مشرق نیوز | mashreghnews.ir

طبق وعده مشاور رئیس جمهور:
با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال 1393، مردم همچنان منتظر رسیدن زمان احساس رونق اقتصادی و خروج کامل اقتصاد از رکود هستند.
خلف وعده های ایران خودرو تمامی ندارد؛
شرکت ایران‌ خودرو از ابتدای اسفندماه فروش فوری محصولات خود با موعد تحویل پیش از عید نوروز را شروع کرده است و این در حالیست که برخی خودورهای فروش فوری دهه فجر هنوز بدست مشتریان نرسیده است.
با لغو یک شبه مجوز واحد گندله‌سازي فولاد بافق:
مدیرعامل مجتمع معدنی و صنعت آهن و فولاد بافق: با لغو مجوز پنج میلیون تنی واحد گندله‌سازی فولاد این مجتمع، اولین طرح واگذار شده فولادسازی به بخش خصوصی در آستانه تعطیلی قرار گرفت.
ماجرای داماد نعمت‌زاده و رانت نمایشگاه اکسپوی میلان
مشخص نیست چرا مسئولیت تخصصی بخش ایران در نمایشگاه بین‌المللی اکسپو به آقای محبعلی داماد نعمت‌زاده، واگذار شده است؟
سنگ آهن ایران کام چینی ها را شیرین کرد
صادرات 21 میلیون تنی در 16 ماه؛
از ابتدای مهرماه سال گذشته تا پایان دی‌ماه امسال، 21 میلیون تن سنگ آهن از کشور صادر شده است که مقصد اکثر این کالای ارزشمند کشور چین بوده است.
60 درصد قاچاق، رسمی است/ خیلی‌ها کارت بازرگانی دارند و خودشان خبر ندارند
رییس مجمع کارآفرینان مدعی شد؛
محمد رضا دیانی ضمن ادعای رسمی بودن 50 تا 60 درصد کالاهای قاچاق، تاکید کرد: ساماندهی کارت‌های بازرگانی و شناسایی صاحبان آن‌ها ضروری است، چراکه در حال حاضر خیلی‌ها کارت بازرگانی دارند و خودشان خبر ندارند!
شیر گران شد اما کسی خبر ندارد
در حالی در چند روز اخیر قیمت شیر ۲۰۰ تومان افزایش یافته است که نایب‌رئیس هیأت‌مدیره انجمن صنایع لبنی می‌گوید: افزایش قیمت لبنیات علاوه بر ۱۵ درصد مصوبه تیرماه غیرقانونی است و با متخلفان برخورد قضایی می‌شود.
آمارهای درستی که تورم نیست
تعریف علمی تورم؛
بانک مرکزی همواره اصرار داشته تا سایر محاسبات از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی با شاخص استاندارد تورم، اشتباه گرفته نشود. به همین دلیل است که در گزارش‌های بانک مرکزی هیچ گاه برای سایر محاسبات از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی، واژه تورم ذکر نمی‌شود.
مفت فروشی 16 میلیون تن سنگ آهن
مالک اصلی معادن کشور کیست؟
با رکود شدید در طرح های زنجیره فولادسازی کشور، صادرات ذخائر سنگ آهن ایران به قیمت تقریبا مفت به کشورهای خارجی همچنان ادامه دارد؛ صادراتی که فقط برای معدودی از صادرکنندگان، درآمدهای میلیاردی دارد.
هر کس یارانه صنعت را گرفته سلام ما را هم برسانید/ برای افزایش سرمایه بانک‌ها سر کاریم/ به بانک‌های خارجی مجوز فعالیت بدهید
وزیر صنعت، معدن و تجارت؛
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس قانون ۱۲۰۰ میلیارد تومان یارانه باید به بخش صنعت و معدن پرداخت می‌شد اما هر کسی گرفته سلام ما را به او برسانید؛ ما هرچه تلاش کردیم نتوانستیم از آقای نوبخت این منابع را دریافت کنیم و ایشان هم که به ما لطف دارند و با لبخند ما را شرمنده کرده‌اند.
درآمدهای میلیاردی اتاق بازرگانی کجا هزینه می‌شود؟
عضویت در بیش از 70 نهاد حاکمیتی یکی از شئون اتاق بازرگانی، ارائه نظرات مشورتی به حاکمیت است؛ اما اکنون این جایگاه در موارد زیادی با تصمیم‌گیری حاکمیتی جابجا شده است.
خروج چمدانی ارزهای مذاکرات هسته‌ای غیرقانونی نبود
وزیر اقتصاد در برنامه نگاه یک؛
وزیر اقتصاد در پاسخ به چرایی خروج چمدانی ارزهای مذاکرات هسته‌ای از کشور گفت: کشور در شرایط تحریم است بنابراین بانک مرکزی از همه امکانات و ابزارها برای مدیریت کارآمد منابع و مصارف کشور استفاده می‌کند.
آیا کاهش تورم در یک سال اخیر، بی‌سابقه و شبیه معجزه است؟
مشرق بررسی کرد:
بنابراین اگر کاهش 26 درصدی تورم یک سال اخیر در کشورمان را که پیش از این در سال های 1375 و 1374 نیز سابقه داشته معجزه بنامیم، کاهش چند 100 درصدی تورم در برخی کشورهای جهان را چه باید نامید.
118 میلیارد دلار درآمد نفتی سال 90 کجا خرج شد؟
پاسخ آماری به اظهارات جهانگیری؛
بهتر بود آقای جهانگیری انتقادات خود به دولت احمدی‌نژاد را متوجه انحراف احتمالی در مصرف 20 میلیارد دلار بودجه سال 90 می‌کرد تا هم به جریان‌های معاند خوراک ندهد و هم از سوی محافل کارشناسی به نظرات غیرکارشناسی متهم نشود.
نعمت زاده عقب نشینی کرد؛ خام فروشی رونق گرفت
بازخوانی اظهارات وزیر صنعت/
در حالی که مسئولان وزارت صنعت دولت یازدهم تا چند ماه پیش حامی اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن بودند، اینک چند ماهی است که با لغو عوارض از صادرات سنگ آهن، تمامی استدلال های مسئولان وزارت صنعت، به فراموشی سپرده شده است.
پاداش سه میلیاردی برای عضو هیأت مدیره صندوق فولاد کشور
طبیب‌زاده خبر داد؛
نماینده مردم تهران در مجلس: فقط یک نفر از اعضای هیأت مدیره این صندوق در سال 93 حدود یک میلیارد و 800 میلیون تومان و در سال 92 حدود یک میلیارد و 300 میلیون تومان با عناوین مختلف دریافت کرده است.
بانک مرکزی اظهارات وزیر جهادکشاورزی درباره قیمت مرغ را تکذیب کرد
به دنبال گران شدن مرغ در هفته های اخیر، وزیر جهادکشاورزی دولت یازدهم روز سه شنبه 5 اسفندماه مدعی شد که از ابتدای دولت یازدهم، قیمت مرغ هیچ گونه افزایشی نداشته است.
بجای برگزاری همایش، به داد تولیدکنندگان و صادرکنندگان برسید
بیانیه کمیته اقتصادی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی:
از وزارت صنعت معدن و تجارت قویاً انتظار می رود رویه بی مهری به تولیدکنندگان و صادر کنندگان ایرانی را کنار بگذارد و طوری سیاستگذاری نماید تا سرمایه گذاری و تولید در ایران مقرون به صرفه شود
میزان سرمایه گذاری شرکت های غربی در ایران کاهش یافت
با وجود چراغ سبز؛
به نظر می رسد حضور شرکت های خارجی در ایران پس از توافق ژنو در آذرماه 1392 تاکنون، به گشت و گذار و دیدار با مسئولان دولتی خلاصه شده و خبری از سرمایه گذاری واقعی این شرکت ها در ایران نشده است.
نظر خبرگان اقتصاد ایران درباره اتاق‌های بازرگانی
91 درصد کارآفرینان و 100 درصد خبرنگاران در یک نظرسنجی معنقدند اتاق ها نماینده همه تولیدکنندگان ایران نیستند.
ایروانی:ما میراث شوم نفتی داریم/ آقامحمدی: باید از فرصت تحریم استفاده کنیم و نفت را از بودجه حذف کنیم.
در برنامه گفتگوی ویژه خبری عنوان شد:
طرح های عمرانی در برنامه پنجم باید واگذار شود بنابراین باید از فرصت تحریم استفاده کنیم و نفت را از بودجه حذف کنیم.
17 راهکار موثر در اقتصاد مقاومتی که دستگاه‌ها به آن توجهی نکردند
سالگرد ابلاغ اقتصاد مقاومتی/
با مروری بر 24 بند سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، به آسانی می توان قضاوت کرد که مسئولان در یک سالی که از این سیاست ها گذشته، چه اقدام قابل ذکری برای اجرای این سیاست ها انجام داده اند.
تولید، هدف اصلی اقتصاد مقاومتی است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مضامین و مولفه های تشکیل دهنده اقتصاد مقاومتی گفت: برای تحقق سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، همه سیاست ها و برنامه های کشور باید بر اساس این مولفه ها تنظیم شوند.
آخرین عناوین