مشرق نیوز | mashreghnews.ir

نهضت"جلوگيري از خام فروشی"؛
چرا پس از گذشت حدود صد سال از اکتشاف نفت در کشورمان، هنوز هم قسمت عمده‌ی صادرات کشور را صادرات نفت خام تشکیل می‌دهد و ایران سهم چندانی در این بازار ندارد.
سال جلوگيري از تخریب بنگاه هاي اقتصادي توسط سيستم بانكي؛
رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال 1394 از عملکرد بانک‌ها، انتقاد كردند، آیا با این انتقاد صریح، در سال 1394 تحول اساسی در عملکرد بانک‌های کشور ایجاد می‌شود؟
در حالی که قیمت پرتقال در سطح پایتخت و اکثر شهرهای کشور افزایش یافته و تا قیمت 8000 تومان به مردم عرضه می‌شود، یک مقام مسئول ادعا کرد که پرتقال با قیمت 2900 تومان عرضه می‌شود.
نقدهای مشفقانه کارشناسان که دولت كمتر به آن توجه كرد
مشرق منتشر كرد:
دولت از ابتدای روی کار آمدن در تابستان 1392 جهت‌گیری‌های خود در حوزه اقتصاد را اصلاح شیوه‌های نادرست دولت دهم اعلام کرد که این شعار، مایه خشنودی کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی مستقل کشور شد، اما پس از ورود دولت به مرحله اجرا به تدریج بسیاری از شعارها و وعده‌های مفید اقتصادی کنار گذاشته شد و همان برنامه‌های اجرایی دولت دهم با اصلاحاتی اندک، تغییر نام یا در سکوت، ادامه یافت.
برآوردهای صحیح اقتصادي که كمتر مورد توجه قرار گرفت
بازخوانی 21 رهنمود رهبري در آغاز سال 1393؛
رهبر معظم انقلاب در یکی از دیدارهای پایان سال‌ 93 بر این حقیقت تلخ تصریح کردند که «امروز فشار واردات، كشور را دارد از پا درمي‌آورد و در خصوص میزان واردات قاچاق به کشور نیز ارقام بسیار عجیبی مطرح است.»
كدام كشورها از كاهش قيمت نفت خوشحال شدند؟
نگاهی به اقتصاد 93(1)
با كاهش قيمت نفت تنها کشورهاي مصرف کننده سود مي برند که هم قيمت کمتري براي نفت مي پردازند و هم اقتصادشان شکوفا مي شود و هم به اهداف سياسي شان مي رسند.
۳ سناریو اقتصادی برای مذاکرات هسته ای/دلایل خداحافظی طیب نیا از دولت احمدی نژاد
در گفت و گوی نوروزی وزیر اقتصاد مطرح شد:
وزیر اقتصاد با اشاره به ۳ سناریو اقتصادی برای مذاکرات هسته‌ای گفت: امسال ۲۳ هزار میلیارد تومان از درامدهای نفتی را از دست دادیم.
واکنش اصلاح طلبان به گرانی مرغ در زمان احمدی نژاد
مرغ 8000 تومان را رد کرد؛
قیمت مرغ طی روزهای اخیر مجددا افزایش یافته و با توجه به عدم پاسخگویی و اقدام لازم دستگاه‌های مسئول، احتمالا مردم باید نوروز سال 1394 را با مرغ بالای 8000 تومان بگذرانند.
بیشترین سقوط شاخص بورس در دو دهه اخیر رقم خورد+جدول
با کاهش 3589 واحدی در یک روز؛
بورس اوراق بهادار تهران با سقوط 3589 واحدی در روز سه‌شنبه 26 اسفند 1393 یک رکورد تاریخی به جای گذاشت.
سهم 8درصدی دولت یازدهم از توسعه فاز دوازدهم
افتتاح عظیم‌ترین فاز پارس‌جنوبی؛
فاز 12 میدان گازی پارس جنوبی در حالی سه‌شنبه 26 اسفند 1393 افتتاح شد که قرارداد توسعه آن در سال 1384 و عملیات توسعه آن از سال 1388 آغاز شد و تا ابتدای دولت یازدهم 92 درصد پیشرفت کرد.
رشد اقتصادی در تمامی بخش‌های اصلی کاهش یافت/ رشد بخش نفت نصف شد
در فصل پاییز 93 نسبت به دو فصل قبل؛
بر اساس آمارهای اعلامی بانک مرکزی، رشد اقتصادی کشور در هر 4 بخش اصلی اقتصاد کشور یعنی بخش‌های کشاورزی، صنایع و معادن، نفت و خدمات در فصل پاییز امسال نسبت به رشد دو فصل بهار و تابستان کاهش یافته است.
