مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

ماجرای تیتر مشهور «شاه رفت»
۲۶ دی‌ ۱۳۵۷ محمدرضا پهلوی آخرین شاه ایران، تهران را به مقصد مصر ترک کرد؛ سفری بی‌بازگشت که خبر آن به سرعت در ایران و جهان پیچید و «شاه رفت» تیتر درشت روزنامه‌های عصر تهران شد. اما این تیتر را چه کسی پیشنهاد کرد؟
تصاویر تاریخی از مصاحبه مطبوعاتی امام پس از فرار شاه
پس از خروج شاه از کشور مردم در کوتاه‌ترین زمان ممکن، از طریق سازماندهی مساجد برقراری امنیت در بیشتر نقاط تهران را به عهده گرفتند و عملا ارتش از جریان امور امنیتی خارج شد.
ترور‌های گروه منادی اسلام منهای روحانیت +تصاویر
سرانجام اکبر گودرزی رهبر گروه فرقان منادی اسلام منهای روحانیت در دی ماه سال 1359 دستگیر و گروه وی نیز، تقریبا دچار فروپاشی شد.
تصاویر دیده نشده از زنده‌یاد «علی شریعتمداری»
«علی شریعتمداری» باسابقه‌ترین عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی دار فانی را وداع گفت. پیکر این چهره ماندگار علمی کشور فردا در تهران تشییع می‌شود.
هدف از تاسیس شورای انقلاب چه بود؟
پس از اعلام تشکیل شورای انقلاب، امام(ره) از انتشار اسامی اعضای این شورا خودداری کردند. در واقع این تصمیم در درجه اول برای محفوظ ماندن اعضای این شورا از تعقیب و دستگیری ماموران شاه بود.
تصاویر کمتر دیده از حضور هاشمی در نماز جمعه
هاشمي رفسنجاني پركارترين خطيب جمعه در تهران بوده است؛ هاشمي در 12 تير ماه سال 1360 و در روزهايي كه آيت‌الله خامنه‌اي به سبب ترور نافرجام در بستر بيماري و در بيمارستان به سر مي‌بردند، براي نخستين بار امامت جمعه تهران را بر عهده گرفت.
اولین آشنایی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با امام خمینی(ره)
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: گاهی با امام و آقا مصطفی همراه می‌شدیم و من بعد از سلام و احوال‌پرسی، سوالی را مطرح می‌کردیم، سوالی اخلاقی،‌ ادبی و فطری و در حوزه طرح سوالات بیشتر و جدی‌تر تا بیشتر به امام نزدیک شوم.
قم و تبریز چگونه آتش انقلاب را روشن کردند/نقش آیت الله نوری همدانی در قیام 19دی
قیام‌های مردمی قبل از انقلاب چگونه آغاز شد؛
جوانی به نام «محمد تجلا» از بین جمعیت به دژخیمان حکومت اعتراض کرد. با اصابت تیر نیروهای سرکوب‌گر به این جوان درگیری‌ها آغاز شد. با تشییع پیکر شهید جوان تبریز یک‌پارچه به‌پا‌خاست.
در بخشی از کتاب «نهضت امام خمینی» آمده است: اگر امام در صدد سازش با رژیم بود، دیدار با شاه برایش مهیا بود، پاکروان به کرات امام خمینی را به این کار دعوت می کرد ولی امام به شدت با این مسئله برخورد کرده و هرگز دیدار با شاه را نپذیرفتند.
وحید افراخته؛ عاقبت آدم‌فروشی که با ساواک همکاری کرد
عزت مطهری در گفتگو با مشرق؛
در فیلم سیانور شخصیتی به نام «وحید افراخته» که حامد کمیلی نقش او را ایفا می‌کند، برای بسیاری از سیاسون پیش از انقلاب اسلامی نامی آشناست. او همانی است که بسیاری از مبارزین را تحویل ساواک داده بود.
عکس/ غنیمتی هوانیروز در عملیات بیت المقدس
غنیمتی هوانیروز در عملیات بیت المقدس در خرداد سال 1361 در موزه سعدآباد
روایت حمله تروریستی نا موفق به آیت‌الله سید رضی شیرازی
آیت‌الله سید رضی شیرازی گفت: در نزدیکی منزل دیدم که جوانکی پیدا شد و هفت‌تیری را از جیبش در‌آورد و با خونسردی تمام شروع به شلیک کرد. اولین تیر به دستم خورد. دومی را می‌خواست به سرم بزند که از میان عمامه‌ام رد شد و به سرم نخورد.
روزی که پرونده 312 در ساواک شیراز پیدا شد
آنجا یکی پرونده‌ای را بیرون کشید و داد زد: «آهای! پرونده آیت‌الله دستغیب هم پیدا شد!» از آنجا که فایل بزرگی بود، هر پوشه دست یکی افتاد. مردم تک تک پرونده‌ها را می‌آوردند و بعضی‌ها را هم نمی‌‌آوردند. به‌تدریج این پرونده‌ها گرد‌آوری و مدون شدند.
کتاب ممنوعه‌ای که پس از 50 سال چاپ شد/ آغازگر تاریخ نگاری انقلاب اسلامی چه کسی بود
محمدحسن رجبی در گفتگو با مشرق؛
رژیم شاه متوجه بود که ممکن است مسئله آزادی زنان با مقاومت علما مواجه شود، از این نظر می‌خواستند تبلیغات وسیعی انجام دهند که علما مخالف با آزادی زنان هستند.
20 آذر 57؛ واقعه‌ای که پایه‌های حکومت پهلوی را متزلزل کرد
شریف النسب در گفتگو با مشرق؛
در روزهای عزاداری معمولاً سربازان در محوطه پادگان ها مراسم سینه زنی برپا کرده و افسران و درجه داران با آنان همنوایی می‌کنند. قربانیان آن روز از مراسم سینه زنی فراغت یافته و برای صرف غذا به ناهارخوری آمده بودند.