مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

عکس/ اولین ضیافت‌رسمی مختلط دربار با حضور رضاشاه
تاریخ مصور/ 3
تصویری از اولین ضیافت رسمی مختلط دربار با حضور رضاشاه، جمعی از رجال ایرانی و اتباع خارجی مقیم ایران، قبل از واقعه كشف حجاب.
نوه امیرکبیر، مسبب استبداد صغیر +تصاویر
۱۱۰ سال پیش در چنین روزی محمدعلی شاه قاجار تاجگذاری کرد. او اگر چه نوه دختری امیرکبیر محسوب می‌شد اما بسیار مستبد و زورگو بود، تا جایی که از او به عنوان «دشمن خونین مشروطیت»‌ و از حکومت وی به عنوان «استبداد صغیر» یاد می‌شود.
واکنش عجیب شهید نواب صفوی به حکم اعدامش
یکی از یاران شهید نواب گفت: پس از قرائت حکم دادگاه در این موقع شهید نواب از جا برخاست و به وسط دادگاه آمد و سجده شکر به جای آورد. وقتی از ایشان پرسیدند: «شکر برای چه؟» پاسخ داد: عمری در آرزوی شهادت در راه خدا بودم.
ماجرای تیتر مشهور «شاه رفت»
۲۶ دی‌ ۱۳۵۷ محمدرضا پهلوی آخرین شاه ایران، تهران را به مقصد مصر ترک کرد؛ سفری بی‌بازگشت که خبر آن به سرعت در ایران و جهان پیچید و «شاه رفت» تیتر درشت روزنامه‌های عصر تهران شد. اما این تیتر را چه کسی پیشنهاد کرد؟
تصاویر تاریخی از مصاحبه مطبوعاتی امام پس از فرار شاه
پس از خروج شاه از کشور مردم در کوتاه‌ترین زمان ممکن، از طریق سازماندهی مساجد برقراری امنیت در بیشتر نقاط تهران را به عهده گرفتند و عملا ارتش از جریان امور امنیتی خارج شد.
نتیجه ابزار شکنجه اسرائیلی روی مبارز علیه شاه چه بود؟
یکی از مبارزان علیه رژیم شاه گفت: یکی از شکنجه‌گران معروف ساواک به من گفت ما وسیله شکنجه‌ای که از اسرائیل آوردیم را روی همسرت امتحان کردیم که منجر به فلج شدن او شد.
ایادی بهائی بر ایران سلطنت می‌کرد یا محمدرضا پهلوی؟
رئیس دفتر ویژه اطلاعات محمدرضاشاه می‌نویسد: اگر پرونده‌های موجود ارتش و نیروهای انتظامی و سازمان‌های دولتی بررسی شود موارد مستندی مشاهده می‌‌شود که به نظر افسانه می‌رسد و بر این اساس می‌توان کتابی نوشت که: آیا ایادی بهائی بر ایران سلطنت می‌کرد یا محمدرضا پهلوی؟!
نقش دیکتاتوری رضاخان در شکل گیری فرقه دموکرات آذربایجان/ برنامه جاسوسان شوروی برای جدا کردن آذربایجان از ایران
رحیم نیکبخت در گفتگو با مشرق؛
محرومیت‌هایی که در جامعه وجود داشت و نظام ظالمانه‌ای که در روستاها حاکم بود موجب شد که ابتدا مردم، بدون توجه و آگاهی به منشاء فرقه دمکرات، جذب تبلیغات آن شوند.
آیت‌الله هاشمی ۲۴ سال پیش چنین روزی کجا بود
برگی از زندگی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/
آیت‌الله هاشمی بیست و چهارم دی‌ماه ۲۴ سال قبل و هنگامی که در نخستین دوره ریاست‌جمهوری خود قرار داشت، در قالب سفر استانی راهی اصفهان شد.
ترور‌های گروه منادی اسلام منهای روحانیت +تصاویر
سرانجام اکبر گودرزی رهبر گروه فرقان منادی اسلام منهای روحانیت در دی ماه سال 1359 دستگیر و گروه وی نیز، تقریبا دچار فروپاشی شد.
تصاویر دیده نشده از زنده‌یاد «علی شریعتمداری»
«علی شریعتمداری» باسابقه‌ترین عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی دار فانی را وداع گفت. پیکر این چهره ماندگار علمی کشور فردا در تهران تشییع می‌شود.
هدف از تاسیس شورای انقلاب چه بود؟
پس از اعلام تشکیل شورای انقلاب، امام(ره) از انتشار اسامی اعضای این شورا خودداری کردند. در واقع این تصمیم در درجه اول برای محفوظ ماندن اعضای این شورا از تعقیب و دستگیری ماموران شاه بود.
تصاویر کمتر دیده از حضور هاشمی در نماز جمعه
هاشمي رفسنجاني پركارترين خطيب جمعه در تهران بوده است؛ هاشمي در 12 تير ماه سال 1360 و در روزهايي كه آيت‌الله خامنه‌اي به سبب ترور نافرجام در بستر بيماري و در بيمارستان به سر مي‌بردند، براي نخستين بار امامت جمعه تهران را بر عهده گرفت.