مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

عکس/ مرحوم مدرس پس از ترور در بیمارستان
تاریخ مصور/ 4
تصویری از آیت‌الله حسن مدرس پس از جان سالم به در بردن از ترور در بیمارستان
عکس/ اولین ضیافت‌رسمی مختلط دربار با حضور رضاشاه
تاریخ مصور/ 3
تصویری از اولین ضیافت رسمی مختلط دربار با حضور رضاشاه، جمعی از رجال ایرانی و اتباع خارجی مقیم ایران، قبل از واقعه كشف حجاب.
نتیجه ابزار شکنجه اسرائیلی روی مبارز علیه شاه چه بود؟
یکی از مبارزان علیه رژیم شاه گفت: یکی از شکنجه‌گران معروف ساواک به من گفت ما وسیله شکنجه‌ای که از اسرائیل آوردیم را روی همسرت امتحان کردیم که منجر به فلج شدن او شد.
مهریه خواهر ناصرالدین‌شاه چقدر بود +عکس
امیرکبیر یک جلد کلام‌الله و «هشت هزارتومان نقد اشرفی ناصرالدین‌شاهی هجده نخودی» را مهریه همسر خود که خواهر ناصرالدین‌شاه هم بود را قرار داد و پای عقدنامه را مهر کرد.
قداست زدایی از بهائیت؛ زمینه‌ساز قتل امیرکبیر
کنت دوگبینو نویسنده و دیپلمات فرانسوی می نویسد که امیر «این اندیشه را داشت که بهترین راه برای برانداختن باب آن است که او را در معنا نابود گرداند. پس بر آن شد که او را از زندان چهریق بیرون آورد و آنطور که هست و یا آنطور که درباره اش عقیده داشت، به مردم بنمایاند...»
آیت الله بروجردی به طور ضمنی از نهضت ملی حمایت می‌کرد
گفت‌وگو منتشر نشده آیت‌الله محمد واعظ‌زاده خراسانی؛
خاطرم هست مرحوم آقای بروجردی در اول درس فرمودند که آقای نخست‌وزیر برای رفع این مشکل قول مساعد داده‌اند، آقایان دیگر دخالت نکنند و به کار خودشان برگردند. این نشان‌دهنده اعتماد ایشان به نخست‌وزیر بود.
نقش انگلستان در مرگ 9 میلیون ایرانی/ چرا انگلستان به حاکمیت رضاخان قانع شد
مترجم «قحطی بزرگ» در گفتگو با مشرق؛
محمد کریمی می گوید در گزارشات به جای مانده از آن دوران به این نکته اشاره شده که این افسران وقتی به نیروها آموزش نظامی می‌دادند، به زبان محلی صحبت می‌کردند.
میرزا کوچک هویت انقلابی مردم گیلان
میرزا کوچک سردار نهضت جنگل هویت انقلابی مردم گیلان و ایران است.