مشرق نیوز | mashreghnews.ir

در 20 ماه اخیر؛
در حالی که دولت‌های نهم و دهم طی 8 سال مجموعا حجم نقدینگی کشور را حدود 400 هزار میلیارد تومان افزایش داد، اما دولت یازدهم فقط در 20 ماه نخست خود این رقم را 300 هزار میلیارد تومان بیشتر کرده است.
به گفته برخی مسئولان دولت، این حجم عظیم چاپ پول، سبب افزایش شدید حجم نقدینگی، به هم ریختن تراز بانک‌ها، افزایش تورم و عوارض اقتصادی دیگری شده است.
141 هزار میلیارد تومان کاهش ارزش بازار در حالی رخ داده که کل دلارهای آزاد شده، پس از توافق ژنو، حدودا 10 میلیارد دلار معادل 32 هزار میلیارد تومان بوده است. تلاش‌های گهگاه وزیر اقتصاد برای کمک به بورس نیز تاکنون بی‌نتیجه بوده و دوپینگ بورس با وعده مداخله دولت هم راه به جایی نبرده است.
چین چگونه از استانداردهای سخت‌گیرانه اتحادیه اروپا عبور کرد/ قیمت خودروهای چینی در جهان چقدر است؟/چرا خودروهای باکیفیت چینی راهی به بازار ایران ندارند؟
بررسی سه دهه تحولات صنعت خودروسازی چین؛
در سال‌های اخیر، حضور خودروهای چینی در خیابان‌های ایران روز به روز پررنگ‌تر شده است و با این که خودروهای چینی نسبت به محصولات ایرانی، زیباترند اما کیفیت آنها همچنان مورد نقد مصرف‌کنندگان ایرانی قرار دارد.
از هر 12 شغل در آمریکا یکی کشاورزی است/ درآمد 33 میلیارد دلاری خرده‌فروشی‌های آمریکا از تولید محصولات ارگانیک
خودکفایی کشاورزی در آمریکا/1
ارزش صادرات کشاورزی چهار سال اخیر ایالات‌متحده بیش از 478 میلیارد دلار برآورد می‌شود و از این رو اداره تجارت کشاورزی در این ابعاد نیازمند ساختارهای کارآمد است.
راه حذف انحصار مرغ انگلیسی از سفره ایرانی
اقتصاد مقاومتی در برزیل و ترکیه؛
بازار کشور نه‌تنها در اختیار تولید‌کنندگان داخلی نیست بلکه به صورت انحصاری در اختیار یکی از متخاصم‌ترین کشور‌ها با جمهوری اسلامی ایران، یعنی کشور انگلیس قرار گرفته است!
چرا آمارها در بانک مرکزی خاک می خورد و منتشر نمی شود؟ + سند
مشرق بررسی کرد؛
در حالی که مسئولان بانک مرکزی در دولت وعده داده بودند روال دولت سابق در سانسور یا تاخیر انتشار آمارها را کنار خواهند گذارد، هنوز هم بسیاری از آمارها با وجود تاخیر چندماهه یا چندساله منتشر نشده‌اند.
وقتی محتوای تفاهم لوزان مشخص شد، خوشبینی از بورس رفت/ اختلاف نعمت‌زاده و زنگنه بر سر قیمت خوراک پتروشیمی/ واردات بی‌رویه کالای درجه 3 چینی/ ورود بانک‌ها به ساخت‌وساز خانه‌های لوکس/ بانک‌ها به راحتی نرخ سود مصوب را دور می‌زنند
گزیده مهمترین مطالب اقتصادی روزنامه‌های 24 اردیبهشت/
یک روزنامه اصلاح‌طلب علت سقوط بورس را تبلیغات نادرست درباره تمام شدن کار با تفاهم لوزان دانسته است. به نوشته این روزنامه، وقتي محتويات اين تفاهم روشن شد، معلوم شد كه هنوز اتفاقي نيفتاده و به همین دلیل سقوط بورس آغاز شد.
چرا آمار صندوق توسعه ملی اعلام نمی‌شود؟
برداشت‌های متعدد و موجودی نامعلوم؛
وقتی اظهارات نمایندگان مجلس درباره برداشت‌های متوالی دولت از صندوق توسعه ملی را در کنار اعتراف اخیر قائم مقام صندوق می‌گذاریم، این سوال مطرح می‌شود که چرا آمار موجودی صندوق توسعه ملی طی دو سال اخیر اعلام نشده است.
آیا بدون سرک کشیدن به حساب‌ها می‌توان یارانه بقیه مرفهان را حذف کرد؟
مشرق گزارش می‌دهد؛
اقدام دولت در حذف یارانه مرفهان هرچند دیرهنگام و به صورت محدود انجام‌شده، باز هم جای تشکر دارد، اگرچه محاسبات نشان می‌دهد حذف یارانه پولدارها اگر در حد همین چندصدهزار نفر باشد، فایده‌ چندانی برای رفع کسری بودجه دولت ندارد.
نقش مکتب شیکاگو و پیروان میلتون فریدمن در عدم کاهش نرخ سود سپرده
پیامدهای عدم کاهش نرخ سود؛
مکتب شیکاگو و آراء فریدمن از کانون بحران زده اقتصاد کینزی بیرون آمد و خود نیز عامل بحران اقتصاد سال ها 2008 و پس از آن شد این مکاتب در پاردایم اقتصاد سرمایه سالار و کاپیتالیستی قرار دارد و تنها راه اجتناب از آن تمرکز بر اقتصاد مستقل و مولد و غیر وابسته با ماهیت اقتصاد مقاومتی است.
گزارش رسانه‌ها از بابک زنجانی 2 در دولت یازدهم
امروز برخی رسانه‌ها از تکرار ماجرای بابک زنجانی در دولت یازدهم گزارش دادند.
پشت پرده موج کاذب هجوم سرمایه‌گذاران خارجی به ایران
کارشناس ارشد بازار سرمایه مطرح کرد:
به دنبال انتشار خبرهای اغراق‌آمیز در برخی رسانه‌های حامی دولت درباره هجوم سرمایه‌گذاران خارجی به ایران پس از بیانیه لوزان، یک کارشناس ارشد بازار سرمایه از این نحوه خبررسانی به شدت انتقاد کرده و اینگونه اخبار نادرست را با اغراض منافع شخصی خواند.
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد هم اظهارات عیسی کلانتری را رد کرد
پس از کارشناسان ایرانی؛
برخلاف اظهارات عجیب عیسی کلانتری که به علت کمبود آب، خودکفایی کشاورزی در ایران را مزخرف خوانده است،فائو در گزارشی بر تولید بیشتر محصولات غذایی در عین مصرف آب کمتر تاکید کرد.‎
مه‌آفرید اشتباهی احضار شد
سازمان امور مالیاتی در واکنش به خبر مشرق؛
سازمان امور مالیاتی در واکنش به اطلاعیه احضار مجرم اعدام‌شده فساد 3 هزار میلیاردی برای پرداخت بدهی مالیاتی، اعلام کرد که این اطلاعیه باید خطاب به وراث مه‌آفرید امیرخسروی نگاشته می‌شد.
آخرین عناوین