مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

رشادت‌های ایرانیان در جنگ‌های ایران و روس
یکی دیگر از نقاط قوت ارتش ایران سواره نظام آن بوده است. سواره نظام ارتش ایران رشادتهای بسیاری در مقابل روسها از خود نشان داد. آنها در بیشتر مواقع با شمشیر و نیزه و سلاحهای ابتدایی به مواضع توپخانه دشمن زده و پس از گردن زدن سربازان روس، سرهای آنها را به نزد عباس میرزا می‌آوردند.
«عهدنامه ترکمنچای» چه شکلی بود؟ +عکس
۱۹۶ سال پیش در چنین روزی، معاده ننگین ایران و روس موسوم به «عهدنامه ترکمانچای» به امضای نمایندگان دو کشور رسید. سندی از بی‌کفایتی قاجاریه که نسخه آن هنوز هم موجود است.
ایران ۳۳۰ سال پیش از نگاه جهانگرد اروپایی +تصاویر
یک پزشک و جهانگرد آلمانی بیش از سه قرن پیش به ایران آمد. او زبان‌های فارسی و ترکی (زبان مادری پادشاهان صفوی) را آموخت. وی حدود پنج سال در ایران بود و پس از خروج از کشورمان، مشاهدات خود را در قالب کتابی پنج جلدی به تحریر در آورد.
عکس/ مرحوم مدرس در یكی از جلسات مجلس
تاریخ مصور/ 6
تصویری از آیت‌الله مدرس در یكی از جلسات دوره 16 مجلس
عکس/ مرحوم مدرس پس از ترور در بیمارستان
تاریخ مصور/ 4
تصویری از آیت‌الله حسن مدرس پس از جان سالم به در بردن از ترور در بیمارستان
عکس/ اولین ضیافت‌رسمی مختلط دربار با حضور رضاشاه
تاریخ مصور/ 3
تصویری از اولین ضیافت رسمی مختلط دربار با حضور رضاشاه، جمعی از رجال ایرانی و اتباع خارجی مقیم ایران، قبل از واقعه كشف حجاب.
نتیجه ابزار شکنجه اسرائیلی روی مبارز علیه شاه چه بود؟
یکی از مبارزان علیه رژیم شاه گفت: یکی از شکنجه‌گران معروف ساواک به من گفت ما وسیله شکنجه‌ای که از اسرائیل آوردیم را روی همسرت امتحان کردیم که منجر به فلج شدن او شد.
مهریه خواهر ناصرالدین‌شاه چقدر بود +عکس
امیرکبیر یک جلد کلام‌الله و «هشت هزارتومان نقد اشرفی ناصرالدین‌شاهی هجده نخودی» را مهریه همسر خود که خواهر ناصرالدین‌شاه هم بود را قرار داد و پای عقدنامه را مهر کرد.
قداست زدایی از بهائیت؛ زمینه‌ساز قتل امیرکبیر
کنت دوگبینو نویسنده و دیپلمات فرانسوی می نویسد که امیر «این اندیشه را داشت که بهترین راه برای برانداختن باب آن است که او را در معنا نابود گرداند. پس بر آن شد که او را از زندان چهریق بیرون آورد و آنطور که هست و یا آنطور که درباره اش عقیده داشت، به مردم بنمایاند...»