41
183
معلومه خیلی دقت می کنید آ !!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
چشاشون دو درجه ضعيف شد هم به خاطر دقتشون هم براي مراسم و حركاتي كه بعد از ديدن فيلم انجام مي دهند!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
383
115
متآسفیم واسه این طرز فکر.بیننده باید نجیب باشه
پاسخ ها
امیر حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
شوخیه جالبی بود.همین و دیگر هیییییییییییییییچ.
عمو
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
مسخره ترین حرفی بود که میشد زد
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۷
خانواده ات رو بدون هیچ حجابی بفرست توی خیابون آخه بیننده باید نجیب باشه!!!! چرت گفتی ها
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
92
300
خیلی فیلم پستیه.
سرباز گمنام ولایت
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
96
336
بعد از شهدا چه کردیم؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
خب برو شهيد شو...برو بحرين مبارزه كن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
هیچی والا
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
82
298
امین حیای در صحنه ای از فیلم: هر کدومشون یه جوری مزه میده!!!!!!!!! این ابتذال نیست پس چیست؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
190
249
امروز سینمای ایران کثیف ترین سینمای جهان میباشد که با عدم رعایت معیارهای اخلاقی در صدد ترویج فحشا در ایران میباشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۸
بيشين بينيم باوا!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۱۹
120
88
الان این ابتذاله
به نظرم ابتذال تو طرز فکرتونه
احسان
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۰
9
46
انگار شما ها تو اين مملكت نيستيد
سعيد
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۲
33
10
فيلم خيلي قشنگيه
مخصوصا قسمت عروسيش
خيلي باحاله
ميثم
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۵/۳۰
8
33
اينكه جلوي صحنه است واي به حال پشت صحنه!
پری
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۵
33
13
اه انقد بدم میاد هی پای شهدا رو وسط میکشن همش شعاررررررررر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۷
اگه شهدا نبودن الان معلوم نبود زیر دست کدوم نانجیب بودی
اول فکر کنیم بعد حرف بزنیم لطفا...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۶
6
22
حق با شماست و اینها فقط زن را ابزار خود کردند
محسن
United States
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۳
5
9
عالی بود.درسته حرفتون.اینایی هم که نظر دادنو حرفاتونو قبول ندارنو مسخره میکنن دقیقا خودشون اینارن و خودشونو گول میزنن.خلاصه عرض کنم در یک کلمه گاوووون
رستم
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۵
8
7
اینا ابتذال نیست. شما نگران فیلمها و سایت های سکسی باشید که الان سن مشاهده این فیلمها به 52 سال رسیده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۸/۱۷
7
22
يعني خاك بر سر مسيولين و وزارت ارشاد
يعني اينا شيعه هستند؟
آبروي هر چي مسلمونه بردن
فقط بلدن خودشون را براي هزاران نفر ابزار شهوت راني كنند
فرق اينا با حيوون چيه؟
عرفان
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۱/۰۸/۲۷
2
11
از ماست که بر ماست.جای تفسیر و تحلیل نیست.در تذکر به نویسنده این متن که ب تجدید فرهنگ ایرانی و اسلامی اشاره می کند می خواهم بگویم ک آیا این جامعه نیاز به تجدید فرهنگ دارد ؟اگر دارد چرا شمار ماهواره ها دائما زیاد میشود.برای تجدید دوباره یک فرهنگ نیاز به تشنگی جامعه برای آن نیاز است آیا ما تشنه هستیم.
ان شاء ا...اینگونه شود !