واردات مرغ ترک، قیمت‌ها را به پرواز درآورد
از انتقاد روحانی تا تکرار در دولت؛
افزایش واردات مرغ در سال جاری، سبب کاهش قیمت این کالا در پاییز امسال شد و همین مسئله سبب کاهش جوجه‌ریزی مرغ‌داری‌های بزرگ شد، که اثرات آن را در یک ماه اخیر با افزایش شدید قیمت مرغ شاهد بوده‌ایم.
هفتمین نوسان بازار ارز در سال 93
دلار دوباره دچار نوسان شدید شد؛
در شرایط حاکم بر بازار ارز که قیمت دلار معمولا حتی به مدت دو ماه متوالی نیز ثبات نداشته و هر چند هفته یک بار با یک نوسان مواجه می‌شود، فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران برای برنامه‌ریزی‌ها و تصمیمات اقتصادی خویش دچار تردید می‌شوند.
آل‌اسحاق: الگوهای بانک‌جهانی هیچ نتیجه‌ای برای ما نداشت
رئیس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر اینکه استفاده از الگوهای بانک جهانی هیچ نتیجه‌ای برای اقتصاد ما نداشت، گفت: اقتصاد مقاومتی به دنبال معرفی ایران به عنوان الگو در سطح جهان اسلام است.
چرا ظرفیت ذخایر سنگ آهن یزد یک شبه کاهش یافت؟
آمارهاي متفاوت وزارت صنعت؛
معاون برنامه ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اثبات ادعای دولتی‌ها درباره غیراقتصادی بودن یک پروژه بخش خصوصی اقدام به ارائه آمارهاي متفاوت درباره ذخایر سنگ آهن منطقه استان یزد کرد.
تعرفه واردات کالا باید افزایش پیدا کند
نعمت‌زاده در برنامه پایش مطرح کرد؛
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه بخش صنعت در ۹ ماه گذشته رشد ۶.۲ درصدی داشته است، گفت: تعرفه واردات کالا باید افزایش پیدا کند. تقدیر از ورزشکاران با خودرو خارجی توهین است و باید معادل آن یا پول نقد یا مسکن در اختیارشان قرار گیرد.
با آقای
وام گیرنده 6500 میلیارد تومانی کیست؟
خبر بازداشت آقای " م- ر" به عنوان بزرگترین دریافت کننده تسهیلات ۶۵۰۰ میلیارد تومانی از بانک های کشور، بار سوالات بی پاسخی را درباره وام های اعطایی بانک ها و عدم نظارت بر پرونده های معوقات بانکی در محکمه افکار عمومی مطرح کرده است.
جهش صادرات کالاهای ارزان‌قیمت ترک به ایران
پس لرزه های قرارداد تجارت ترجیحی؛
در ماه اول اجرای قرارداد تجارت ترجیحی میان ایران و ترکیه، همانطور که تجار و کارشناسان کشورمان هشدار داده بودند، صادرات کالاهای ارزان‌قیمت ترکیه به ایران با جهش مواجه شد.
رشد 40 درصدی واردات ایران از چین/ واردات گندم 2 برابر شد
کشور زیر بار سنگین فشار واردات
از سوی دیگر، واردات گندم در 11 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 2 برابر شده است. در 11 ماهه سال گذشته 4 /3 میلیون تن گندم به ایران وارد شده بود که در سال جاری به 7 /6 میلیون تن افزایش پیدا کرده است.
تکمیل سه ضلع استیضاح نعمت زاده
توزیع نامناسب سبد کالا؛ رانت ۶۵۰ میلیون یورویی و انحصار در واردات خودرو های خارجی باعث شده تا سه ضلع استیضاح نعمت زاده تکمیل شود و استیضاح وزیر صنعت با بیش از ۸۰ امضا کلید زده شود.
افزایش 200 هزار میلیارد تومانی حجم نقدینگی+نمودار
از ابتدای دولت یازدهم صورت پذیرفت:
از ابتدای دولت یازدهم 200 هزار میلیارد تومان بر حجم نقدینگی اضافه شده است.
سران سه قوه درباره اقتصاد مقاومتی گزارش دهند
یکسال از ابلاغ رهبری گذشت؛
پنجم اسفندماه 1392 چند روز پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسه‌ای با حضور سران قوا، چگونگی راه‌های اجرا و تحقق این سیاست‌ها را مورد بررسی قرار دادند.
ضامن معتبر با کسری حقوق؛ سدی در برابر وام ازدواج جوانان
دردسرهای فراوان یک وام کوچولو؛
جهت کارآمدی این سیاست و اطمینان زوج های جوان به دریافت وام ازدواج، پیشنهاد می شود تا به جای ضامن، متقاضیان وام ازدواج بتوانند از اعتبار یارانه ای خانواده خود یا یک خانواده مرتبط با خود نیز استفاده کرده و شماره حساب یارانه ای آن خانواده را به عنوان ضامن در اختیار بانک قرار دهند
آخرین عناوین