مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

نمونه عجیب از ولایت‌پذیری آیت‌الله محلاتی
شهاب‌الدین رحمانی گفت: ظاهراً آن موقع آیت‌الله محلاتی که گاه‌گداری سیگار می‌کشیده‌اند، در خواب احساس کرده بودند که امام از بوی سیگار ایشان حالت ناخوشایندی پیدا کرده‌اند. بعد از بیداری آیت‌الله محلاتی سیگار را کنار کذاشتند.
رشادت‌های ایرانیان در جنگ‌های ایران و روس
یکی دیگر از نقاط قوت ارتش ایران سواره نظام آن بوده است. سواره نظام ارتش ایران رشادتهای بسیاری در مقابل روسها از خود نشان داد. آنها در بیشتر مواقع با شمشیر و نیزه و سلاحهای ابتدایی به مواضع توپخانه دشمن زده و پس از گردن زدن سربازان روس، سرهای آنها را به نزد عباس میرزا می‌آوردند.
«عهدنامه ترکمنچای» چه شکلی بود؟ +عکس
۱۹۶ سال پیش در چنین روزی، معاده ننگین ایران و روس موسوم به «عهدنامه ترکمانچای» به امضای نمایندگان دو کشور رسید. سندی از بی‌کفایتی قاجاریه که نسخه آن هنوز هم موجود است.
عکس/ فرح دیبا در جشن هنر شیراز
تاریخ مصور/ 29
تصویری از فرح دیبا همسر محمدرضا شاه پهلوی در حال به آغوش گرفتن یک کره الاغ در جشن هنر شیراز را مشاهده می کنید.
مخالفت مسلمانان لبنان با طرح عربستان
33 سال پیش در چنین روزی
طرح عربستان آخرین تیر ترکش آمریکا برای حفظ جمیل و حمایت از رژیم های وابسته و ضد مردمی با مخالفت شدید داخلی در لبنان رو به رو شده است.
ایران ۳۳۰ سال پیش از نگاه جهانگرد اروپایی +تصاویر
یک پزشک و جهانگرد آلمانی بیش از سه قرن پیش به ایران آمد. او زبان‌های فارسی و ترکی (زبان مادری پادشاهان صفوی) را آموخت. وی حدود پنج سال در ایران بود و پس از خروج از کشورمان، مشاهدات خود را در قالب کتابی پنج جلدی به تحریر در آورد.
استدلال عجیب رضاخان برای فرار از نماز خواندن و روزه گرفتن
برشی از تاریخ/229
همسر دوم رضاخان در خاطرات خود به نکات جالب توجهی درباره اعتقادات او اشاره می کند؛ از جمله استدلال عجیب دیکتاتور سابق برای نماز نخواندن و روزه نگرفتن و همچنین یه ابتکار برای ماه رمضان!
دلیل انتخاب شهیدلاجوردی توسط حجت الاسلام ناطق نوری
خاطرات حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری درباره شهید لاجوردی، از آن روی درخور اهمیت است که وی عامل آغاز همکاری آن شهید ارجمند با دستگاه قضائی است.
روایت علی لاریجانی از فوتبال نگاه‌کردن وزرا تا ساعت 4:30 صبح
برشی از تاریخ/228
علی لاریجانی در خاطرات خود در زمان ریاست بر سازمان صدا و سیما که همزمان با جام جهانی 1994 بود، خاطره جالبی از تماشای مسابقات فوتبال وزرای دولت وقت ذکر می کند.
پیشنهاد رابطه با سوئد از سوی امیرکبیر
خسرو معتضد مطرح کرد
خسرو معتضد می‌گوید: ما در دوران رضاشاه رابطه خوبی با سوئد داشتیم و از این کشور توپخانه وارد می‌کردیم. حتی چندین ایرانی از جمله پدر آقای جمشید مشایخی به بوفورس (کارخانه متعلق به آلفرد نوبل) اعزام شدند تا صنعت توپ‌سازی را یاد بگیرند.
امام خمینی (ره) چه کسی را «پهلوان» خطاب کرد؟
برشی از تاریخ/ 227
حاج مهدی دیرتر از امام به پاریس آمد و همراه ایشان نبود و ظاهرا زندان بود. وقتی آمد، خدمت امام رفت و دستش را در دست امام گذاشت و سرش را روی زانوی امام، امام دستش را گرفتند و با دست دیگر که تسبیح داشتند، سر حاج مهدی را نوازش می‌کردند.
تصویر منتشر نشده از پدر دکتر ولایتی
مرحوم پدرم باسواد و معلم قرآن بود که در قامت یک کارمند ساده دولت امرار معاش میکرد. در عین حال بسیار مذهبی بود؛ به طوری که تعدادی از افرادی که در رستم آباد «قرآن خوان» شدند، تحت تعلیم پدر من بودند.
فرمان امام(ره) علیه نویسنده «آیات شیطانی» ۲۸ ساله شد
اگر‌ امام‌(ره) به استناد قوانین جزایی ایران‌ حکم‌ به اعدام سلمان رشدی می‌دادند، از‌ نقطه نظر حقوقی قابل‌ توجیه‌ نبود؛ اما ایشان‌ به‌ عنوان‌ یک مفتی، فتوای‌ شرعی‌ خود را اعلام کردند. البته عدم آشنایی غربی‌ها‌ با‌ «فتوا‌» مانع‌ درک ساده این مسئله‌ توسط آن‌هاست.
نقش‌ پدر‌ علی‌ دایی‌ در‌ مبارزات‌ علیه‌ رژیم‌ پهلوی
حجت الاسلام والمسلمین ابوذر بیدار از روحانیون مبارز علیه رژیم پهلوی گفت: یکی دیگر از کسانی که در انقلاب خیلی به ما کمک کرد، آقای حاج ابوالفضل دایی، پدر آقای علی دایی بود که در تمام راه‌پیمایی‌ها همراه ما بود.
معادل امروزی مهریه حضرت زهرا(س) چقدر است
به مناسبت ایام فاطمیه
طبق روایات اسلامی، مهریه حضرت زهرا(س) حداکثر ۵۰۰ درهم نقره بوده است. اما این میزان در حال حاضر برابر با چند سکه بهار آزادی است؟