مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

نوه امیرکبیر، مسبب استبداد صغیر +تصاویر
۱۱۰ سال پیش در چنین روزی محمدعلی شاه قاجار تاجگذاری کرد. او اگر چه نوه دختری امیرکبیر محسوب می‌شد اما بسیار مستبد و زورگو بود، تا جایی که از او به عنوان «دشمن خونین مشروطیت»‌ و از حکومت وی به عنوان «استبداد صغیر» یاد می‌شود.
واکنش عجیب شهید نواب صفوی به حکم اعدامش
یکی از یاران شهید نواب گفت: پس از قرائت حکم دادگاه در این موقع شهید نواب از جا برخاست و به وسط دادگاه آمد و سجده شکر به جای آورد. وقتی از ایشان پرسیدند: «شکر برای چه؟» پاسخ داد: عمری در آرزوی شهادت در راه خدا بودم.
ایادی بهائی بر ایران سلطنت می‌کرد یا محمدرضا پهلوی؟
رئیس دفتر ویژه اطلاعات محمدرضاشاه می‌نویسد: اگر پرونده‌های موجود ارتش و نیروهای انتظامی و سازمان‌های دولتی بررسی شود موارد مستندی مشاهده می‌‌شود که به نظر افسانه می‌رسد و بر این اساس می‌توان کتابی نوشت که: آیا ایادی بهائی بر ایران سلطنت می‌کرد یا محمدرضا پهلوی؟!
نقش دیکتاتوری رضاخان در شکل گیری فرقه دموکرات آذربایجان/ برنامه جاسوسان شوروی برای جدا کردن آذربایجان از ایران
رحیم نیکبخت در گفتگو با مشرق؛
محرومیت‌هایی که در جامعه وجود داشت و نظام ظالمانه‌ای که در روستاها حاکم بود موجب شد که ابتدا مردم، بدون توجه و آگاهی به منشاء فرقه دمکرات، جذب تبلیغات آن شوند.
آیت‌الله هاشمی ۲۴ سال پیش چنین روزی کجا بود
برگی از زندگی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/
آیت‌الله هاشمی بیست و چهارم دی‌ماه ۲۴ سال قبل و هنگامی که در نخستین دوره ریاست‌جمهوری خود قرار داشت، در قالب سفر استانی راهی اصفهان شد.
تفال شاه به حافظ در آخرین روز‌های سلطنت
آخرین رئیس کل تشریفات دربار محمدرضا شاه پهلوی در کتاب «سرو در باد» می‌‌گوید:شاه هر روز دل افسرده و پریشان احوال بر روی صندلی مشرف به کاخ نیاوران می‌نشستند و مونس ایشان کتاب حافظ بود. روزی از من خواستند تفألی بزنیم.
پروژه «کشف حجاب» چرا و چگونه انجام گرفت؟
اقدامات امان الله خان با زور و اجبار انجام می‌گرفت، از جمله در یک مورد اعضای مجلس ملی افغانستان را که از بزرگان و روسای طوایف و قومیتها بودند به بیرون شهر دعوت کرد و در آنجا به آنان دستور داد تا ریشهای خود را بتراشند و لباسهای سنتی خود را کنار گذاشته و با لباسهایی که خود از خارج آورده بود تعویض کنند و به شهر برگردند.
عکس/ماشین آتش نشانی 90 سال پیش
اولین ماشین‌های آتشنشانی در اواخر دوره قاجار و در شهر تبریز به کار گرفته شد و بعدها در دوره پهلوی گسترش پیدا کرد. این ماشین آتشنشانی مربوط به اوایل دوره رضاخان است.
ماموریت ژنرال هایزر در ایران چه بود؟
ژنرال هایزر روز 14 دی 1357 بدون اطلاع قبلی با یک هواپیمای نظامی از بروکسل عازم تهران شد و بلافاصله مذاکرات خود را با فرماندهان نظامی آغاز کرد.
فرار ارتشبدهای رژیم پهلوی؛ ازهاری و اویسی +عکس
در تاریخ چهاردهم دی‌‌‌ماه سال ۱۳۵۷ هجری شمسی، ارتشبد غلامرضا ازهاری و ارتشبد غلامعلی اویسی دو نفر از فرماندهان نظامی عالی‌رتبه رژیم پهلوی به خارج از کشور گریختند.
در کنفرانس گوادلوپ چه گذشت؟
سران 4 کشور اروپایی یعنی فرانسه، انگلستان، آمریکا و آلمان در جزیره‌ گوادلوپ سیاست خارجی خود را در زمینه چند بحران مهم جهانی از جمله انقلاب اسلامی ایران با یکدیگر هماهنگ ساختند.
مقایسه دو نیروی نظامی عصر قاجار
چندعامل در موفقیت نیروهای قزاق و چیرگی نهایی آنها بر ژاندارمری موثر بوده‌اند. اولین دلیل حمایت انگلیس از قزاقها و بی‌میلی آنها از قدرتگیری ژاندارمها، به رویکرد ملی ژاندارمها از یک سو و ماهیت وابسته قزاقها از سوی دیگر بازمی‌گشت.
آیا آمریکا در ماه‌های منتهی به انقلاب شاه را رها کرده بود؟
فردوست در کتاب خاطرات خود می‌گوید «کارتر تا آنجا که می‌توانست از رژیم او و از خود او پشتیبانی کرد... کارتر حتی با تلفنهای روزمره تلاش کرد محمدرضا را از نظر روحی آماده حداکثر مقاومت کند. کارتر آنچه را که لازم بود در حمایت از شاه انجام داد. او که نمی‌توانست برای حمایت از محمدرضا در ایران قشون پیاده کند.»
فراز و فرود درآمد شرکت نفت ایران و انگلیس
کل درآمد نفتی ایران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حدود 140 میلیارد دلار بوده است که بخش عظیمی از آن متعلق به شرکتهای فعال خارجی در این عرصه و به ویژه شرکت نفت ایران و انگلیس بوده است.
دوستان محمّدرضا پهلوی +عکس
در دربار تعدادی آجودان کشوری و لشکری بودند که با رئیس کل تشریفات همکاری می‌کردند. گفتنی است که این پست از آن پست‌های نان و آب‌داری بود که رجال برایش سر و دست می‌شکستند.