مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

عکس/ فرح دیبا در جشن هنر شیراز
تاریخ مصور/ 29
تصویری از فرح دیبا همسر محمدرضا شاه پهلوی در حال به آغوش گرفتن یک کره الاغ در جشن هنر شیراز را مشاهده می کنید.
استدلال عجیب رضاخان برای فرار از نماز خواندن و روزه گرفتن
برشی از تاریخ/229
همسر دوم رضاخان در خاطرات خود به نکات جالب توجهی درباره اعتقادات او اشاره می کند؛ از جمله استدلال عجیب دیکتاتور سابق برای نماز نخواندن و روزه نگرفتن و همچنین یه ابتکار برای ماه رمضان!
روایت علی لاریجانی از فوتبال نگاه‌کردن وزرا تا ساعت 4:30 صبح
برشی از تاریخ/228
علی لاریجانی در خاطرات خود در زمان ریاست بر سازمان صدا و سیما که همزمان با جام جهانی 1994 بود، خاطره جالبی از تماشای مسابقات فوتبال وزرای دولت وقت ذکر می کند.
پیشنهاد رابطه با سوئد از سوی امیرکبیر
خسرو معتضد مطرح کرد
خسرو معتضد می‌گوید: ما در دوران رضاشاه رابطه خوبی با سوئد داشتیم و از این کشور توپخانه وارد می‌کردیم. حتی چندین ایرانی از جمله پدر آقای جمشید مشایخی به بوفورس (کارخانه متعلق به آلفرد نوبل) اعزام شدند تا صنعت توپ‌سازی را یاد بگیرند.
مجلسی که پس از تقلب در انتخاباتش، منحل شد +عکس
انتخابات در دوره پهلوی؛
مجلس شورای ملی در دوره بیستم تنها ۷۷ روز عمر کرد. دکتر امینی رهبر مخالفان دولت اقبال و سردمدار برگزاری انتخابات آزاد و سالم در دوران ۱۴ ماهه نخست‌وزیری خود به همه چیز پرداخت جز برگزاری انتخابات آزاد.
ارتشبدی که بی‌طرفی ارتش را در 20 بهمن اعلام کرد +عکس
ارتشبد قره‌باغی آخرین رییس ارتش رژیم پهلوی در بیستم بهمن ماه 1357، اعلام بی‌طرفی ارتش را اعلام کرد.
آخرین نخست وزیری شاه حقوق بگیر MI۶ بود/ آیا شاه در افزایش قیمت نفت نقش داشت؟
منوچهر محمدی:
شاه بر این باور بود که قدرت‌هایی همانند انگلیس و آمریکا به راحتی می‌توانند او را حفظ کنند و به راحتی می‌توانند جلوی حرکت و شورش مردم را بگیرند. به همین دلیل در اواخر حکومت خود هر روز با سفیر امریکا و انگلیس به اتفاق ملاقات داشت.
تورم در سال 1356 به چند درصد رسید/ چند میلیون ایرانی در سال 1351 سوءتغذیه داشتند؟ + اینفوگرافیک
اقتصاد پهلوی به روایت آمار؛
در دهه پایانی حکومت محمدرضا که توقع می رفت درآمدهای فراوان نفتی موجب رشد و توسعه صنعتی و رفاه عمومی مردم شود، موجب وابستگی صنعت ایران به شرکت‌های چند ملیتی و افول وضعیت رفاه عمومی و معیشت اقتصادی مردم گردید.
مرجعی که می‌خواست رضاخان را خفه کند +تصاویر
در تابستان ۱۳۱۴، فشار حکومت پهلوی روی مردم به شدت افزایش یافته بود و آن‌ها مجبور بودند نوع لباس پوشیدن خود را هم تغییر دهند. آیت‌الله العظمی سیدحسین طباطبایی قمی این زورگویی‌ها را تحمل نکرد و برای مذاکره با رضاخان راهی تهران شد.
تصاویر بی‌رحم‌ترین شکنجه‌گران ساواک
ویژه ایام دهه فجر/
کمیته مشترک ضد خرابکاری ساواک در طول ۷ سال فعالیت خود، متولی بازجویی، اخذ اعتراف و نیزشکنجه هزاران تن از مبارزین بود و در این طریق فجایعی بزرگ آفرید.
ماجرای افسرهای سازمان سیا که برای کار فرهنگی به ایران آمدند/ هدف شاه از مطرح کردن بحث عبور از «دروازه‌های تمدن بزرگ» چه بود؟
جواد منصوری:
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، رئیس سازمان CIA در آن زمان می گوید:« آنچه در ایران می‌گذرد نه تنها یک واقعه مهم و فوق‌العاده است بلکه واقعه‌ای عجیب و باورنکردنی است زیرا ما ایران را به گونه‌ای ساخته بودیم که قرار بود برای همیشه در آن باشیم.»
مهندس بازرگان به روایت امام، رهبری و آیت‌الله بهشتی
در روز یکشنبه ۱۵ بهمن سال ۱۳۵۷ امام خمینی طی حکمی مهندس مهدی بازرگان را به عنوان نخست‌وزیر دولت موقت انقلاب تعیین کرد.
محمدرضا پهلوی با اقتصاد ایران چه کرد؟ +جدول
آمارها سخن می‌گویند؛
در دهه پایانی حکومت وی که توقع می‌رفت درآمدهای فراوان نفتی موجب رشد و توسعه صنعتی و رفاه عمومی مردم شود، موجب وابستگی صنعت ایران به شرکت‌های چند ملیتی و افول وضعیت رفاه عمومی و معیشت اقتصادی مردم گردید.
افسانه ارزانی در دوران پهلوی؛ وقتی گوشت، سبزی و قند و شکر در تهران کمیاب شد +عکس
از لابه‌لای روزنامه‌ها؛
این تصور وجود دارد که در دوره پهلوی هیچ گرانی وجود نداشته، اما مراجعه به روزنامه‌های این دوره نشان می‌دهد که گران‌فروشی، کمبود اجناس و احتکار در آن زمان به صورت گسترده وجود داشته است.
گفت‌وگوی منتشر نشده امام موسی صدر
امام صدر بود که برای اولین بار، در شرایطی که امام خمینی در داخل و خارج از ایران، حتی از سوی نزدیک‌ترین یاران خود همچنان «آیت‌الله» یا «آقا» ‌خوانده می‌شدند. آن بزرگوار را در سطح مهم‌ترین مطبوعات جهان عرب رسما «امام» نامید.