محمد کابلی
Afghanistan
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۰/۰۹
5
12
برادران عزیز ما باید به یاد داشته باشیم که دین ما اسلام است و ما زمانی که میگیم که کشور ما اسلامی است پس باید جلوی فرصت طلبا رو بگیریم که از دین اسلام سو استفاده میکنند
منتقد
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۴
4
15
وجود وزارت ارشاد هیچ تاثیری در سینما ندارد
متاسفم
باربد
United States
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۰۱
4
15
بازیگرا مگه خودشون ناموس ندارن
یوسفوند
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۳۰
6
11
خاک بر سر مسئولین بی غیرت چرا اجازه میدن اینها اینطوری در سرزمین اسلامی مرتکب بی عفتی و بی بند وباری شوند اگر نمی تونند میدان بدن به آدمهای مسئولیت پذیر تا کثافت کاریها را جمع کنند
نازلی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۰۴
3
7
کاملا حق با شماست! کاملا!!!
lmohsen
United Kingdom
۰۵:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۰۳
1
3
چی بگم واله
یارو
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۸
1
6
لذت و تفریح شده واسه یه عده .
با پول منو شما این هنرمندا عشق و حال کنن
amin
United States
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۲/۱۰/۰۸
1
4
خاک بر سر این بازیگرا بشه به نظرم تو اینا غیرت مرده اه اه اه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۹ - ۱۳۹۲/۱۱/۰۴
2
3
واقعا بیکاری هم حدی داره،بعضی ها فک میکنن فقط خودشون آدمن واقعا طرز فکر بعضی افراد به درد لای .... هم نمیخوره.اگه این جورییه که بعضی فیلم های سینمایی که صدا و سیما پخش میکنه بازیگر های زنش روسری ندارن...وای وای وای.خدا به آخر عاقبت مردم رحم کنه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۱/۳۰
1
7
خدایا ما را از شر بنی عباس و کافران و ملحدان در امان نگه دار و فرج آقا و حجتت رابرسان
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۴
4
3
شرمنده ببخشيد تو چشمات درويش کن
حميد
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۶
0
6
مقصر تر از اين آقايون و خانمها آنهائي هستند كه از اين تيپ افراد براي مردم و جوانان الگو مي سازند .
حمیدرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۸
1
7
واقعا از این همه آرایش غلیظ و حرف های بی حیایی متاسفم خاک بر سر دست اندرکاران این فیلم
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۲۰
1
3
خدا هممون رو به ره راست هدایت کنه....خدایا توبه
منتقد
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۹/۱۹
2
2
بایددعاکنیم هرچه زودترآقاظهورکنه الان دیگه وقتشه دنیاپرازفسادوگمراهی شده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۳
1
1
عجب تصاویر مبتذلی!!! وای وای وای! فکر کنم خود اونی که اینها رو نوشته تحریک شده!!!!! خخخخخخخ.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۹/۲۷
0
3
گشت ارشاد باید بیاد اینا رو جمع کنه که نشن الگوی جوان های ما
مهمان
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۲۳ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۳
0
2
واقعا خدا عاقبت مارو به خیر کنه
زینب
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۹
0
2
دم بچه های ارزشی گرم
خداقوت
قاسم
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۳/۱۸
0
2
بعضیهاتون که موافق اینچنین رسومی در هنر هستید واقعابدبختید فقط باید به قؤان مراجعه کنید که عیار بدبختیتان معلوم شود
بیکس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۸
0
1
زن ایرانی به حجاب و سنگین بودنه تو این فیلم ایرانو زیر سوال بردن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۶
0
1
واقعا سینما تا کجا میخواد بره ؟ حتما پس فردا همین چن تا حریمم برداشت میشه
حسین
Germany
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۴
0
1
بچه یک نگاه به سینمای ده 60 و70 بندازید خانم ها اون موقع مانتو داشتن خیلی بلند هر سال 10 سانتیمتر ازش کم کردن رسید به جلوی شکم بعد دیدن دیگه راه نداره کوتاه بشه جلوش باز شد همزمان تنگ شد کار کار دشمنان انقلاب است ایا این زن ها بچه انقلابی ممکن است به دنیا بیارند معلومه نه حالا چرا بازیران این طوری شدن بازم معلومه جوابش چون ما روز تا شب باریگران رو میبینیم ازیشون الگو میگیریم عادت میکنیم که کردیم
سحر
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۲
0
0
سینما جای هرکسی نیست اینها الگوی ما نخواهند بود
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار