مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

نمونه عجیب از ولایت‌پذیری آیت‌الله محلاتی
شهاب‌الدین رحمانی گفت: ظاهراً آن موقع آیت‌الله محلاتی که گاه‌گداری سیگار می‌کشیده‌اند، در خواب احساس کرده بودند که امام از بوی سیگار ایشان حالت ناخوشایندی پیدا کرده‌اند. بعد از بیداری آیت‌الله محلاتی سیگار را کنار کذاشتند.
مخالفت مسلمانان لبنان با طرح عربستان
33 سال پیش در چنین روزی
طرح عربستان آخرین تیر ترکش آمریکا برای حفظ جمیل و حمایت از رژیم های وابسته و ضد مردمی با مخالفت شدید داخلی در لبنان رو به رو شده است.
دلیل انتخاب شهیدلاجوردی توسط حجت الاسلام ناطق نوری
خاطرات حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری درباره شهید لاجوردی، از آن روی درخور اهمیت است که وی عامل آغاز همکاری آن شهید ارجمند با دستگاه قضائی است.
امام خمینی (ره) چه کسی را «پهلوان» خطاب کرد؟
برشی از تاریخ/ 227
حاج مهدی دیرتر از امام به پاریس آمد و همراه ایشان نبود و ظاهرا زندان بود. وقتی آمد، خدمت امام رفت و دستش را در دست امام گذاشت و سرش را روی زانوی امام، امام دستش را گرفتند و با دست دیگر که تسبیح داشتند، سر حاج مهدی را نوازش می‌کردند.
تصویر منتشر نشده از پدر دکتر ولایتی
مرحوم پدرم باسواد و معلم قرآن بود که در قامت یک کارمند ساده دولت امرار معاش میکرد. در عین حال بسیار مذهبی بود؛ به طوری که تعدادی از افرادی که در رستم آباد «قرآن خوان» شدند، تحت تعلیم پدر من بودند.
فرمان امام(ره) علیه نویسنده «آیات شیطانی» ۲۸ ساله شد
اگر‌ امام‌(ره) به استناد قوانین جزایی ایران‌ حکم‌ به اعدام سلمان رشدی می‌دادند، از‌ نقطه نظر حقوقی قابل‌ توجیه‌ نبود؛ اما ایشان‌ به‌ عنوان‌ یک مفتی، فتوای‌ شرعی‌ خود را اعلام کردند. البته عدم آشنایی غربی‌ها‌ با‌ «فتوا‌» مانع‌ درک ساده این مسئله‌ توسط آن‌هاست.
نقش‌ پدر‌ علی‌ دایی‌ در‌ مبارزات‌ علیه‌ رژیم‌ پهلوی
حجت الاسلام والمسلمین ابوذر بیدار از روحانیون مبارز علیه رژیم پهلوی گفت: یکی دیگر از کسانی که در انقلاب خیلی به ما کمک کرد، آقای حاج ابوالفضل دایی، پدر آقای علی دایی بود که در تمام راه‌پیمایی‌ها همراه ما بود.
امام فرمود خواهر طاهره بروید به تکلیف عمل کنید!
خاطر‌ه زنده‌یاد مرضیه دباغ از دیدار با بنیانگذار انقلاب اسلامی
خانم دباغ درباره یکی از خاطرات خود در دیدار با حضرت امام(ره) می‌گوید: پس از ارائه گزارش، در حالی که مِن مِن می‌کردم مطالبی گفتم ولی حرف اصلی‌ام را نزدم. امام متوجه شدند و پرسیدند: «خواهر طاهره! چیزی شده؟»
می‌خواستند کُردها را از انقلاب جدا کنند/اهل سنت شهر،گروهک‌ها را بیرون کردند
یکی از پیشمرگان کُرد مسلمان:
محمد الله‌مرادی یکی از پیشمرگان کُرد مسلمان بوده است که بعدا فرمانده سپاه سقز می‌شود. او خاطراتی شنیدنی از حضور اهل سنت و کردها در پیروزی انقلاب دارد.
امام بعد از پیروزی انقلاب با کدام مرجع دیدار داشتند
حجت الاسلام سید محمد باقر گلپایگانی گفت: بعد از پیروزی انقلاب، اولین جائی که رهبر کبیر انقلاب تشریف آوردند، این بیت بود. من بسیار جوان و فعال بودم.
واکنش امام به صدای تیر نزدیک محل اقامتش در 21 بهمن
در روز 21 بهمن کم‌کم صدای تیر از نزدیک، یعنی حدود تقریباً صد متری ساختمان مدرسه رفاه به گوش می‌رسید، امام در چنین وضع دشواری دستور دادند حکومت نظامی اعلام شده غیر قانونی است.
موج‌های چهارگانه تبعید علما در دوره پهلوی/ علمای انقلابی به کدام شهرها تبعید می شدند؟ +جدول و سند
تبعید‌های کم‌اثر دوره پهلوی؛
تبعید یکی از شیوه‌هایی است که دستگاه‌های امنیتی برای کاهش اثرگذاری انقلابیون به کار می‌برند، اما از آنجاکه افراد تبعیدشده دارای مقبولیت بسیاری بودند با مردم محل تبعید، ارتباط گرفته و در نتیجه اندیشه‌های انقلابی را گسترش می‌دادند.
محمدرضا پهلوی در چه جایی زندگی می‌کرد؟ +عکس
دهه فجر بهانه خوبی است که از نو تاریخ انقلاب را مرور کنیم. سراغ کاخ نیاوران آخرین عمارت گاه شاه می‌رویم و از صفر تا صد زندگی او را از نو بازگو می کنیم.
دوئل مرد شماره 2 سازمان با فرمانده عملیات شهری سپاه
مسئول (وقت) تعقیب و مراقبت واحد اطلاعات سپاه گفت: خداوکیلی هم من اسلحه را بالا بردم و هم موسی که مرده بود و زنده شد، اسلحه را کشید. در یک لحظه، اسلحه‌ام وسط پیشانی او بود و اسلحه او وسط پیشانی من و چشم در چشم هم.
کدام سلطنت‌طلب بازگشت امام به کشور را تبریک گفت؟
"بازگشت حضرت آیت‌الله العظمی خمینی مرجع عالی‌قدر تشیع را به خاک وطن از طرف خود و عموم نمایندگان خوش آمد می‌گویم..."